Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать
  1. Дамашняе задание Практ. 206.

  2. Вынік урока

— Якая літара пішацца замест літар е, ё ў пер­шым складзе перад націскам? Якая літара пішацца ў астатніх складах? Прывядзіце прыклады слоў, у якіх у першым складзе перад націскам пішацца я, а ў астатніх складах — е.

Урок 36

Тэма: Цвёрдыя і мяккія зычныя гукі. Іх абазначэнне на пісьме

Мэты: пазнаёміць з падзелам зычных гукаў на цвёрдыя і мяккія, з парнымі цвёрдымі — мяккімі зычнымі гукамі, з абазначэннем цвёрдых і мяккіх зыч-ных гукаў на пісьме; вучыць адрозніваць цвёрдыя зыч-ныя гукі ад мяккіх зычных; засяродзіць увагу вучняў на сэнсаадрознівальнай ролі гукаў, развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанематычны слых; узбагачаць слоўнікавы запас вучняў лексіка-семантычнай групай «рыбы»; развіваць мысленне, памяць, выхоўваць культуру паводзін у час адпачынку на прыродзе.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання 1) Практыкаванне 206

- Прачытайце загадку. Назавіце слова-адгадку. Якія літары вы ўставілі ў словы? Растлумачце іх правапіс.

II. Чыстапісанне

Кк кк ка кл км кн

Кніга аловак сшытак лінейка

III. Новы матэрыял

1) Практыкаванне 1

Настаўнік вымаўляе словы парамі і просіць дзяцей вымавіць гэтыя пары слоў услед за ім.

— Якімі гукамі адрозніваюцца пары слоў? Як перадаецца на пісьме мяккасць зычных гукаў?

2) Праца з правілам. Настаўнік чытае правіла.

— Якімі бываюць зычныя гукі? Як перадаецца на пісьме мяккасць зычных гукаў?

Дзеці перачытваюць правіла самастойна.

3) Практыкаванне 2

Прачытайце. Вымавіце выдзеленыя словы парамі, Якія гукі адрозніваюць значэнне аднаго слова ад другога? Выпішыце выдзеленыя словы. Падкрэсліце літары, якія абазначаюць мяккасць зычных гукаў на пісьме.

Калі пра чалавека гавораць, што ён разводзіць плёткі? Чаму гэтага нелыа рабіць? Што абазначае выраз мець моду? Якія звычкі маеце вы?

3) Практыкаванне 3

Адгарніце форзацы 1-2. Назавіце парный па цвёрдасці — мяккасці зычныя гукі. йкі гук [й]? Які гук [ў]? Вымавіце словы гара, фа, У йкім словв гук [г] цвёрды, а ў якім гук [г'] мяккі?

IV. Замацаванне

1) Практыквванне 4

— У радзе літар знайдзіце назвы рыб, Запішыце гэтыя словы, Назавіце словы, у якіх усе зычныя гукі цвёрдыя. Назавіце словы з мяккімі зычнымі гукамі.

Падкрэсліце літары, якія абазначаюць мяккія зычныя гукі.

2) Калектыўная прана на дошцы На дошцы запісаны верш:

Акунькі не сумавалі,

вельмі моцна сябравалі,

танцаваць маглі з падскокам

ды на дно ныраць глыбока.

— Прачытайце верш. У выдзеленых словах назавіце мяккія зычныя гукі. Падкрэсліце дзвюма рыскамі літары, якія абазначаюць мяккасць папярэдніх зычных.

3) Практыкаванне 5

Прачытайце. Што трэба для рыбалкі? Хто з вас хадзіў на рыбалку? Што асабліва вам запомнілася? Як трэба паводзіць сябе рыбаку на рэчцы, якія правілы захоўваць?

Спішыце. Падкрэсліце дзвюма рыскамі літары, якія абазначаюць мяккасць зычных гукаў на пісьме.

4) Калектыўная праца на дошцы На дошцы запіс:

У «ланцужку» літар знайдзіце словы — назвы рыб. (Настаўнік тлумачыць, што мянгуз — па-руску налім (можна паказаць малюнак).) Назавіце слова, у якім ёсць мяккі зычны гук.

3) Практыкаванне 6

Прачытайце скорагаворку. Навучыцеся правільна вымаўляць яе, Выпішыце словы, у якіх усе зычныя цвёрдыя. Назавіце словы, йкія адрозніааюцца паміж сабой адным гукам.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]