
- •1.Есеп.А елінде 100 отбасы бар, олардың 1 жартысы .Тұтынуға шекті бейімділігі (mpc) ½, қалғанының 3/4 . Қолдағы бар табыс 10000 долл өсті.
- •6. Есеп.
- •8 Есеп.ЭкономикадаAd as параметрлері берілген:
- •10.Есеп.
- •12 Есеп
- •14 Есеп
- •1 Банкте депозитке 2000 тг салынды...
- •16 Есеп
- •22 Есеп.
- •23. Есеп
- •24Есеп,
- •25 Есеп.
- •27 Есеп,
- •28 Есеп
- •29.Есеп
- •30 Есеп
1.Есеп.А елінде 100 отбасы бар, олардың 1 жартысы .Тұтынуға шекті бейімділігі (mpc) ½, қалғанының 3/4 . Қолдағы бар табыс 10000 долл өсті.
Табу керек: 1-бұл өсімше отбасыларының 1жартысына тиісті десек,тұтынуға жұмсалатын жиынтық шығыстар қаншаға өседі?
2-егер олдағы табыс өсімшесі екінші жартысына тиісті десек жиынтық тұтынушылар қаншаға өседі?
Шешуі:
МРС=
Жауабы:
1 жарты
Қалған
жарты
2.Есеп.Келесі деректер бойынша мына сұрақтарға жауап б?
Табу керек: 1-қай жыл базалық?
2-1929-1933 ,1933-1939 аралығы бағалар деңгейі қалай өзгереді?
3-Нақты ЖҰӨ есептеңдер?
жыл |
Атаулы ЖІӨ |
ТБИ |
Нақты ЖІӨ |
1929 |
104 |
121 |
85,95 |
1933 |
56 |
91 |
61,54 |
1939 |
91 |
100 |
91 |
Шешуі: 1. Базалық жыл – 1939 жыл болып табылады, себебі нақты ЖҰӨ = атаулы ЖҰӨ
2) 1929-1933 жылдары баға деңгейі төмендейді
1933-1939 жылдары баға деңгейі өзгермейді
3)
ТБИ=
нақтыЖҰӨ1929=
нақтыЖҰӨ1933=
нақтыЖҰӨ1939=
3есеп.қарастырылған кезеңнің 1-ші 5-ші жылдың еңбек ресурстарын жұмыстылық жөнінде деректер берілген:
Табу керек:жұмыссыздар саны мен жұмыссыздық деңгейі, жұмыстылық пен жұмыссыздықтың бірдей өсуін қалай түсіндіруге болады? 5-ші толық жұмысбастылық орын аладыма?
Санат |
1 жыл |
5 жыл |
Жұмыс күші |
84889 |
95453 |
Жұмысбастылар |
80796 |
87524 |
Жұмыссыздар |
4093 |
7929 |
Жұмыссыздық деңгейі |
4,8% |
8,3% |
Шешуі: L=E+U
U=L-E
L1
–E1
=84889-80796=4093
L=E+U
95453-87524=7929
2)жұмыстылық пен жұмыссыздықтың бірдей өсуінің себептері:
Техника дамуы себебінен, кейбір жұмысшылардың жұмысын техника атқаратын болса, екінші жағынан техниканы басқаратын жаңа мамандардың жұмысқа келуімен
Халықтық, туу көрсеткіштерінің жоғарлауымен түсіндіруге болады
3) 5-жылы толық жұмыстылық орын алады ма?
Жауап: біз бұл көрсеткішті анықтай алмаймыз. Себебі толық жұмысбастылық дегеніміз циклдық жұмыссыздықтың 0-ге тең болуымен және құрылымдық пен фрикциондық жұмыссыздықтың қосындысына тең болады.
4.Есеп.Келесі мәліметтер бойынша жұмысшылар саны 90млн,жұмыссыздар саны 10 млн адам,жұмыссыздық деңгейі қанша?
Т/к: жұмыссыздық деңгейі қанша?
Ш: E’ =E-0.5+1=90-0.5+1=90.5
U’= U-1+0.5=9.5
U’=
Жауабы: E’=90.5, U’=9,5, U=9,5%
5.Есеп.Берілгені
. : ЖҰӨ=500; I таза=75; G=80; C=250; T=30; Tж=20; R =25; Ex=150; Im=110
Табу керек:қолтағы бар табыс?амортизация қоры,мемл бюджет қалпы?
Ш:
1) ҚБТ=ЖТ-Тж
ЖТ=ҰТ-Тж
ҰТ=ТҰӨ+ТR
ТҰӨ=ЖҰӨ – DN
Y=C+I+G+Nx
500=250+I+80+(150-110)
I=500-250-80-40=130
DN=ЖИ-ТИ=130-75=55
ТҰӨ (MNP)=500-55=445
ҰТ (NI)=ТҰӨ+ТR=445+25=470
ЖТ=470-20=450
ҚБТ=ЖТ-Ттік=450-30=420
BD=-Sg=-((T-G)-TR)=-(50-80-25)=55
Ж: DN=55 , BD=55, ҚБТ=420