Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практична робота 3.rtf
Скачиваний:
10
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
555.07 Кб
Скачать

Розв'язання

Обчислимо середньорічну вартість основних фондів у плановому періоді:

Всер.річ. = 1000 – + + + = 1000 – 10 + 29,17 + 10 + 2,5 = 1031,67 тис. грн.;

Вартість (балансова) основних фондів на кінець планового року становить:

Вкін.план = 1000 – 15 + 50 + 20 + 10 = 1065 тис. грн.

Визначимо суму нарахованої амортизації за рік:

тис. грн.

Залишкова вартість основних фондів на кінець планового року

1000 – 154,75 = 845,75 тис. грн.

Відповідь: середньорічна вартість основних фондів складає 1031,67 тис. грн., а залишкова - 845,75 тис. грн.

Приклад 2

Підприємство може застосувати прискорену амортизацію нових токарних верстатів (група 4). Визначте, яким саме методом краще скористатись при нарахуванні амортизації, якщо початкова вартість верстатів 100 тис. грн., а нормативний строк служби 5 років.

Розв'язання

Для визначення річної суми амортизаційних відрахувань за методом прискореного зменшення залишкової вартості знайдемо норму амортизації за формулою:

Оскільки ліквідаційна вартість в умові задачі не дано, приймаємо її рівній 0.

, за умови використання методу прискореного зменшення залишкової вартості норма амортизації подвоюється, тому НА = 20% · 2 = 40%

Річні суми амортизації можна знайти так:

1-ий рік: 100 · 0,4 = 40 тис. грн.;

2-ий рік: (100 – 40) · 0,4 = 60 · 0,4 = 24 тис. грн.;

3-ий рік: (60 – 24) · 0,4 = 36 ·0,4 = 14,4 тис. грн.;

4-ий рік: (36 – 14,4) · 0,4 = 21,6 ·0,4 = 8,64 тис. грн.;

5-ий рік: (21,6 – 8,64) · 0,4 = 12,96 ·0,4 = 5,18 тис. грн.

Нагромаджена за 5 років експлуатації сума амортизаційних відрахувань становитиме А = 40 + 24 + 14,4 + 8,64 + 5,18 = 92,22 тис. грн. Різниця 100 – 92,22 = 7,78 тис. грн. – ліквідаційна вартість верстата.

При використанні кумулятивного методу спочатку слід просумувати цифрові значення з років експлуатації верстата: 1+2+3+4+5=15.

Далі утворюємо ряд чисел типу 1/15...5/15 і розміщуємо його в зворотному порядку: 5/15; 4/15... 1/15.

Річні амортизаційні суми обчислюються так:

1-ий рік: 100 · (5/15) = 33,33 тис. грн.;

2-ий рік: 100 · (4/15) = 26,67 тис. грн.;

3-ій рік: 100 · (3/15) = 20 тис. грн.;

4-ий рік: 100 · (2/15) = 13,33 тис. грн.;

5-ий рік: 100 · (1/15) = 6,67 тис. грн.

Нагромаджена сума амортизації становитиме:

А=33,33 + 26,67 + 20 + 13,33 + 6,67 = 100 тис. грн.

Відповідь: При нарахуванні амортизації на токарний верстат краще використовувати кумулятивний метод прискореної амортизації, оскільки він дає змогу повністю замортизувати вартість верстата за 5 років і за три роки експлуатації повернути підприємству 80% його вартості.

Приклад 3

Верстат придбаний для виготовлення 120 000 одиниць продукції, його первісна вартість складає 36 000 грн. ліквідаційна вартість верстата 3 000 грн. у перший місяць експлуатації верстата виготовлено 3200 одиниць продукції.

Визначити суму амортизаційних відрахувань за місяць виробничим методом.

Розв’язання

Визначаємо виробничу ставку амортизації:

грн./од.

Знаходимо амортизаційні відрахування за перший місяць експлуатації верстата:

Ав = Qфакт · СА = 3 200 · 0,275 = 880 грн.

Відповідь: в першому місяці роботи верстата на виготовлену продукцію було нараховано 880 грн. його амортизації.