
Конспект уроку з української літератури для 6 класу
Тема: Щедрий на добро внутрішній світ героя. Федько як особистість. ТЛ: епічний твір, головний герой, другорядні герої.
Навчальна мета: продовжити ознайомлення дітей із творчістю В.Винниченка, розкрити зміст життя дітей передмістя; навчитись переказувати зміст оповідання за планом, виразно і вдумливо читати найбільш емоційні епізоди, вміти аналізувати епічний твір, виділяти риси характеру Федька, що вирізняють його з кола друзів-однолітків; виховувати усвідомлене ставлення до моральних цінностей, що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро.
Розвивальна мета: розвивати фантазію та творчу уяву, мислення учнів; формувати високі моральні якості громадянина.
Виховна мета: виховувати ціннісне ставлення особистості до себе, родини та людей.
Використана література:
В. Винниченко Федько-халамидник / В. Винниченко, К. : «Дзвін», 40 с.
Дудіна Т. К., Панченков А. О. Українська література 6 клас . Підручник / Т. К. Дудіна, А. О. Панченков, К.: «А. С. К.», 2006 – 286 с.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу .
Методи і прийоми навчання: метод спостереження і аналізу мовних явищ, метод вправ, викладу учителем матеріалу,бесіди, робота з підручником, прийоми конструювання та редагування.
Перебіг уроку
Організаційний момент
Вступне слово вчителя. Оголошення теми, мети уроку.
Чи часто ми задумуємось над своїми вчинками? Чи не ображаємо когось необачними словами? Чи завжди творимо добро? . . . Так, не завжди. Кожному з нас потрібно працювати над собою, щоб стати людиною, яку поважають люди. Самовдосконаленню людини немає меж.
Сьогодні ви продовжите знайомство з вашими ровесниками, які жили значно раніше. У них теж було безліч проблем. Вони теж намагалися оцінити свої вчинки і вчинки інших людей.
І так, машина часу нас переносить на рубіж XIX і XX ст. Саме тоді відбулися події, які описує В. Винниченко у своєму оповіданні „Федько – халамидник” . Ми поринемо у вир життя дітей того часу, познайомимося з героями, поділимося своїми враженнями від прочитаного. Але спершу пригадаємо з вами, хто ж такий був В. Винниченко?
Перевірка домашнього завдання
За складеним вдома планом діти переказують по черзі текст
Знайдіть і прочитайте в тексті опис Федька. - "Розбишака - халамидник", "наче біс який сидів у хлопцеві", "спокій був ворогом" Федька, з ним "він боровся на кожному місці". Жодна хвилина не проходила без витівок: хлопець лазив по дахах, сидів на воротях, вибивав рогаткою шибки, перекидав діжки з водою, давав прочуханки "закадишним" товаришам, заважав товаришам гратися. "Чуб йому стирчком виліз з-під картуза, очі хутко бігають", "руки в кишені, картуз набакир, іде не поспішає" - оце і весь портрет. Але цього достатньо, щоб уявити колоритну постать маленького бешкетника.
Засвоєння нових знань
Теорія літератури
Епос поряд із лірикою і драмою, є одним із трьох основних родів (видів) художньої літератури.
Епічні твори – описово-розповідні твори прозової форми, у яких замальовується життя людей та їхні долі. Події подаються в минулому часі як такі, що вже відбулися. Життєві явища відтворюються багатогранно і широко.
До епічних творів належать: оповідання, повість, роман, нарис, новела, казка та ін..
В епічних творах можуть бути елементи лірики, драматичні епізоди з монологами й діалогами
Герой головний - це дійова особа чи образ, що знаходиться у центрі уваги письменника, з ним тісно пов'язані основні події твору, перебіг сюжету. Цей персонаж всебічно характеризується автором. Часто іменем головного героя називається цілий твір.
Герої другорядні - це ті персонажі, які виконують у творі допоміжну роль. Вони сприяють якомога глибшому висвітленню характеру, вчинків головного героя, саме у стосунках з ними яскравіше окреслюються основні проблеми, центральний конфлікт. Другорядним героям приділяється значно менше авторської уваги, аніж головним.