
Розчин цукру у воді.
Рідкі розчини використовують у техніці, на виробництві, у сільському господарстві, лабораторних дослідженнях, фармації, медицині і повсякденному житті.
Розчин утворений не менш ніж двома компонентами, один з яких - розчинник, а інші розчинені в ньому. Зазвичай розчинником вважають той компонент, який у чистому вигляді існує у тому самому агрегатному сгані, що й розчин. Якщо компоненти розчину перебувають в одному агрегатному стані, то розчинник - компонент, маса якого у розчині найбільша. Воду традиційно вважають розчинником навіть тоді, коли її маса значно менша за масу розчиненої речовини.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
“Аукціон питань” (кожна група складає питання за змістом свого повідомлення, записує їх на стікерах і складає у коробку, вчитель дістаючи листочок з питанням цікавиться у класу кому його задати).
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Продовжити речення:
Я дізнався, що ... .
Я зрозумів, що ... .
Мені знадобляться знання про ... .
Цікавим було ... .
Оцінювання роботи учнів.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати параграф підручника.
Вивчити визначення.
Додаткове завдання:
Які властивості води людина використовує для своїх потреб?
Які наслідки для існування життя мало би зникнення полярності молекули води? Опишіть можливий розвиток подій.
Урок 3.
ТЕМА: Розчинність, фізико-хімічна сутність процесу розчинення, його залежність від різних факторів. Насичені й ненасичені розчини.
МЕТА: ознайомити учнів з розчиненням як фізико-хімічним процесом і розчинами як фізико-хімічними системами, дати класифікацію розчинів, розвивати вміння аналізувати матеріал, робити спостереження та формулювати обґрунтовані висновки, формувати вміння працювати з таблицею розчинності, виховувати прагнення до пізнання навколишнього світу.
ОБЛАДНАННЯ ТА РЕАКТИВИ: роздатковий матеріал-таблиця «Хімічний склад Світового океану і крові людини», таблиця розчинності в підручнику, колекція "Сплави металів", мідний купорос, концентрована сільфатна кислота, кристалічний натрій нітрат, 3 склянки з водою, цукор, термометр длі вимірювання температури води (розчинів).
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: розчинність, фізико-хімічна сутність процесу розчинення, насичені й ненасичені розчини.
ТИП УРОКУ: комбінований тип уроку.
ВИД УРОКУ: урок теоретичного і експериментального дослідження.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Привітання. Оголошення теми і мети уроку - ознайомити учнів з розчиненням як фізико-хімічним процесом і розчинами як фізико-хімічними системами. Необхідний інструктаж, організація робочих місць.
Створення “Дерева настрою” (кожен учень заходячи до класу отримує 3 стікера (рожевий, жовтий, синій) у формі листочків (яблук, груш) і в залежності від свого настрою, перед уроком, чіпляє стікер певного кольору на дерево, яке намальовано на дошці або на ватмані (рожевий — гарний настрій, жовтий — спокійний, синій — негативний).
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Експрес-контроль. (учні отримують картки з тестовими завданнями)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда.
З розчинами ви зустрічаєтеся в житті неодноразово.
А які ж вам відомі розчини?
Яка роль розчинів у природі та техніці?
У природі і техніці розчини мають величезне значення:
1) Рослини засвоюють речовини у вигляді розчинів.
2) Засвоєння їжі пов'язане з переведенням поживних речовин у розчин.
3) Усі природні води є розчинами.
4) Розчинами є найважливіші фізіологічні рідини - кров, лімфа і т.д.
5)Багато технологічних процесів в хімічній та інших галузях промисловості, наприклад отримання соди, добрив, кислот, металів, паперу, протікають у розчинах.
6)На лабораторних заняттях ви теж працювали в основному з розчинами.
Таким чином, значення розчинів дуже велике.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ І ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь вчителя.
Особливу роль на нашій планеті відіграє вода. Океан займає 71% поверхні Землі. Великі запаси води на землі створюють враження про її невичерпності. Однак на воду в дійсності в усіх її станах припадає менше 0,001 маси планети, і тільки незначна частина запасів води виявляється доступною і придатною для практичного використання. З всіх рідин вода є найкращим розчинником, володіє найбільшою теплоємністю. Вода входить до складу клітин і тканин будь-якої тварини і рослини. Наприклад, тіло людського триденного зародка на 97% складається з води, тіло дорослої людини - на 60-80%. В огірках, салаті вода становить 95% їх маси, в помідорах, моркві - 90%. Фізіологічну потребу живого організму у воді можна задовольнити тільки водою і нічим іншим. Процес травлення у людини протікає при участі не менше 9-10 л води на добу. Втрати 10-20% води тваринам організмом веде до його смерті.
Відповідно до теорії еволюції життя на землі зародилося у воді. Як доказ цього порівняли хімічний склад деяких розчинених солей морської води і склад людської крові: