
- •1 Билет
- •Билет №4
- •3) Заповніть пусті клітинки у таблиці
- •3) Заповніть пусті клітинки у таблиці. Що означають ці показники, навіщо іх розраховувати?
- •Билет№9
- •Билет № 10
- •11 Билет
- •5) Підприємець виробляє цукерки. На засоби праці він витратив 60 тис. Грн., на предмети праці – 10 тис. Грн. Органічна побудова виробництва 2:1. Норма додаткової вартості 300%.
- •12 Билет
- •13 Билет
- •14 Билет
- •15 Билет
- •Билет 16
- •1.) Середні загальні витрати виробництва товару становлять 180 грн., а середні постійні –80 грн. Розрахуйте змінні витрати та загальні витрати, якщо вироблено 65 одиниць продукції.
- •Билет26
- •Билет № 27
- •Билет №28
- •Билет №29
Билет №28
1) Якщо на виробництво 200 одиниць продукції здійснено 9200 грн. постійних витрат і 11500 грн. змінних витрат, то якою буде величина середніх постійних витрат та середніх загальних витрат, загальних витрат?
TC= 9200+11500=20700
AFC=9200/200= 46
ATC= 11500/200=57.5
Постійний капітал – 30 тис. грн.
Органічна побудова капіталу – 3:1
Норма додаткового продукту – 200%
Треба визначити величину вартості продукту, знов створену вартість.
C=30
С/V=3/1
m`=200%
w-? ЗСВ-?
решение
С/V=3/1
V =10
m` = m*100% / V
m=20
W=C+V+m
w=30+10+20=60
ЗСВ=V+m
ЗСВ= 10+20=30
Органічна побудова капіталу показує ступінь технічного оснащення праці засобами виробництва.
Норма додаткового продукту показує ступінь експлуатації найманих робітників капіталом та ступінь зростання змінного капіталу.
3)У виробництво вкладено 400 тис. грн. реального капіталу для його модернізації, річний прибуток фірми, який йде на виплату дивідендів 90 тис. грн. Фірма випустила 1000 акцій. Розрахуйте: розмір засновницького прибутку, якщо банківський процент по кредитам 15%, по депозитам 12%.
Дивіденд = 90/1=90
Курс ак. =90/12*100=750
Дохід = 750 *1000=750000
Заснов приб= 750 – 400 =350
4) Як визначається органічна побудова виробництва, що вона показує та яку тенденцію має в сучасному суспільстві?
вживання менш капіталомістких засобів виробництва неминуче уповільнює зростання органічної будови капіталу.відношення постійного капіталу до змінного за вартістю, тобто відношення між масою засобів виробництва й робочою силою, яка приводить її у рух. Для того, щоб відокремити вплив таких цінових факторів на реальну вартісну будову капіталу , К.Маркс застосовував поняття органічної будови капіталу . Органічна будова капіталу - це вартісна будова капіталу (с : v), яка визначається технічною будовою і відображає н собі зміни виключно технічної будови капіталу
Нагромадження капіталу обов'язково супроводжується зростанням органічної будови капіталу , внаслідок чого відбувається відносне зменшення змінного капіталу , тобто зменшення відносної потреби виробництва у робочій силі. Цей процес набуває сили економічного закону. Він г важливим фактором скорочення робочих місць і зростання безробіття.
5) Авансований капітал на виробничі споруди – 28 млн. грн., на обладнання – 15 млн. грн., на сировину, паливо – 2,0 млн. грн., на заробітну плату – 0,2 млн. грн. Строк служіння основного капіталу – 10 років. Заробітна плата виплачується 1 раз на місяць, а сировину і паливо купують кожен квартал. Треба визначити суму авансованого капіталу …..ціна одиниці продукції – 3 грн.
