![](/user_photo/2706_HbeT2.jpg)
- •Тема: Доменне виробництво чавуну
- •Хід уроку
- •1.Організаційний етап
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •4.Домашнє завдання
- •Роздатковий матеріал
- •Тема: Способи виробництва сталі
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •Тема уроку “Способи виробництва сталі”
- •Вивчення нового матеріалу
- •Які ж хімічні реакції лежать в основі виплавляння сталі?
- •І група – Мартенівський спосіб добування сталі
- •Домашнє завдання
- •Інформація по темі : Способи добування сталі
- •Тема: Проблема безвідхідних виробництв у металургії та охорона довкілля.
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема: застосування металів і сплавів у сучасній техніці.Розвиток металургії в україні
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема Натрій і калій як представники лужних металів:будова атома і поширення в природі. Фізичні і хімічні властивості; добування і застосування
- •1.Організаційний момент
- •2.Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Обережно!!!
Тема Натрій і калій як представники лужних металів:будова атома і поширення в природі. Фізичні і хімічні властивості; добування і застосування
Мета: -навчальна: вивчити властивості натрію і калію на основі положення в періодичній системі і будови атома, ознайомити учнів з поширенням натрію і калію в природі і застосуванням
-розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, порівнювати і робити висновки
-виховна: розширювати коло наукового світогляду учнів, виховувати вміння правильно поводитись з лужними металами під час роботи в лабораторних умовах
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Методи навчання: словесний, наочний, груповий
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів, роздатковий матеріал, таблиця розчинності, піпетка, штатив з азбестовою сіткою, шпатель, фільтрувальний папір, натрій пероксид.
Література: Граніна Т.М. Хімія. 9 клас: Плани-конспекти уроків.- Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2003.-320с.
Буринська Н.М., Величко Л.П. Хімія.Пробний підручник для 9 кл. серед. загальноосвіт. шк..-Київ: Перун,1995-192с.: іл.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- актуалізація опорних знань
(завдання з картками біля дошки)
картка№1Напишіть формули таких сполук: натрій карбонат, літій оксид, літій гідроксид, калій фосфат, натрій нітрат, рубідій хлорид, цезій гідроксид
картка№2Протягом року людина вживає в їжу близько 6 кг кухонної солі. Яка кількість речовини елемента Натрію міститься в цій масі солі?
Інтерактивна бесіда Мікрофон
1.Чому елементи І групи головної підгрупи називаються лужними металами?
2.Чому їх зберігають у закритих посудинах в інертному середовищі?
3.Який з лужних металів є наймякшим, як змінюється їх твердість у ряду лужних металів?
4.Як змінюється хімічна активність у ряду лужних металів від Літію до Цезію?
- мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Отже, ми пригадали властивості металів, зокрема лужних, виходячи з періодичної системи і можемо назвати тему сьогоднішнього уроку.
- повідомлення теми уроку
Натрій і Калій як представники лужних металів: будова атома і поширення в природі. Фізичні і хімічні властивості; добування і застосування.
3. Вивчення нового матеріалу
- сприйняття інформації
( Розповідь учителя)
Маючи на зовнішньому електронному шарі по одному електрону, що знаходяться у віддаленні від ядра, атоми Натрію і Калію характеризуються низькою енергією іонізації, тобто легко віддають електрон, тому металічні властивості виявлені дуже різко.
( Учні знайомляться з правилами техніки безпеки під час роботи з Натрієм і Калієм )
( Розповідь учителя)
Зі сполук лужних металів натрій і калій найбільш поширені в природі. Найважливіші природні сполуки Na і K – натрій хлорид NaСІ,натрій сульфат Na2SO4 10H2O,сильвініт NaCIKCI . Сполуки інших лужних металів зустрічаються дуже рідко.
Як же добувають натрій і калій?
Лужні метали мають високі електродні потенціали і є найсильнішими відновниками. Тому електроліз водних розчинів і солей не призводить до утворення самих металів, а до утворення лугів. Вільні метали добувають електролізом розплавів їхніх галогені дів, найчастіше хлоридів, що утворюють природні мінерали.
Металургійний натрій добувають електролізом розплаву натрій хлориду з інертними електродами.
Робота з підручником:
- учні записують схеми електролізу розплаву і розчину натрій хлориду
- способи добування калію ($33, с. 128)
Індивідуальне завдання:
Два учні характеризують фізичні властивості натрію і калію.
Хімічні властивості
Групове завдання:
1-а група Зобразити електронну будову атомів Натрію і Калію.
2-а група Записати рівняння реакцій взаємодії натрію і калію з галогенами, сіркою. Які речовини утворюються?
3-я група Які сполуки утворюються при згорянні лужних металів на повітрі? Запишіть рівняння реакцій утворення пероксидів натрію і калію.
- розширення інформації
Пероксиди це хімічні сполуки, що містять зв’язані один з одним атоми Оксигену. Їх розглядають як солі гідроген пероксиду Н2О2, який є сильним окисником. Натрій знайшов практичне застосування як джерело кисню в ізолюючих протигазах і на підводних човнах.
2Na2O2 + CO2 == 2Na2CO3 + O2
Демонстрація
Взаємодія натрій пероксиду з фільтрувальним папером.
Виконання: покласти на азбест фільтрувальний папір, насипати на нього ложечку натрій пероксиду, шаром 2-3 мм. Додати з піпетки 1-2 краплі води. Швидко виділяється кисень і папір загоряється.
2Na2O2 + 2H2O == 4NaOH + O2
Застосування натрію і калію ( самостійне опрацювання по підручнику $ 33, ст. 130-131)
- відтворення інформації
1.Опишіть хімічні властивості Натрію і Калію виходячи з будови атома?
2.Які фізичні властивості і застосування Натрію і Калію?
3.Де поширені Натрій і Калій у природі і у вигляді яких сполук?
- оперування поняттями
1.Чи можуть натрій і калій існувати в природі у вільному вигляді?
2.Напишіть рівняння реакцій, при яких атоми Калію перетворюються на іони Калію. Наприклад: 2K + 2H2O == 2KOH + H2
3.Для зливання лужних акумуляторів використовують розчин калій гідроксиду з масовою часткою КОН 30%. Обчисліть масу КОН, необхідного для приготування 10 кг такого розчину.
4.Який обсяг водню (н.у.) можна добути при дії НСІ на 5 кг сплаву Nа, що містить 0,08 масових частин домішок?
- узагальнення інформації
На цьому уроці ми вивчили властивості Натрію і Калію, ознайомились з поширенням цих металів у природі і їх застосування.