
- •Курсова робота
- •Календарний план виконання курсової роботи з дидактичних основ професійної освіти
- •Розділ 1 визначення психологічних характеристик студентів навчальної групи
- •Розділ 2: застосування методу аналізу конкретних ситуацій як засобу навчання та його реалізація у внз
- •Історія виникнення та використання методу аналізу конкретних ситуацій у навчальному процесі
- •2.2 Мета та завдання методу аналізу конкретних ситуацій у навчальному процесі
- •2.3 Принципи професійного навчання, що першочергово реалізуються при застосуванні методу аналізу конкретних ситуацій
- •2.4 Дослідження умов ефективного застосування методу аналізу конкретних ситуацій
- •2.5 Розробка професійно спрямованих завдань, які передбачають ефективне використання майбутніми фахівцями методу аналізу конкретних ситуацій
- •Структура заняття:
- •Розділ 3 реалізація екологічного виховання шляхом використання методу формування свідомості
- •3.1 Особливості екологічного виховання студентів внз
- •3.2 Методи формування свідомості як ефективні методи у процесі екологічного виховання студентів внз
- •3.3 Виховний захід для студентів внз за темою “Проблема людства – екологія”
- •Хід заняття:
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •Додатки
- •Тестовий матеріал:
- •Обробка та інтерпретація даних
- •Питання:
- •1. Блок
- •2. Блок
- •3. Блок
- •4. Блок
- •Обробка та інтерпретація результатів тесту
2.5 Розробка професійно спрямованих завдань, які передбачають ефективне використання майбутніми фахівцями методу аналізу конкретних ситуацій
Дисципліна: Організація виробництва та обслуговування у закладах ресторанного господарства.
Тема заняття: «Підприємство ресторанного господарства в умовах ринкового господарювання».
Мета заняття:
Освітня мета: з’ясувати, що таке підприємство, які його організаційно-правові форми, вміти їх розрізняти та визначати переваги та недоліки кожної.
Виховна мета: навчити студентів працювати в групі, слухати своїх колег та товаришів, формування почуття відповідальності.
Розвиваюча мета: вміння переносити теоретичні знання на вирішення конкретної практичної ситуації, аналізувати проблему.
Форма заняття – практичне заняття.
Тип заняття – нетрадиційне заняття (з використанням методу аналізу конкретних ситуацій - методуCase Studies).
Методи навчання: аналіз, індуктивний, демонстрація, розповідь, проблемно-пошуковий.
Дидактичне забезпечення:
Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: Підручн. для ВУЗів /За ред. проф. Н.О. П’ятницької. – К.: Київ.нац.торг.- екон. ун-т, 2005. – 632 с.
Сфера обслуговування в Україні. Нормативні документи /Роїна О.М. – К.: КНТ, 2007. – 460с.
Комп’ютерний файл case1.ppt, таблиці, схеми, ноутбук, проектор, екран для проектора.
Структура заняття:
І. Підготовчий етап. Розробка навчальної практичної ситуації (позаурочний час).
ІІ. Організаційний момент (3 хв).
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань та мотивації діяльності (10 хв).
IV. Постановка основних питань з кейсу (10 хв).
V. Робота в малій групі (30 хв).
VI. Презентація рішень з кейсів
VII. Загальна дискусії.
VIII. Підведення підсумків.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
Хід заняття:
І. Підготовчий етап. Розробка навчальної практичної ситуації.
1) Даний етап здійснюється в позаурочний час, за тиждень до практичного заняття. На цьому етапі викладач готує ситуацію до кейсу.
Ситуації поділяються на реальні та «кабінетні».
Реальна ситуація – це та, яка мала місце у реальному житті на певному підприємстві в певний час.
«Кабінетна» ситуація розробляється викладачем наближено до реального життя.
«Кабінетна» ситуація для кейсу:
Три друга, Василь Петренко, Іван Сидоренко та Степан Макаренко, вирішили інвестувати свої чесно зароблені кошти, розпочавши власну справу.
У Василя Петренка було 50 тис. гривень, у Івана Сидоренка – 63 тис. гривень, а у Степана Макаренка – 46 тис. гривень. Довго не могли вони дійти згоди стосовно вибору форми власності. Але в результаті Василь Петренко вирішив створити індивідуальне підприємство, а Іван Сидоренко та Степан Макаренко об’єднали капітали і заснували товариство з обмеженою відповідальністю. Обидва підприємства займались випічкою виробів із борошна.
