Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЕП рішення ПЗ до держіспиту.doc
Скачиваний:
7
Добавлен:
16.09.2019
Размер:
192 Кб
Скачать

Розрахунок амортизаційних відрахувань прямолінійним методом

РІК

Норма амортизації, %

Вартість на початок року, грн

Амортизаційні відрахування, грн

Вартість на кінець року, грн

1

25

Фп

20 000 —►

-

4500 —►

=

—► 15 500

2

25

15 500 —►

-

4 500 —►

=

—► 11 000

3

25

11 000 —►

-

4 500 —►

=

—► 6500

4

25

6500 —►

-

4 500 —►

=

—► 2000

Фл

Задача 25. У звітному році підприємство запланувало виготовити товарної продукції на суму

110 тис. грн. Залишки нереалізованої продукції на складах на початок року склали 20 тис.грн, на кінець року - 17,5 тис.грн. Фактично обсяг реалізації за рік зріс у порівнянні з плановим рівнем на 3,2%. Середньорічні залишки нормованих оборотних коштів заплановані в розмірі 2 тис. грн., а фактично склали 1,7 тис.грн. Встановити суму абсолютного вивільнення оборотних засобів в результаті прискорення їх оборотності.

Рішення.

Абсолютне вивільнення оборотнх засобів визначається за формулою:

ΔSноз = (РПфакт/360) х ( Тоб.пл - Тоб.факт)

де РПфакт - фактична реалізація у звітному році, грн.

Тоб.пл, Тоб.факт - планова та фактична тривалість обороту оборотних коштів,днів

Для визначення Тоб.пл та Тоб.факт слід знати планову і фактичну кількість оборотів оборотних засобів. А ці величини можна обчислити,знаючи обсяг запланованої (РПпл) та фактичної (РПфакт) реалізаціїу звітному році.

1) Запланована реалізація у звітному році

РПпл = ТПП + ( Гп - Гк) = 110 + ( 20 - 17,5) = 112,5 тис.грн

2) Фактична реалізація у звітному році

РПфакт = 112,5 х 1,031 = 116,1 тис.грн

3) Плановий коефіцієнт оборотності (кількість оборотів оборотних засобів)

К об.пл = 112,5 / 2 = 56,25 об/рік

4)Фактичний коефіцієнт оборотності

Коб.факт = 116,1 / 1,7 = 68,29 об/рік

5) Планова тривалість обороту оборотних коштів,днів

Тоб.пл = 360 / 56,25 = 6,4 дні

6) Фактична тривалість обороту оборотних коштів,днів

Тфакт = 360 / 68,29 = 5,3 дні

7) Абсолютне вивільнення оборотнх засобів визначається за формулою:

ΔSноз = (116,1/360) х ( 6,4 - 5,3) = 0,355 тис.грн

8) Відносне (у %) вивільнення оборотнх засобів

100 - (РП пл. денна / РП факт денна)х 100% = 100 - (0,313/ 0,323) х 100 = 3,1%

де РП пл. денна та РП факт денна - денна реалізація продукції за планом та фактично.

Висновок: в результаті прискорення оборотності оборотних коштів на 12,04 обороту за рік

( 68,29 - 56,25) , фактична тривалість одного обороту скоротилась на 1,1 дня, а а сума абсолютного вивільнення оборотних засобів склала 0,355 тис.грн.Відносне вивільнення дорівнює 3,1%.

Задача 26. Для виробництва продукції використовується два види сировини: А і Б.. Розрахувати норматив виробничих запасів і незавершеного виробництва на підприємстві, якщо середньодобові витрати сировини А для виробництва одиниці продукції - 0,5 т; середньодобові витрати сировини Б для виробництва одиниці продукції - 0,2т; ціна 1т сировини А - 3 тис.грн; ціна 1т сировини Б - 4 тис.грн; тривалість : інтервалу між суміжними постачаннями поточного запасу сировини- 14 діб, підготовчого запасу - 2 доби; страхового запасу - 4 доби; виробнича собівартість середньодобового випуску 1 т товарної продукції- 2450 грн.; частка витрат на незавершене виробництво- 40 %; тривалість виробничого циклу - 10 діб

Рішення. Норматив виробничих запасів на підприємстві:

Нвз = (0,5 тонни /добу х 3000 грн /тонну +0,2 тонни /добу х 4000 грн / тонну) х

х (14/2 + 2 + 4) діб = 29900 грн.

Норматив незавершеного виробництва: Ннв =2450 грн / добу х 0,4 х 10 діб = 9800 грн.

Задача 27. Робітник V розряду за місяць виготовив 150 виробів при плановому завданні130 шт. Трудомісткість виготовлення виробу - 1,26 н-год. Тарифна ставка робітника І розряду - 2,35 грн., тарифний коефіцієнт робітника V розряду - 1,4. Прогресивна оплата праці застосовується при перевищенні планового завдання на 7%, відрядна розцінка при цьому зростає на 25%. Обчислити заробітну плату робітника за відрядно-прогресивною системою.

Рішення.

1)Годинна тарифна ставка робітника V розряду :

Сгод V = С І х k V = 2,35 х 1,4 =3,29 грн/год

2)Відрядна розцінка за одиницю виробу:

Свідр V = Сгод V х Нч = 3,29 х 1,26 = 4,15 грн/шт

3)Підвищена відрядна розцінка :

Свідр підв = Свідр V х ( 1+ β/100) =4,15 х ( 1+ 25/100)=5,19 грн/шт.

4) Кількість продукції,що оплачується за звичайними відрядними розцінками:

Qн = 130 х 1,07 = 139 виробів

5)Кількість виробів ,що оплачуються за підвищеною відрядною розцінкою

Qпідв =Qф - Qн = 150 - 139 = 11 виробів

6) Заробітна плата робітника:

ЗП = Qн х Свідр + Qф х Свідр підв = 139 х 4,15 + 11 х 5,19 = 576,85+57,09= 633,94 грн

Задача 28. Протягом місяця робітник за 164 год. виготовляє 400 деталей. При запровадженні заходів щодо покращення організації праці на робочих місцях трудомісткість виготовлення деталей знизилась на 0,1 н.-год. Скільки деталей виготовить робітник в нових умовах організації праці і на скільки відсотків підвищиться його продуктивність праці?

Рішення.

1) Трудомісткість деталей до запровадження заходів щодо покращення організації праці :

t = Т / Q = 164 / 400 = 0,41 н-год

2) Трудомісткість виготовлення деталі після запровадження заходів щодо покращення організації праці: t 1 = 0,41 - 0,1 = 0,31 н-год

3) Кількість деталей, що вироблятимуться за нового рівня трудомісткості деталі :

Q н = Т / t 1 = 164 / 0,31 = 529 деталей

4) Продуктивність праці до впровадження заходів щодо покращення організації праці :

Во = Q / Т = 400 / 164 = 2,44 деталі / годину

5) Продуктивність праці після впровадження заходів щодо покращення організації праці :

В1 = Q н / Т = 529 / 164 = 3,22 деталі / годину

6) Приріст продуктивності праці :

((3,22 - 2,44)) / 2,44 х 100 = 31,97%

Задача 29. Обчислити середньогодинний, середньоденний та річний виробіток робітників у звітному періоді за такими даними: облікова чисельність промислово-виробничого персоналу - 1100 працівників, виготовлено продукції на 9 млн.грн. За рік працівниками відпрацьовано 235400 люд.-днів або1836120 люд.-год. Визначте, як змінились показники виробітку порівнянно з минулим роком, якщо середньогодинний виробіток у минулому році становив 4,3 грн, середньоденний -36грн, середньорічний 7800 грн.

Рішення.

1)Годинний виробіток у звітному році : Вгод = 9000000/1836120 = 4,9 грн/год

2)Денний виробіток у звітному році : Вден = 9000000/ 235400 = 38,23 грн/день

3)Річний виробіток у звітному році : Врічн = 9000000/1100 = 8181,82 грн/чол.

4)Приріст годинного виробітку: (( 4,9 - 4,3) /4,3 ) х 100% = 13,95%

5)Приріст денного виробітку: ((38,23- 36) / 36 ) х 100% = 6,19%

6) Приріст річного виробітку : (( 8181,82 - 7800) /7800 ) х 100% = 4,89%

Задача 30.Протягом місяця робітник відпрацював 186 год. і виготовив 432 вироби. Норма часу на один виріб - 28 хв., годинна тарифна ставка робітника, що відповідає його розряду,- 5,4грн. За виконання місячної норми нараховується премія в розмірі 12% відрядного заробітку та 0,9% за кожен відсоток перевиконання норми .Визначити місячний заробіток робітника за відрядно-преміальною системою оплати праці.

Рішення.

1) Визначення відрядної розцінки за один виріб: Свідр = 5,4 х ( 28/60) = 2,52 грн/шт.

2) Тарифний заробіток : ЗПтар відр = 432 х 2,52 = 1088,64 грн

3) Кількість виробів, яку робітник мав виготовити за встановленими нормами протягом часу, фактично ним відпрацьованого : Q пл. = ФРЧ / Нч = 186 год. / ( 28 хв./60хв.) = 399 виробів

4) Відсоток перевиконання плану:

%пп = ((Qф - Q пл.) / Q пл.) х 100% = ((432 - 399)/ 399) х 100% = 8,27%

5)Сума преміальних доплат:

П = Зтар. відр х((П1 +П2 х %пп)/ 100))= 1088,64 х ((12 +0,9 х 8,27)/100)= 211,66 грн

6) Сума заробітної плати робітника за місяць: ЗП = 1088,64 +211,66 = 1300,3 грн