
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
КОРПОРАТИВНЕ УПРАВЛІННЯ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
для виконання розрахункової роботи
з дисципліни “Корпоративне управління”
для студентів базового напряму 6.050 2 “Менеджмент”
Затверджено на засіданні кафедри менеджменту організацій
Протокол № 14 від 29.06.2007р.
Львів - 2007
КОРПОРАТИВНЕ УПРАВЛІННЯ. Методичні вказівки для виконання розрахункової роботи / Укл.: Войцеховська Ю.В., к.е.н., доцент, Дубовська В.І., асистент. – Львів: Видавництво Національний університет “Львівська політехніка”, 2007. – 16с.
Укладачі : Войцеховська Ю.В., кандидат економічних наук, доцент
Дубовська В.І., асистент
Відповідальний за випуск: Захарчин Г.М., кандидат економічних наук, доцент
Рецензенти: Дубодєлова А.В., кандидат економічних наук, доцент
Новаківський І.І., кандидат економічних наук, ст. викладач
ВСТУП
Створення належно системи корпоративного управління є важливою складовою ринкових перетворень економіки України. Це зумовлено поширеністю форми корпоративної власності і господарювання та необхідністю ефективного управління нею. Розвиток корпоративного сектора в Україні має велике значення не лише для підвищення ефективності системи керівництва підприємством, а й для успішного функціонування економіки країни в цілому.
Корпоративне управління – це система впливу та учасників корпоративних відносин з метою ефективного використання об’єднаного капіталу. У межах цієї системи створюються економічні, соціальні, правові відносини між власниками, менеджерами, працівниками та іншими зацікавленими сторонами щодо управління корпорацією.
Дані методичні вказівки створені з метою поглиблення студентами знань з курсу “Корпоративне управління».
ТЕМА: ОЦІНКА ВАРТОСТІ АКЦІЙ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ ВПРОВАДЖЕННЯ СУКУПНОСТІ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ.
Частина перша
Завдання: Визначення сукупності проектів, реалізація яких дасть максимальний ефект при обмеженнях на обсяги інвестиційних ресурсів. Дано вартості інвестиційних проектів, позичкові кошти, потрібні для їх реалізації та терміни окупності.
№ |
Вартість проекту, К, млн. грн. |
Позичені кошти, Кп, млн. гн. |
Термін окупності, Ток, років |
1 |
11 |
2,7 |
3,22+0,2N |
2 |
4,6 |
2,3 |
4,22 |
3 |
13 |
3 |
4,22 |
4 |
0,95 |
0,95 |
3,22 |
5 |
8,42 |
0,42 |
5,22 |
6 |
60 |
60 |
5,22+0,1N |
7 |
8,35 |
0,35 |
1,72 |
8 |
1,2 |
1,2 |
2,22 |
9 |
8,13 |
0,9 |
2,22 |
10 |
5 |
5 |
6,22 |
11 |
32 |
24 |
7,22+0,2N |
12 |
1 |
0,8 |
2,22 |
13 |
10 |
2 |
6,22 |
14 |
15,4 |
15,4 |
4,22 |
15 |
14,32 |
6,32 |
4,22 |
16 |
16,9 |
10,5 |
3,22+0,1N |
17 |
10,64 |
2,64 |
4,22 |
18 |
20 |
20 |
3,22 |
19 |
13 |
5 |
3,22 |
20 |
1,5 |
1,5 |
2,22 |
21 |
58 |
20 |
10,22+0,2N |
22 |
0,1 |
1,04 |
1,22 |
23 |
8,1 |
0,04 |
1,72 |
24 |
175 |
125 |
15,22 |
25 |
18 |
5 |
4,22 |
26 |
168 |
98 |
12,72+0,1N |
27 |
133 |
125 |
5,72 |
28 |
180 |
153 |
6,72 |
29 |
41,5 |
11,4 |
4,72 |
30 |
12,6 |
4,06 |
2,22 |
31 |
173 |
110 |
12,22+0,2N |
32 |
15,6 |
9,3 |
1,72 |
33 |
13 |
4,5 |
6,22 |
34 |
65,7 |