C= 28+15+2=45
V=0.2
K ab= 45,2
Основний =43
Річні витрати
43/10=4,3
2*4=8
0.2*12=2.4
Сума річ. Вит = 14.7
Сер. Вит.= 14.7/6=2.45
Прибуток від продажі 1 прод. = 3 – 2.45=0.55
Сума прибутку = 0.55* 6 =3.3
n=K o/ K ab = 3.3/45.2=0.07
t= K ab/ K o=45.2/3.3=13 років
Билет №29
1) За трудовою угодою зарплата робітника дорівнює 1600 грн. Але в цьому місяці заробітну плату збільшили на 400 грн. При цьому, ціни збільшилися на 25%. Як зміниться реальна зарплата. Що таке реальна зарплата?
Індекс реал зп = індекс ном зп/Індекс цін*100%
1600 – 100 %
400 – х х= 25%
Індекс ном. Зп. =125%
Індекс цін = 125%
Індекс реал. Зп = 125% /125% *100%= 100%
Реальна зп не зміниться
2) Промисловий капітал дорівнює 1600 тис. грн., торгівельний –400 тис. грн., додаткова вартість, яка вироблена у промисловості, складає 100 тис. грн. Визначте середню норму прибутку та масу торгівельного та промислового прибутку, якщо чисті витрати обігу складають 20 тис. грн..
К пром.=1600тис грн.
Кторг=400тис грн
ПК= 1600 ТК= 400
У промислов m=100тіс грн
Чисті витрати общ=20тис грн.
М=100 ЧВ= 20
3 ) Функція попиту має вигляд Qd=25-2р, функція пропозиції: Qs= - 3 + 12р.
Треба визначити:
а) ціну рівноваги та рівноважний обсяг;
б) що станеться (дефіцит або надлишок), якщо встановиться ціна на рівні 1 грн.? Розрахуйте його розмір.
в) побудуйте графіки попиту та пропозиції
a) 25 – 2 p= - 3 + 12p
14p =-28
P=2
Qd= 25 – 2* 2 = 21
Qs= - 3 +12*2= 21
Б)Qd = 25- 2*1 =23
Qs = -3+ 12*1=9
Спрос більше предложения если цена -1грн -будет Дефіцит
4 ) Поясніть, в чому полягають особливості ціноутворення на сільськогосподарську продукцію порівняно з промисловою? З чим пов’язані ці особливості?
Види цін, що формуються на сільгосппродукцію, а також порядок їх визначення залежать від форм ринкових стосунків, що діють в той або інший період. Всі ціни, по яких здійснюється реалізація сільськогосподарської продукції, є закупівельними цінами. Практика виробила цілий спектр видів закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію. До них відносяться наступні: вільні (ринкові) ціни; гарантовані закупівельні ціни; орієнтовні ціни; інтервенційні ціни; порогові ціни; заставні ціни і ін. Основою системи цін на сільськогосподарську продукцію є вільні (ринкові) ціни. Проте вільні (ринкові) ціни на сільськогосподарську продукцію схильні до впливів чинників, які, як правило, не залежать від товаровиробників. В результаті такого впливу виробники сільськогосподарської продукції частенько потрапляють у важке фінансове положення. Це негативно позначається не лише на самих виробниках, але і на державі в цілому. Держава є значним замовником і споживачем сільськогосподарської продукції. Для елімінірованія негативної дії на закупівельні ціни чинників, не залежних від виробників, держава свідомо звужує сферу вживання вільних (ринкових) цін. Воно частенько використовує і інші види цін, ефективніші для товаровиробників.Ціноутворення в легкій промисловості має свої галузеві особливості. Процес формування цін відбивається в обліковій політиці підприємства, де поряд з питаннями ведення бухгалтерського обліку і звітності має бути представлена наступна інформація: - нормативні правові акти і галузеві інструкції, регулюючі ціноутворення; - особливості включення в собівартість окремих видів витрат; - методи оцінки виробничих запасів незавершеного виробництва, готовій продукції;- методи розподілу непрямих витрат і т.д.; - рівень рентабельності у складі затвердженої ціни.Метод оцінки запасів за средневзвешенним цінами дозволяє враховувати той факт, що один і той же матеріал може використовуватися на виробництво різних моделей, які одночасно запускаються у виробництво.
