Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання 1) Практыкаванне 12

Прачытайце загадку. Назавіце слова-адгадку. Якія літары вы падкрэслілі ў словах?

II. Новы матэрыял

1) Практыкаванне 13

Прачытайце скорагаворку. Навучыцеся правільна вымаўляць яе. Назавіце першы гук у словах. Які з гукаў цвёрды, а які мяккі?

2) Практыкаванне 14

— Адгадайце загадку. 3 «рассыпаных» літар складзіце слова-адгадку. Цвёрдыя ці мяккія гукі абазначаюць выдзеленыя літары? Спішыце загадку разам з адгадкай. Назавіце слоўнікавае слова.

3) Практыкаванне 15

Настаўнік вымаўляе словы парамі і просіць дзяцей вымавіць гэтыя пары слоў услед за ім.

— Якія гукі абазначаюць выдзеленыя літары? Які з гукаў цвёрды, а які мяккі?

4) Пвана з правілам. Настаўнік чытае правіла.

— Як абазначаецца цвёрдасць гука [д] на пісьме? Як абазначаецца мяккасць гука [дз'] на пісьме?

Дзеці перачытваюць правіла самастойна і ўзнаўляюць яго пры дапамозе апорнага сігнала на форзацы 1 падручніка.

III. Замацаванне

1) Практыкаванне 16

Прачытайце верш. Які злодзей пабываў у агародзе? Знайдзіце ў тэксце словы з гукам [дз'], выпішыце іх. Падкрэсліце дз разам з наступнай літарай.

2) Завучваецца скорагаворка:

Дзіна ды Валодзя недзе ў агародзе —

моркву аглядаюць, перац паліваюць.

— Хто з вас дапамагаў бацькам, дзядулям і бабу- лям даглядаць гародніну? Як вы гэта рабілі?

Назавіце спачатку словы з гукам [дз'], а потым словы з гукам [д].

3) Практыкаванне 17

— Прачытайце. Спачатку назавіце словы з гукам [д], а потым з гукам [дз']. Запішыце пад дыктоўку словы з гукам [дз']. Растлумачце правапіс вялікай літары ў словах.

IV. Дамашняе заданне

Практ. 18, правіла.

V. Вынік урока

— Які з гукаў [д], [дз'] з'яўляецца цвёрдым,а які мяккім? Як абазначаецца цвёрдасць гука [д] на пісьме? Як абазначаецца мяккасць гука [дз'] на пісьме?

Урок 39

Тэма. Зычныя гукі [д) — [дз')

Мэты: замацоўваць веды вучняў пра зычныя гукі [д] — [дз'], іх абазначэнне на пісьме; замацоўваць уменні адрозніваць на слых мяккі гук [дз'], перада-ваць словы з [дз'] на пісьме; вучыць запісваць пад дыктоўку сказы, у якіх ёсць словы з гукам [дз'], развіваць умение вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанематычны слых; узбагачаць слоўнікавы запас вучняў прыказкамі; развіваць звязнае вуснае маўленне, мысленне, памяць; выхоўваць сяброўскія адносіны,жаданне дапамагаць людзям.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання

1) Практыкаванне 18

— Прачытайце прыказку. Каго можна назваць сапраўдным сябрам? Якія літары пішуцца пасля дз?

II. Калектыўная праца на дошцы На дошцы запіс і карткі са складамі:

Без яго жыццё — самота,

ён — на..ея і пяшчота,

і памочнік ён, і брат,

хай у нас іх бу..е шмат. (М. Пазнякоў).

(Настаўнік можа растлумачыць дзецям , што самота — рус. одиночество, пяшчота — рус. нежность.)

— Адгадайце загадку.

З «рассыпаных» складоў састаўце слова адгадку. Устаўце прапушчаныя літары. Падкрэсліце літары, якія пішуцца пасля дз.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]