
- •Теми практичних занять Змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання - 4 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •1 Практичне:
- •2 Практичне:
- •Повідомлення
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 261-269.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 186-190.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 70-91.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
- •Рекомендована література:
- •2 Практичне:
- •Тема 6. Форми організації навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 324-351.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 262-301.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 141-163.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 351-359.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 348-364.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 167-179.
- •Тема 8. Модульне тестування - 2 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
- •Тема 11. Модульне тестування - 2 год.
- •Завдання для самостійної роботи змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики – 1 год. 2 б.
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі – 1 год.
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання – 1 год.
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання – 1 год.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання – 4 год.
- •Тема 6. Формі організації навчання – 1 год.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів – 1 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління – 2 год.
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
Теми практичних занять Змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
Тема 1. Предмет і завдання дидактики - 2 год.
Мета: ознайомити студентів з поняттям „дидактика” та ґенезою її розвитку, сформулювати у них розуміння поняття „методологічні основи процесу навчання”, „сутність та структура навчання”, „принципи та закономірності процесу навчання”, навчити студентів аналізувати логіку діяльності вчителя (викладання) та діяльності учнів (учіння), психологічні основи діяльності учнів у процесі навчання; ознайомити студентів із різними підходами до процесу навчання і підготувати до процесу навчання і підготувати їх до свідомого, оптимального вибору необхідних засобів і методів навчання з урахуванням конкретних умов.
Хід заняття:
Поняття про дидактику. Історичний розвиток дидактики.
Зв’язок дидактики з іншими науками.
Зміст поняття „дидактика.
Основні категорії дидактики.
Актуальні завдання та проблеми сучасної дидактики.
Рекомендована література:
Стельмахович М.Г. Українська народна педагогіка. – К., 1997. – С. 166-215.
Сорокин Н.А. Дидактика. – М., 1975.
Фіцула М.М. Педагогіка. – Тернопіль,1997. – С. 106-108.
Галузинський В.М., Евтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. – К.: Вища школа, 1995, с. 144-162.
Волкова Н.П. Педагогіка. – К., 2001, С. 234-240.
Мойсеюк Н.Э. Педагогіка. – К., 2001, С. 158-186.
Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка. – К., 2003.- С. 64-70.
Практичне завдання:
Складіть таблицю, відобразивши в ній прізвища видатних учених, учених-дидактів та нові ідеї, якими вони збагатили дидактику на основі наданого списку літератури: Коменский Я.А. Великая дидактика. // Избр. пед. соч. в 2 т., Т.1. -М, 1982., Песталоцци И.Г. Как Гертруда учит своих детей // Избр. пер. соч. в 2т., Т.1. - М: Педагогика, 1981., Педагогічні ідеї К.Д. Ушинського. - К., 1974; Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. -Высшая школа, 1996. -С. 145-151.
Ознайомтесь із державною національною програмою „Освіта” і випишіть провідні завдання реформування дидактичних засад удосконалення освіти в Україні (Державна національна програма „Освіта” (Україна XXI століття). -К.: Райдуга, 1994).
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання – 2 б.
За виконання практичного завдання – 2 б.
Тема 2. Зміст освіти в національній школі - 2 год.
Мета: сприяти засвоєнню студентами основних понять теми, а саме „зміст освіти”, „загальна, політехнічна та професійна освіта”, „навчальні плани, програми”, „підручник”; виробити у студентів уміння та навички аналізувати навчальні плани, програми, підручники; сприяти розвитку педагогічного мислення майбутніх учителів.
Хід заняття:
Основні елементи та функції змісту освіти.
Фактори формування змісту шкільної освіти. Види освіти.
Шляхи вдосконалення змісту освіти.
Державні нормативні документи.
Зміст освіти в державах зарубіжжя.
Рекомендована література:
Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. – К.: Вища школа, 1996. – С. 152–154.
Фіцула М.М. Педагогіка. –К., 2001. – С. 91–107.
Волкова Н.П. Педагогіка. – К., 2001.
Мойсеюк Н.Э. Педагогіка. – К., 2001. – С. 109–125.
Державна національна програма „Освіта”.
Практичне завдання:
Опрацюйте зміст Державної національної програми „Освіта” з погляду реформування змісту освіти в Україні (Державна національна програма „Освіта” (Україна XXI століття). -К.: Райдуга, 1994).
Ознайомтесь із Законом України „Про загальну середню освіту”, випишіть завдання середньої освіти молоді.
Із Закону України „Про освіту” (Закон України "Про освіту" // Освіта, 1991.-25 червня) випишіть основні завдання загальноосвітніх та позашкільних освітньо-виховних закладів.