
- •Теми практичних занять Змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання - 4 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •1 Практичне:
- •2 Практичне:
- •Повідомлення
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 261-269.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 186-190.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 70-91.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
- •Рекомендована література:
- •2 Практичне:
- •Тема 6. Форми організації навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 324-351.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 262-301.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 141-163.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 351-359.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 348-364.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 167-179.
- •Тема 8. Модульне тестування - 2 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
- •Тема 11. Модульне тестування - 2 год.
- •Завдання для самостійної роботи змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики – 1 год. 2 б.
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі – 1 год.
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання – 1 год.
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання – 1 год.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання – 4 год.
- •Тема 6. Формі організації навчання – 1 год.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів – 1 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління – 2 год.
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
2 Практичне:
Зверніться до книги Яковлева Н.М., Сохора А.М. “Методика и техника урока в школе” / М.: Просвещение, 1985 г., Львовой М. “Творческая лаборатория урока”. Випишіть приклади техніки використання відповідних методів навчання.
Чи можливо виділити якісь методи як найбільш ефективні? Якщо “ні”, або “да” – докажіть вашу думку.
Проаналізувати статтю В.О. Сухомлинського “Як перевірку виконання домашніх завдань зробити ефективною розумовою працею” /В.А. Сухомлинский. Избр. произведения в 5-ти томах, т.2 № 16, або “Сто порад вчителеві” № 16.
Продумайте методи, які застосовуватимуться в роботі школи третього тисячоліття.
Тема 6. Форми організації навчання - 2 год.
Мета: свідомо засвоїти поняття „форми організації навчання”, встановити спільне та відмінне різних форм навчання, сформувати діагностичні уміння (аналізувати, виділяти головне, порівнювати, класифікувати).
Хід заняття:
Форми організації, навчання, їх становлення.
Класно-урочна форма навчання в її історичному розвитку.
Вимоги до сучасного уроку в школі.
Типи уроків, їх структура.
Позаурочні форми навчання.
Підготовка учителя до уроку.
Педагогічний аналіз уроку.
Програма спостереження і аналізу уроку.
Рекомендована література:
Сухомлинський В.О. Сто порад вчителеві. – К., 1985.
Махмутов М.И. Современный урок. – М., 1985 (Уроки с проблемным обучением).
Бабанский Ю.К. Оптимизация учебно-воспитательного процесса (Раздел: Научный анализ урока). – М., 1982.
Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 324-351.
Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 262-301.
Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 141-163.
Ильин Е.Н. Рождение урока. – М., 1990. (О методике проведения уроков русской літератури и языка).
Хуторской А.В. Современная дидактика. – М., 2001.
Практичне завдання:
Опрацьовуючи п’ятитомне видання творів В.О. Сухомлинського, випишіть думки видатного педагога про роль і місце уроку у вихованні учнів, вимоги до уроку (Див.: Предметний покажчик у 5-му томі „Урок шкільний”).
Ознайомтесь з правилами підготовки до уроку та програмою спостереження й аналізу уроку та законспектуйте їх користуючись підручником з педагогіки (Кузьминський А.І., Вовк Л.П., Омеляненко В.Л. Педагогіка: завдання і ситуації: Практикум. –К.: Знання-Прес, 2003. –С.110-113.)
Зверніться до книги Я.А. Коменського „Велика дидактика” і віднайдіть рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу на уроці: проаналізуйте, які з них заслуговують на увагу і в сучасній школі.
Проаналізуйте кожну форму навчання за структурою, принципом упорядкування її елементів, їх сукупністю.
Назвіть спільні та відмінні ознаки форм навчання.
Доведіть, що практикум з фізики не є уроком.
Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів - 2 год.
Мета: усвідомити місце і роль аналізу й оцінки знань, умінь та навичок учнів у системі навчального процесу; закріпити основні види та методи контролю знань, умінь та навичок; розкрити сутність рейтингової системи оцінювання навчальної діяльності учнів, правил та техніки контролю успішності навчальної діяльності.
Хід заняття:
Місце і роль аналізу й оцінки знань, умінь та навичок учнів у системі навчального процесу.
Види контролю знань, умінь і навичок учнів.
Методи контролю знань, умінь та навичок.
Оцінка знань, умінь і навичок.
Рейтингова система оцінювання навчальної діяльності учнів.
Правила і техніка контролю успішності навчальної діяльності.