Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
практичні завдання з мікроекономіки.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
11.11.2019
Размер:
1.35 Mб
Скачать

Методика розв’язання типових задач

Оскільки розв’язання задач викликає у студентів, як правило, багато труднощів, приводимо методику та приклади розв’язання найбільш типових задач з курсу «Мікроекономіка».

Задача 1

Ви власник підприємства, що випускає деякий товар. Функція пропозиції вашого підприємства та функція ринкового попиту є лінійними та мають наступний вигляд:

QD = 900 – 75Р

QS = -150 + 100Р

На стан ринку може впливати держава, встановлюючи податки, дотації або фіксовані ціни.

Завдання:

  1. Проаналізувати рівноважний стан ринку: визначити рівноважну ціну і рівноважний обсяг продажу; виручку виробника; еластичність попиту та пропозиції в точці рівноваги; надлишки споживачів та виробників. Побудуйте графік.

  2. Проаналізувати наслідки встановлення державного податку в розмірі 3,5грн. на одиницю продукції: визначити нову рівноважну ціну та новий рівноважний обсяг; виручку виробника; надлишки споживачів та виробників; втрати споживачів та виробників; податкові надходження до держбюджету. Побудуйте графік.

  3. Проаналізувати наслідки введення дотації в розмірі 3,5грн.: визначити нову рівноважну ціну та новий рівноважний обсяг; надлишки споживачів та виробників; виграш споживачів та виробників, втрати держави. Побудуйте графік.

  4. Проаналізувати наслідки введення фіксованої ціни вище рівноважної РФВ = 8 грн. та нижче рівноважної РФН = 4 грн.: визначити фактичні обсяги продажу; величину дефіциту та надлишку; виручку виробника. Побудуйте графік.

Рішення:

1. Аналіз рівноважного стану ринку

Визначаємо рівноважну ціну РЕ та рівноважний обсяг QE . Ринок знаходиться в рівновазі, коли обсяг попит дорівнює обсягу пропозиції:

QD = QS

900-75Р = -150+ 100Р

175*Р = 1050

РЕ = 6 грн.

підставивши ціну в будь-яке рівняння знаходимо рівноважний обсяг товарів:

QE = 900-75*6 =450 тис. од.

Загальна виручка (TR) виробника в точці рівноваги складе:

TR = PEQE;

TR = 6*450 = 2700 тис.грн..

Еластичність попиту в точці рівноваги становитиме:

Еластичність пропозиції в точці рівноваги становитиме:

Надлишок споживачів (НС) графічно визначається площиною трикутника PD0EPE (мал. 1.1) і становитиме:

НС = (РD0 – РЕ) * QE/2 = (12 – 6) * 450/2 = 1350 тис. грн.

Надлишок виробників (НВ) графічно визначається площиною трикутника PS0EPE (мал. 1.1) і становитиме:

НВ = (РЕ – РS0) * QE/2 = (6 – 1,5) *450/2 = 1012,5 тис. грн.

РD0 та РS0 лежать на осі цін, де обсяги дорівнюють нулю. Тобто РD0 знаходиться з умови, коли QD = 0:

900 – 75РD0 = 0; звідси РD0 = 12 грн.,

а РS0 , коли QS = 0:

-150 + 100*Р = 0; звідси РS0 = 1,5 грн.

Мал. 1.1. Надлишки споживачів та виробників

///// - PD0EPE – надлишок споживачів

00000 - PS0EPE – надлишок виробників

2. Аналіз ринку після введення податку.

Держава встановила податок в розмірі h = 3,5 на кожну одиницю продукції. Введення податку призведе до зміщення кривої пропозиції вліво на величину податку (мал.1.2). Функція пропозиції також зміниться на величину податку та матиме наступний вигляд:

QS- = -c + d * (Р – h);

QS- = -150 + 100(Р- 3,5);

QS- = -500 + 100Р

Мал.1.2. Вплив податку на ринкову рівновагу

0 0 0 0 – втрати споживачів;

□ □ □ □ - втрати виробників.

Визначимо рівноважну ціну РЕ1+ та рівноважний обсяг QE1 після встановлення податку:

QD = QS-

900 - 75Р = - 500 + 100Р;

1400 = 175Р;

РЕ1+= 8 грн. ( ціна для споживачів )

Крім цього існує ціна для виробників РЕ1- . Вона буде меншою на величину податку (податок надходить державі):

РЕ1- = РЕ1+ - h = 8 – 3,5 = 4,5 грн.

Підставивши ціну в будь-яке рівняння знаходимо рівноважний обсяг після введення податку:

QE1- = 900 – 75РЕ1+;

QE1- = 900 – 75*8;

QE1- = 300 тис. од.

Після введення податку виручка виробника складе:

TRh = QE1- * РЕ1-;

TRh = 300*4,5 = 1350 тис.грн.

Бачимо, що збільшення податків скорочує виручку виробників.

Надлишки споживачів та виробників після встановлення податку також будуть скорочуватись.

Надлишок споживачів визначається площиною трикутника РD0E1 РЕ1+ та становитиме:

НСh = ( РD0 - РЕ1+)*QE1-/2 = (12 - 8)*300/2 = 600 тис. грн.

Надлишок виробників визначається площиною трикутника E1/РS0РЕ1- та становитиме:

НВh = (РЕ1- – РS0)*QЕ1-/2 = (4,5 – 1,5)*300/2 = 450 тис. грн.

Втрати споживачів від встановлення податку складуть:

ΔНСh = НС - НСh = 1350 - 600 = 750 тис. грн.

Втрати виробника від встановлення податку складуть:

ΔНВh = НВ –НВh = 1012,5 - 450 = 562,5 тис. грн.

Надходження до державного бюджету складуть:

Vh = h* QЕ1- = 3,5*300 = 1050 тис. грн.

Бачимо, що загальна сума, яку втрачають споживачі та виробники (750 + 562,5 = 1312,5 тис. грн.) є більшою ніж отримує держава у вигляді податкових надходжень (1050 тис. грн.). Це говорить про те, що суспільство в цілому має певні втрати.