Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

V. Дамашняе заданне

Практ. 7, правіла.

VI. Вынік урока

— Йкімі бываюць зычныя гукі? Прывядаіце прыкла- ды зычмых гукаў, парных па цвбрдасці — мяккасці. Як перадаецца ма пісьме мяккасць зычных гукаў?

Урок 37

Тэма: Цвёрдыя і мяккія зычныя гукі. Іх абазначэнне на пісьме

Мэты: замацоўваць веды вучняў пра падзел зычных гукаў на цвёрдыя і мяккія, пра парныя цвёрдыя — мяккія зычмыя гукі, пра абазначэнне цвёрдых і мяккіх зычных гукаў на пісьме; удасканальваць уменні

адрозніваць цвёрдыя зычныя гукі ад мяккіх; развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; ву-чыць запісваць пад дыктоўку асобныя словы пасля па-пярэдняга аналізу, развіваць фанематычны слых; узба-гачаць слоўнікавы запас вучняў лексіка-семантычнай групай «рыбы»; развіваць мысленне, памяць, пачуццё гумару, выхоўваць паважлівыя адносіны да людзей.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання 1) Практыкаванне 7

— Прачытайце загадку. Назавіце слова-адгадку.Якія літары вы падкрэслілі ў словах?

II. Чыстапісанне

Іі іі іц ід ік

Лесвіца калідор відэлец ручнік

III.Арфаграфічная хвілінка

Уставіць прапушчаныя літары

Зімой зв..ры ў лесе бываюць асц..рожныя.

На б..лым чыстым сн..зе добра відаць кожны след.

Вось ланцужок сл..доў зайца.

IV. Замацаванне

1) Практыкаванне 8

— Прачытайце. Устаўце ў сказы словы з дужак. Якімі гукамі адрозніваюцца словы ў дужках?

Спішыце сказы. Падкрэсліце літары, якімі адрозніваюцца словы з дужак.

3) Практыкаванне 9

Прачытайце верш. Што значыць слова нарасхват? Выпішыце выдзеленыя словы. Падкрэсліце літары, якія абазначаюць мяккасць зычных.

Назавіце сярод выпісаных слоў слоўнікавае слова. Каго называюць суседам? Назавіце свайго суседа па парце, суседзяў па кватэры, краіны — суседкі Беларусі.

4) Практыкаванне 10

— Прачытайце прымаўку. Калі так гавораць?Назавіце словы, якія адрозніваюцца адным гукам. Назавіце зычныя гукі ў гэтых словах. Яны мяккія ці цвёрдыя?

5) Калектыўная прана на лошцы На дошцы запісана загадка:

Хто жыве ў віры ля кручы,

Паласаты і калючы, а, к, н, ь, у

Мае крылы, хоць не птах,

I на рыб наводзіць жах? (С. Кацуба).

— Прачытайце. Адгадайце загадку. 3 «рассыпаных» літар складзіце слова-адгадку. У выдзеленых словах падкрэсліце літары, якія абазначаюць мяккасць зычных на пісьме.

6) Практыкаванне 11

— Прачытайце скорагаворку. Навучыцеся правільна вымаўляць яе. Назавіце пары слоў, якія адрозніваюцца адным гукам. Запішыце пары слоў пад дыктоўку. Назавіце пару слоў, якая адрозніваецца гукамі [с] — [с1].

7) Калектыўная праца на дошцы На дошцы запіс:

Жартавалі ў лесе л(і, ы)сы:

леў з цырульні выйшаў л(і, ы)сы. (Н. Сторажава).

Прачытайце. Устаўце патрэбныя літары ў словы Падкрэсліце літары, якія абазначаюць мяккія зычныя, адной рыскай, а цвёрдыя — дзвюма.

  1. Дамашняе заданне

Практ. 12.

VI. Вынік урока

— Прывядзіце прыклады зычных гукаў, парных па цвёрдасці — мяккасці. Як перадаецца на пісьме мяккасць зычных гукаў?

Урок 38

Тэма Зычныя гукі [д]- [дз]

Мэты: прыгадаць асаблівасці вымаўлення гукаў [д] — [дз'] і слоў з імі; вучыць адрозніваць на слыхмяккі гук [дз'], вучыць абазначаць гэты гук літарамі на пісьме; вучыць запісваць пад дыктоўку асобныя сло-вы з гукам [дз'] пасля папярэдняга аналізу, развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанематычны слых; узбагачаць слоўнікавы запас вучняў лексіка-семантычнымі групамі «садавіна», «гародніна»; развіваць мысленне, памяць; выхоўваць назіральнасць, любоў да прыроды.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]