3)Авансований постійний капітал 50 тис. грн. Органічна побудова капіталу 2:1. норма додаткового продукту 300%. Визначте розмір капіталу через 2 роки, якщо на накопичення йде 2/3 додаткової вартості, органічна побудова капіталу на другий рік збільшилась удвічі, а норма додаткового продукту стала 400%.
С =50тис грн
с/v*2/1
m`=300%
визначити розмір капіталу через 2 роки
на накоплення йде 2/3 додаткової вартості .
с/v=4/1 на 2й рік,
m`=400%
w=c+v+m m=m`v/100%
v=25 тис грн
m=300%*25тис/100%=75 тис грн m=400%*35/100%=140 тис
w=50C+25V+75=150 тис грн
w=90C+35V+140=265тис грн
125 тис грн.-розмір капіталу через 2 роки.
билет№30
Внаслідок боротьби профспілок підприємці великих заводів збільшили номінальну зарплату на 18%. Визначте, як змінилася реальна зарплата, якщо вартість життя зросла на 25%?
Індекс ном. Зп. =118%
Індекс цін = 125%
Індекс реал. Зп = 118% /125% *100%= 94.4%
Реальна зп зменшилась на 5.6 %
Визначте альтернативну вартість при переході від варіанту А до Е, від Д до Г, від Г до В, від Б до Д, та альтернативну вартість одиниці продукції, якщо відома крива виробничих можливостей. Що показує альтернативна вартість, в тому числі на одиницю продукції?Що таке крива виробничих можливостей?
Крива виробн. Можливост-це геометричн місце точок яке показує багато альтернативн варіантів максимального виробництва двох товарів при повному використанні всіх ресурсів
Альтернативна ввартість на одиницю продукції?
1)Альт вар від А до Е =25 кг цукерок
Альт вар на 1 від А до Е =25/48= 0.5
2) Альт вар від Д до Г =6 кг зефіру
Альт вар на 1 від Д до Г =6/2=3
3) Альт вар від Г до В =6 кг зефіру
Альт вар на 1 від Г до В = 6/5=1.2
4)Альт вар від Б до Д =13 кг цукерок
Альт вар на 1 від Б до Д =13/19=0.6
Альт.вартість
Від А до Е=-25 кг цукерок
Від Д до Г=-6 кг зефіру
Від Г до В=-6 кг зефіру
Від Д до Г=-13 кг цукерок
Альтернат.вартість-це вигідний варіант використ обмеценного ресурсу від якого довелося відмовитись.
Альтернативна вартість на одиницю продукції показує від якого обсягу обмеженного ресурса ми відмовилися для виробництва одиниці продукції яку ми використаємо.
3) Припустимо, що 120 тис. грн. капіталу у машинобудуванні приносять5 тис. грн. прибутку, 200 тис. грн. в металургії приносять 10 тис. грн. прибутку; 280 тис. грн. капіталу у хімічної промисловості – 12 тис. грн. прибутку. У яку галузь будуть підприємці вкладати капітали (при відсутності середньої норми прибутку), чому? Що таке норма прибутку, що вона показує? Чому виникає середній прибуток? Розрахуйте середню норму прибутку.
К=120 т.грн в у машин.будуванні-5 тис грн. прибутку.
К=200 тис грн. в металургіі-10 тис грн. прибутку.
К=280 тис грн. в хім.промисл-12 тис грн. прибутку
Норма прибутку=p`=p/(c+v)*100
Серен.прибуток виникає в процессі міжгалузевої конкуренціі,та внаслідок між гал.переливання капіталу.
Середня норма прибутку визначається як відношення всієї створеної в суспільстві додаткової вартості до всього вкладеного у виробництво капіталу
p`в машин.буд=5/120*100%=4.2%
p`в металлург=10/200*100%=5%
p`в хім пром=12/280*100%=4.3%
підприємці будуть вкладати капітал в металургіїю тому що будуть отримувати більший прибуток.
P`с=27/600*100%=4.5%
Норма прибутку-це процентне відношення маси прибутку до аванс.капіталу .норма прибутку є відносною величиною,вираженою в відсотках
Норма прибутку показує ступень вигідності вкладення капіталу в ту чи іншу сферу ,тобто який відсоток від аван.кап.складає маса отриманного прибутку .
