- •Тема: Доменне виробництво чавуну
- •Хід уроку
- •1.Організаційний етап
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •4.Домашнє завдання
- •Роздатковий матеріал
- •Тема: Способи виробництва сталі
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •Тема уроку “Способи виробництва сталі”
- •Вивчення нового матеріалу
- •Які ж хімічні реакції лежать в основі виплавляння сталі?
- •І група – Мартенівський спосіб добування сталі
- •Домашнє завдання
- •Інформація по темі : Способи добування сталі
- •Тема: Проблема безвідхідних виробництв у металургії та охорона довкілля.
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема: застосування металів і сплавів у сучасній техніці.Розвиток металургії в україні
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема Натрій і калій як представники лужних металів:будова атома і поширення в природі. Фізичні і хімічні властивості; добування і застосування
- •1.Організаційний момент
- •2.Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Обережно!!!
Інформація по темі : Способи добування сталі
Засновник сталеварного виробництва – англійський винахідник Генрі Бесемер – 1855 року у конвертері “без палива та топки” відкрив спосіб переробки чавуну на сталь. Перевага процесу в тому, що він здійснюється швидко, а собівартість сталі відносно низька. До недоліків відносять періодичність і невисоку якість сталі. Застосування кисневого дуття дозволяє інтенсифікувати процес, скоротити час виплавляння до 20 хвилин, добувати високоякісну сталь.
У 1878 році металург Дж. Томас розробив і впровадив спосіб використання конвертера з основною футерівкою. Як сировину здебільшого використовують брухт, до якого додають трохи чавуну. Даний спосіб дає можливість досягти вищої температури розплаву, ніж це можливо в інших печах.
Металурги дістали у своє розпорядження два високопродуктивні способи, що збільшило попит на сталь. У 1864 році батько і син Мартени використали для виплавляння сталі регенеративну піч виплавки скла. Як вихідні матеріали використовують твердий чавун, металобрухт, залізну руду, а як паливо – газ. Перевага – виробництво якісної сталі,а недолік – великі затрати палива.
Сировина для виплавляння сталі: чавун, брухт, флюси (вапняк)
Хімічні реакції, що лежать в основі виробництва:
-окиснення заліза
2Fe + O2 = 2FeO
-окиснення домішок
Si + 2FeO = 2Fe + SiO2
Mn + FeO = Fe + MnO
-видалення окиснених домішок, які спливають у вигляді шлаку
CaCO3 = CaO + CO2
CaO + SiO2 = CaSiO3
-“розкислення сталі” (видалення FeO)
Mn + FeO = Fe + MnO (переходить у шлак)
ВИСНОВОК: виплавляння сталі - процес окислення, а чавуну – відновлення.
Тема: Проблема безвідхідних виробництв у металургії та охорона довкілля.
Мета: -навчальна: розкрити суть проблеми безвідхідного виробництва в металургії; розглянути заходи спрямовані на охорону довкілля від забруднення промисловими відходами
-розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, порівнювати і самостійно опрацьовувати матеріал
-виховна: виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, розширювати коло наукового світогляду учнів
Тип уроку: комбінований
Методи навчання: словесний, наочний
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів, плакати (доменна і мартенівська печі та кисневий конвертер), роздатковий матеріал.
Література: Граніна Т.М. Хімія. 9 клас: Плани-конспекти уроків.- Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2003.-320с.
Буринська Н.М., Величко Л.П. Хімія.Пробний підручник для 9 кл. серед. загальноосвіт. шк..-Київ: Перун,1995-192с.: іл.
Сорокіна В.//Хімія. Біологія, 2005,417,№21, С12-13..
Хід уроку
Організаційний етап
Перевірка домашнього завдання
- що називають сплавами, у чому полягає відмінність між сталлю і чавуном?
- опишіть виплавляння чавуну у доменній печі
- опишіть технологію виплавляння сталі відомими вам способами