
- •Забезпечення заняття
- •Зміст заняття
- •Приклад № 1
- •Розрахунок амортизації виробничим методом
- •Розрахунок амортизації прямолінійним методом
- •Розрахунок амортизації кумулятивним методом
- •Розрахунок амортизації методом зменшення залишкової вартості
- •Розрахунок амортизації методом прискореного зменшення залишкової вартості
- •*** Скоригована сума амортизаційних відрахувань за останній рік експлуатації об’єкта основних засобів. Застосування кодограми „Облік нарахування амортизації основних засобів”.
- •2 Питання: Методи – компетентнісно-розвиваючого навчання, розповідь з елементами бесіди, ситуаційне вивчення:
- •3, 4 Питання: виносяться на самостійне вивчення, Методи – пояснення, бесіди.
Розрахунок амортизації кумулятивним методом
Пе рі од |
Первісна вартість, грн. |
Кумулятивний коефіцієнт |
Сума амортизаційних відрахувань, грн. |
Накопичена сума амортизації, грн. |
Залишкова вартість, грн. |
1 |
350000 |
4 : (1+2+3+4) = 0,4 |
139200 |
139200 |
210800 |
2 |
350000 |
3 :10 = 0,3 |
104400 |
243600 |
106400 |
3 |
350000 |
2 : 10 = 0,2 |
69600 |
313200 |
36800 |
4 |
350000 |
1 :10 = 0,1 |
34800 |
348000 |
2000 |
Тепер визначаємо суму амортизації за кожен місяць:
А = (350000 - 2000) х 0,4 = 139200 грн.
А = (350000 - 2000) х 0,3 = 104400 грн.
А = (350000 - 2000) х 0,2 = 69600 грн.
А = (350000 - 2000) х 0,1 = 34800 грн.
Звідси накопичена сума амортизації і залишкова вартість становитимуть:
∑ А = 139200 грн.; ЗВ = ПВ - ∑ А = 350000 – 139200 = 210800 грн.;
∑ А = 139200 + 104400 = 243600 грн.; ЗВ = ПВ - ∑ А = 350000 – 243600 = 106400 грн.;
∑ А = 243600 + 69600 = 313200 грн.; ЗВ = ПВ - ∑ А = 350000 – 313200 = 36800 грн.;
∑ А = 313200 + 34800 = 348000 грн.; ЗВ = ПВ - ∑ А = 350000 – 348000 = 2000 грн.
Розрахунок амортизації методом зменшення залишкової вартості
Пе рі од |
Первісна вартість, грн.. |
Сума амортизаційних відрахувань, грн. |
Накопичена сума амортизації, грн. |
Залишкова вартість, грн. |
1 |
350000 |
0,725 х 350000 = 253750 |
253750 |
96250 |
2 |
350000 |
0,725 х 96250 = 69781 |
323531 |
26469 |
3 |
350000 |
0,725 х 26469 = 69781 |
323531 |
7279 |
4 |
350000 |
5279*** |
348000 |
2000 |
Розрахунок амортизації методом прискореного зменшення залишкової вартості
Пе рі од |
Первісна вартість, грн. |
Сума амортизаційних відрахувань, грн. |
Накопичена сума амортизації, грн. |
Залишкова вартість, грн. |
1 |
350000 |
2 х 0,25 х 350000 = 175000 |
175000 |
175000 |
2 |
350000 |
2 х 0,25 х 175000 = 87500 |
262500 |
87500 |
3 |
350000 |
2 х 0,725 х 87500 = 43750 |
306250 |
43750 |
4 |
350000 |
41750*** |
348000 |
2000 |
*** Скоригована сума амортизаційних відрахувань за останній рік експлуатації об’єкта основних засобів. Застосування кодограми „Облік нарахування амортизації основних засобів”.
Звернути увагу студентів на порядок відображення сум нарахованої амортизації на рахунках бухгалтерського обліку:
без використання рахунків 8 класу;
із використанням рахунків 8 класу.