Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

V. Дамашняе заданне

Практ. 43.

VI. Вынік урока

— Як абазначаецца цвёрдасць гука [т] на пісьме? Як абазначаецца мяккасць гука [ц'] на пісьме?

Урок 44

Тэма: Няпарныя цвёрдыя зычныя гукі. Правапіс слоў з імі

Мэты: пазнаёміць з няпарнымі цвёрдымі зычнымі гукамі, з абазначэннем іх на пісьме; развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанематычны слых; узбагачаць слоўнікавы за­пас вучняў лексіка-семантычнай групай «музычныя інструменты»; развіваць мысленне, памяць; выхоўваць добразычлівасць.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання

1) Практыкаванне 43

— Прачытайце прыказкі. Што лягчэй зрабіць: паабяцаць ці выканаць? Якія літары вы ўставілі ў словы? Растлумачце іх правапіс.

II. Чыстапісанне

Ооо эээ ааа ууу

Стр..лы стр..ла корм к..рміць

Арфаграфічная хвілінка

Куды ні глянь – усюды

Ц..бе ч..каю..ь ц..ды,

Ц..бе ч..каю..ь с..ежкі,

І р..дасныя ўсмешкі,

Лугі, л..сы, п..лі

І шчас..е на з..млі.

III. Новы матэрыял

1) Практыкаванне 44

— Прачытайце словы. Выразна вымавіце першы гук у кожным слове. Ён цвёрды ці мяккі? Якія літары пішуцца пасля выдзеленых літар?

2) Праца з правілам. Настаўнік чытае правіла.

— Якія цвёрдыя зычныя гукі не маюць парных мяккіх? Якія літары пішуцца пасля р, ж, ш, ч, ц і спалучэння літар дж?

Дзеці перачытваюць правіла самастойна і ўзнаўляюць яго пры дапамозе апорнага сігнала на форзацы 2 падручніка.

3) Практыкаванне 45

— Разгледзьце стужку гукаў. Якія гукі толькі цвёр­дыя і ў рускай, і ў беларускай мовах?

3) Практыкаванне 46

— Дапоўніце словы ў слупках патрэбным складам ці літарай. Што абазначаюць гэтыя словы? Выпішыце словы з няпарнымі цвёрдымі зычнымі гукамі. Назавіце гэтыя гукі. Падкрэсліце літары, якія абазначаюць ня­парныя цвёрдыя зычныя гукі і галосныя пасля іх.

Словы другога слупка вусна расстаўце ў алфавітным парадку.

IV. Замацаванне

Развучваецца скорагаворка:

Так і сяк Скача так

Наўскасяк 3 грачыхаю,

Скача грак Што шпак

Кракавяк. Ад пылу чыхае. (В. Вітка).

— Назавіце ў скорагаворцы словы з няпарнымі цвёрдымі зычнымі гукамі.

2) Практыкаванне 47

— Прачытайце верш. Правільна вымавіце гукі [ч], [р]. Спішыце першы сказ. Падкрэсліце літары, якія ўставілі, растлумачце іх напісанне.

3) Калектыўная праца на дошцы

На дошцы запісана загадка і прымацаваны карткі з літарамі:

То таўсцее, то худзее,

на каленях плач.. .

А хто ч..е — не бядуе:

весяліцц.., скач.. (Н. Гілевіч). [б] [я] [н] [а]

— Прачытайце. Адгадайце загадку. 3 «рассыпаных» літар складзіце слова-адгадку. Устаўце прапушчаныя літары.

4) Практыкаванне 48

— Прачытайце верш. Ці правільна зайчык вывучыў ноты? Што выклікала ў вас усмешку? Выпішыце вы­дзеленыя словы. Падкрэсліце літары, якія абазначаюць няпарныя цвёрдыя зычныя гукі і галосныя пасля іх.

V. Дамашняе заданне

Практ. 49, правіла.

VI. Вынік урока

— Якія цвёрдыя зычныя гукі не маюць парных мяккіх? Якія літары пішуцца пасля р, ж, ш, ч, ц і спалучэння літар дж?

Урок 45

Тэма. Няпарныя цвёрдыя зычныя гукі. Правапіс слоў з імі

Мэты: замацоўваць веды вучняў пра няпарныя цвёрдыя зычныя гукі, іх абазначэнне на пісьме; звяртаць увагу вучняў на правапіс спалучэнняў літар жы, шы, жэ, шэ, цэ; развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанема­тычны слых; узбагачаць слоўнікавы запас вучняў; развіваць звязнае вуснае маўленне, мысленне, па­мяць; выхоўваць любоў да роднага краю, цікавасць да яго гісторыі.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]