62 |
3,72 |
35 |
108 |
44 |
10,22 |
36 |
182 |
58,8 |
10,22+,1N |
37 |
18 |
6,83 |
1,22 |
N – число букв у прізвищі та імені студента
Упорядковуємо дані за зростанням терміну окупності
№ |
Вартість проекту, К, млн. грн. |
Позичені кошти, Кп, млн. гн. |
Термін окупності, Ток, років |
|
0,1 |
1,04 |
1,22 |
|
8,35 |
0,35 |
1,72 |
|
8,1 |
0,04 |
1,72 |
|
15,6 |
9,3 |
1,72 |
|
1,2 |
1,2 |
2,22 |
|
8,13 |
0,9 |
2,22 |
|
1 |
0,8 |
2,22 |
|
1,5 |
1,5 |
2,22 |
|
12,6 |
4,06 |
2,22 |
|
11 |
2,7 |
3,22 |
|
0,95 |
0,95 |
3,22 |
|
16,9 |
10,5 |
3,22 |
|
20 |
20 |
3,252 |
|
13 |
5 |
3,22 |
|
65,7 |
62 |
3,72 |
|
4,6 |
2,3 |
4,22 |
|
13 |
3 |
4,22 |
|
15,4 |
15,4 |
4,22 |
|
14,32 |
6,32 |
4,22 |
|
10,64 |
2,64 |
4,22 |
|
18 |
5 |
4,22 |
|
41,5 |
11,4 |
4,72 |
|
8,42 |
0,42 |
5,22 |
|
60 |
60 |
5,22 |
|
133 |
125 |
5,72 |
|
5 |
5 |
6,22 |
|
10 |
2 |
6,22 |
|
13 |
4,5 |
6,22 |
|
180 |
153 |
6,72 |
|
32 |
24 |
7,22 |
|
58 |
20 |
10,22 |
|
108 |
44 |
10,22 |
|
182 |
58,8 |
10,22 |
|
18 |
6,83 |
10,22 |
|
173 |
110 |
12,22 |
|
168 |
98 |
12,72 |
|
175 |
125 |
15,22 |
2 Визначаємо прибуток, млн. грн./рік
П1=0,1/1,22=0,08
П2=8,35/1,72=4,85
П3=8,1/1,72=4,75
П4=15,6/1,72=9,07
П5=1,2/2,22=0,54
П6=8,13/2,22=3,66
П7=1/2,22=0,45
П8=1,5/2,22=0,68
П9=12,6/2,22=5,68
П10=11/3,22=3,42
П11=0,95/3,22=0,30
П12=16,9/3,22=5,25
П13=20/3,22=6,21
П14=13/3,22=4,04
П15=65,7/3,72=17,66
П16=4,6/4,22=1,09
П17=13/4,22=3,08
П18=15,4/4,22=3,65
П19=14,32/4,22=3,39
П20=10,64/4,22=2,52
П21=18/4,22=4,27
П22=41,5/4,72=8,79
П23=8,42/5,22=1,61
П24=60/5,22=11,49
П25=133/5,72=23,25
П26=5/6,22=0,80
П27=10/6,22=1,61
П28=13/6,22=2,09
П29=180/6,72=26,79
П30=32/7,22=4,43
П31=58/10,22=5,68
П32=108/10,22=10,57
П33=182/10,22=17,81
П34=18/10,22=1,76
П35=173/12,22=14,16
П36=168/12,72=13,21
П37=175/15,22=11,50
3) Визначаємо платоспроможність щодо повернення позичених інвестиційних коштів за формулою:
,
де r=0,12
Δ1=0,08*(1-0,2*16)-0,12*1,04=-0,07
Δ2=4,85*0,68-0,12*0,35=3,26
Δ3=4,75*0,68-0,12*0,04=3,20
Δ4=9,07*0,68-0,12*9,3=5,05
Δ5=0,54*0,68-0,12*1,2=0,22
Δ6=3,66*0,68-0,12*0,9=2,38
Δ7=0,45*0,68-0,12*0,8=0,21
Δ8=0,68*0,68-0,12*1,5=,28
Δ9=5,68*0,68-0,12*4,06=3,37
Δ10=3,42*0,68-0,12*2,7=2,00
Δ11=0,30*0,68-0,12*0,95=0,09
Δ12=5,25*0,68-0,12*10,5=2,31
Δ13=6,21*0,68-0,12*20=1,82
Δ14=4,04*0,68-0,12*5=2,15
Δ15=17,66*0,68-0,12*62=4,57
Δ16=1,09*0,68-0,12*2,3=0,47
Δ17=3,08*0,68-0,12*3=1,73
Δ18=3,65*0,68-0,12*15,4=0,63
Δ19=3,39*0,68-0,12*6,32=1,55
Δ20=2,52*0,68-0,12*2,64=1,40
Δ21=4,27*0,68-0,12*5=2,30
Δ22=8,79*0,68-0,12*11,4=4,61
Δ23=1,61*0,68-0,12*0,42=1,05
Δ24=11,49*0,68-0,12*60=0,62
Δ25=23,25*0,68-0,12*125=0,81
Δ26=0,80*0,68-0,12*5=-0,05
Δ27=1,61*0,68-0,12*2=0,85
Δ28=2,09*0,68-0,12*4,5=0,88
Δ29=26,79*0,68-0,12*153=-0,15
Δ30=4,43*0,68-0,12*24=0,13
Δ31=5,68*0,68-0,12*20=1,46
Δ32=10,57*0,68-0,12*44=1,91
Δ33=17,81*0,68-0,12*58,8=5,05
Δ34=1,76*0,68-0,12*6,83=0,38
Δ35=14,16*0,68-0,12*110=-3,57
Δ36=13,21*0,68-0,12*98=-2,78
Δ37=11,50*0,68-0,12**125=-7,18
4) Відкидаємо проекти, що не відповідають умові Δі≥0:
Δ2=4,85*0,68-0,12*0,35=3,26
Δ3=4,75*0,68-0,12*0,04=3,20
Δ4=9,07*0,68-0,12*9,3=5,05