Норма прибутку виступає регулятором капіт.вкладень.
4) Поясніть, чому у розвинутих країнах світу близько 75% робітників охоплено погодинною формою оплати, незважаючи на те, що відрядна форма оплати має більше переваг? Які переваги та недоліки має погодинна і які переваги та недоліки – відрядна заробітна плата?
Почасова форма заробітної плати застосовується тоді, коли недоцільно нормувати роботи (наприклад, операції контролю за якістю продукції) або вони взагалі не піддаються нормуванню, оскільки зміст і послідовність виробничих операцій часто змінюються (роботи з ремонту та налагодження устаткування, обслуговування внутрішньозаводського транспорту, дослідно-експериментальні роботи тощо). Сучасна техніка пред'являє підвищені вимоги до точності та чистоти обробки, якості продукції. Саме почасова, а не відрядна оплата праці значно більше сприяє дотриманню цих вимог. Якщо врахувати, що відрядна платня привертає працівників, приголосних працювати старанно і інтенсивно, то це може сприйматися як свого роду ринковий сигнал працедавцеві про бажання працювати продуктивно, що важливо в умовах неповної і асиметричної інформації. Для працівника переваги відрядної платні пов′язані з тим, що у нього є реальна можливість збільшити свій заробіток шляхом виконання більшого об’єму робіт, зростання продуктивності праці. Крім того, в деяких випадках роботу при відрядній платні може отримати практично будь-який працівник, незалежно від його репутації, стану здоров′я, часом - наявності документів (наприклад, на збиранні врожаю, розвантаженні вагонів і т.п.). Ризик наймача в подібних випадках невеликий: працівник отримує в руки корзину (короб, мішок і т.п.), а далі - «як потопаєш - так і полопаєшь». При відрядній платні корисність працівника залежить від його здібностей.Емпіричні дослідження американських економістів показали, що продуктивність працівників з відрядною платнею праці вища, ніж з почасовою. Так, на підприємствах взуттєвої і швейної промисловості заробіток робочих при використанні відрядної системи вище на 14-16%, чим при використанні почасовою, а в автомобільній промисловості - на 20-50%. В окремих сферах виробництва використання відрядної заробітної плати ефективніше почасовою, оскільки мотивує працівника до збільшення продуктивності. Відрядна платня праці за кордоном до цих пір успішно застосовується в кожевенной, сталеливарній, меблевій і інших галузях легкої промисловості. Чому ж з середини XX в. у більшості розвинених країн частка робочих-відрядників починає стрімко знижуватися? У США за 1950-70-і роки їх частка зменшилася з 70 до 30%; у Франції за 15 років (починаючи з початку 60-х) вона впала з 40 до 15%; у 90-і роки в середньому 70-80% працівників в розвинених країнах отримують почасову заробітну плату, в США їх частка досягла 86%.
5) Для розширення виробництва необхідно мати реальний капітал,– 180 тис. грн. Річний прибуток акціонерного товариства –40 тис. грн. На виплату дивідендів йде 75% прибутку. Норма банківського проценту по депозитам– 12%, по кредитам – 14%. Було випущено 2000 акцій. а) визначте курс акцій та розмір засновницького прибутку, якщо буде продано всі акції? б) яким буде засновницький прибуток, якщо буде продано 90% акцій, а на виплату дивідендів піде 50% прибутку.
Курс ак. = дивід/ %*100%
40 – 100%
Х – 75% х= 30
Дивіденд = 30/2=15
Курс ак.= 15/12*100=125
Дохід= 125 * 2000=250000
Заснов. Приб. = 250 – 180=70
40 – 100%
Х – 50% х=20
Дивіденд =20/2= 10
Курс ак.=10/12*100%= 83%
Кіл. Прод. Ак.= 90 * 2000/100=1800
Дохід = 83*1800=149400
Заснов. Приб = 149400 – 180000= - 30600
Коштів не вистачить