Василь Петренко за свої гроші купив млин, орендував 1 га землі і засіяв його пшеницею. Потім взяв у банку кредит в розмірі 20 тис. гривень, закупив обладнання для випікання хлібобулочних виробів і орендував приміщення під цех. Основними каналами збуту стали державні установи району: лікарні, в’язниці, військові частини.
Іван Сидоренко і Степан Макаренко в першу чергу побудували виробничий цех і закупили обладнання. Потім почали налагоджувати зв’язки з постачальниками. Готову продукцію поставляли в магазини роздрібної торгівлі.
Через рік Василь Петренко повністю виплатив кредит і купив новий станок для виготовлення печива.
В цей же час Івану Сидоренко та Степану Макаренко довелось закрити своє підприємство через його нерентабельність.
Потрібно:
1. Визначити причини успіху першого друга та невдач двох інших.
2. Що б Ви порадили І. Сидоренку та С. Макаренку для того, щоб врятувати підприємство?
2) На цьому етапі викладач розподіляє студентів на групи по 5 чоловік, видає їм завдання і кейси, надає список літератури.
ІІ. Організаційний момент. Привітання, перевірка присутніх, налаштування студентів на роботу.
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань та мотивації діяльності.
Завдання:
- вивчення сутності підприємницької діяльності;
- визначення особистісних характеристик підприємця;
- ознайомлення з формами і суб’єктами підприємства.
Таким чином перейдемо до закріплення цієї теми, використовуючи метод Case Studies.
Мотивація: ринкова економіка неможлива без діяльності окремих економічних суб’єктів, насамперед підприємців, які здійснюють свою діяльність для створення економічних благ і послуг, що задовольняють водночас і суспільні потреби, і власні матеріальні інтереси. Досвід світової цивілізації наочно свідчить, що без вільної ринкової економіки, без самодіяльного виробника і підприємницької ініціативи ніяке процвітання держави неможливе. Підприємницька діяльність в умовах ринкової економіки – один з найпопулярніших і найприбутковіших видів діяльності. До того ж для малого і середнього бізнесу існує сьогодні чимало пільг при створенні і функціонуванні.
Але щоб підприємство було прибутковим, необхідно правильно вибрати напрям розвитку, організаційну форму підприємства, його стратегію і цілі.
У даній темі вивчаються питання, пов’язані з визначенням сутності та умов підприємницької діяльності, характеристикою фірми як основної структурної одиниці підприємницької діяльності. Це дасть можливість в майбутньому вибрати правильний напрямок розвитку власної справи.
IV.Постановка основних питань з кейсу.
Кейси роздаються студентам за 4 дні до заняття. На контроль знань студентам самого кейсу ставляться питання:
1. Підприємства яких форм власності були засновані?
2. Яке з підприємств взяло кредит в банку?
3. Які канали збуту готової продукції вибрало кожне підприємство?
4. Якими були результати діяльності обох підприємств через рік?
Центральною проблемою цього кейсу є визначення причин успіхів та невдач підприємств і шляхи усунення останніх.
Розподіл студентів на групи по 5 чоловік.
V. Робота в малій групі. Вибір спікера.
Групи обирають «спікера».
Протягом 30 хвилин групи працюють самостійно. Консультації викладач не надає. Студенти користуються літературою, підручниками, які підготували.
VI. Презентація рішень з кейсів.
Спікер кожної групи представляє рішення своєї групи. Для доповіді надається 10 хвилин. При презентації можуть бути використані таблиці, схеми. Усі члени групи доповнюють свого спікера, але вони не повинні суперечити виступу спікера, бо в такому випадку вважається, що група не впоралась з кейсом.
Після презентації аудиторія ставить запитання кожному спікеру.
VII. Загальна дискусії.
Час дискусії не обмежений. Викладач надає можливість виступити кожному.
Проведення голосування – «Чиє рішення було самим ефективним?»
VIII. Підведення підсумків.
Протягом 10-15 хвилин викладач надає інформацію про те, як були вирішені проблеми, які обговорювались студентами.
Виділяється краще розв’язання. Розставляються акценти заохочувального характеру (рейтинг успішності). Викладач надає свій варіант рішення.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
1. Ще раз опрацювати тему «Підприємство ресторанного господарства в умовах ринкового господарювання» і підготуватися до контролю знань по ній.
2. Скласти таблицю «Організаційно-правові форми підприємств»