Δ5=0,54*0,68-0,12*1,2=0,22
Δ6=3,66*0,68-0,12*0,9=2,38
Δ7=0,45*0,68-0,12*0,8=0,21
Δ8=0,68*0,68-0,12*1,5=,28
Δ9=5,68*0,68-0,12*4,06=3,37
Δ10=3,42*0,68-0,12*2,7=2,00
Δ11=0,30*0,68-0,12*0,95=0,09
Δ12=5,25*0,68-0,12*10,5=2,31
Δ13=6,21*0,68-0,12*20=1,82
Δ14=4,04*0,68-0,12*5=2,15
Δ15=17,66*0,68-0,12*62=4,57
Δ16=1,09*0,68-0,12*2,3=0,47
Δ17=3,08*0,68-0,12*3=1,73
Δ18=3,65*0,68-0,12*15,4=0,63
Δ19=3,39*0,68-0,12*6,32=1,55
Δ20=2,52*0,68-0,12*2,64=1,40
Δ21=4,27*0,68-0,12*5=2,30
Δ22=8,79*0,68-0,12*11,4=4,61
Δ23=1,61*0,68-0,12*0,42=1,05
Δ24=11,49*0,68-0,12*60=0,62
Δ25=23,25*0,68-0,12*125=0,81
Δ26=0,80*0,68-0,12*5=-0,05
Δ27=1,61*0,68-0,12*2=0,85
Δ28=2,09*0,68-0,12*4,5=0,88
Δ29=26,79*0,68-0,12*153=-0,15
Δ30=4,43*0,68-0,12*24=0,13
Δ31=5,68*0,68-0,12*20=1,46
Δ32=10,57*0,68-0,12*44=1,91
Δ33=17,81*0,68-0,12*58,8=5,05
Δ34=1,76*0,68-0,12*6,83=0,38
5) Визначаємо для проектів, що підходять під умову, суму Кn і вважаємо, що тільки 70% цієї суми може бути забезпечена позичковими коштами.
6) Визначаємо перші проекти, які за сумарними коштами вміщають у виділену суму кредитування
№ |
Вартість проекту, К, млн. грн. |
Позичені кошти, Кп, млн. гн. |
Термін окупності, Ток, років |
|
8,35 |
0,35 |
1,72 |
|
8,1 |
0,04 |
1,72 |
|
15,6 |
9,3 |
1,72 |
|
1,2 |
1,2 |
2,22 |
|
8,13 |
0,9 |
2,22 |
|
1 |
0,8 |
2,22 |
|
1,5 |
1,5 |
2,22 |
|
12,6 |
4,06 |
2,22 |
|
11 |
2,7 |
3,22 |
|
0,95 |
0,95 |
3,22 |
|
16,9 |
10,5 |
3,22 |
|
20 |
20 |
3,252 |
|
13 |
5 |
3,22 |
|
65,7 |
62 |
3,72 |
|
4,6 |
2,3 |
4,22 |
|
13 |
3 |
4,22 |
|
15,4 |
15,4 |
4,22 |
|
14,32 |
6,32 |
4,22 |
|
10,64 |
2,64 |
4,22 |
|
18 |
5 |
4,22 |
|
41,5 |
11,4 |
4,72 |
|
8,42 |
0,42 |
5,22 |
|
60 |
60 |
5,22 |
|
133 |
125 |
5,72 |
|
5 |
5 |
6,22 |
|
10 |
2 |
6,22 |
|
13 |
4,5 |
6,22 |
Всього: |
525,91 |
357,28 |
- |
Визначення сумарного прибутку отриманого від реалізації оптимальної сукупності проектів і показників окупності та рентабельності
млн. грн.
млн. грн.
р.
млн. грн.
R=133,36/525,91=0,254=25,4%
ЧАСТИНА ДРУГА
Завдання. Оцінка вартості акцій.
Для розрахунків вибираємо номер проекту, який відповідає номеру студента по журналу.
1) Розраховуємо прибуток за формулою:
:
Наприклад: П7=8,35/1,72=4,85
2) Від прибутку віднімаємо плату за кредит
,
де r=0,005N
3) Знімаємо податок з прибутку (0,3
)
4) Вираховуємо прибуток, що залишається після сплати податку:
5) Вважаємо, що чверть
використовується
для капіталізації
6) Вважаючи, що такі проекти будуть впроваджуватись і далі, визначаємо темпи зростання капіталу η
,
де Т=N
Приклад (проект 7) (N=20)
Податок=0,3 х 4,815=1,44
Рівняння матиме вигляд
Для розв’язування застосовуємо
ітераційну процедуру, підбираючи перше
.
Виконується умова
Використовується також формула
для суми геометричної прогресії.
Приклад
1-ша ітерація
;
2-га ітерація
;
Значення знаходиться в тому проміжку, де є зміна знаку Δ
3-тя ітерація
Отже,
(темпи приросту 0,14 або 14%);
8) Розраховуємо обсяг прибутку, що йде
на дивіденди
9) Розраховуємо доходність акцій:
Тоді для оцінки вартості акцій, коли
дивіденди будуть зростати з темпом
,
використовуємо формулу Гордона:
На прикладі буде: