Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
БіЛЕТИ 11-15.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
15.09.2019
Размер:
1.97 Mб
Скачать

2 Питання.

При виборі форм організації навчального процесу треба врахо­вувати як зміст навчального матеріалу, так і дидактичні завдання та відповідні методи викладання, що застосовуються на певному етапі навчання.

Форми організації навчального процесу:

  • уроки,

  • семінари,

  • конференції,

  • лекції,

  • практикуми,

  • екскурсії,

  • факультативи.

Врахування різних обставин та умов:

  • тема заняття,

  • мета заняття,

  • вік учнів,

  • кваліфікація вчителя,

  • рівень розвитку учнів,

  • рівень устаткування кабінету.

Урок вивчення нового матеріалу.

Структура:

  • Вступна частина (бесіда або вправа). Повторення знань, які знають учнів і підводять до нових знань. Письмовий або усний опит, короткі вправи, роздавальний матеріал.

  • Створення проблемної ситуації і організації її рішення. Висувається учбове завдання, що аналізує способи її рішення і висувається гіпотеза.

  • Гіпотези підтверджуються, в основному фізичним експериментом.

  • Аналіз отриманих результатів і висновків.

  • Вправи на закріплення.

  • Домашнє завдання.

Впродовж всього уроку йде облік і оцінювання учнів. Урок має завжди бути закінченим цілим, він повинен пов'язувати попередні знання з тими знаннями, які будуть отримані далі.

Урок формування практичних умінь і навиків:

Структура:

  • З'ясування мети роботи

  • Теоретичні обґрунтування і правила його виконання.

  • Зразок виконання роботи

  • Вправа або вимір

  • Підведення підсумків і завершальна бесіда.

  • Домашнє завдання.

Урок узагальнення і повторення знань:

Структура уроку:

  • Бесіда з метою аналізу (повторення) фізичного явища

  • Вирішення завдань і вправ

  • Реферати або повідомлення учнів і їх обговорення

  • Перегляд фільмів

  • Підведення підсумків

  • Домашнє завдання

Урок контролю і обліку знань:

Структура роботи:

  • Вступний інструктаж

  • Виконання роботи

  • Підсумок (загальні і індивідуальні помилки)

Комбінований урок:

Структура:

  • перевірка д/з і повторення пройденого матеріалу

  • виклад нового матеріалу

  • вправи і перевірка засвоєння нового матеріалу

  • домашнє завдання

3 Питання

Тема: Магнітне поле

Мета: узагальнити вивчені раніше знання по темі «Магнітне поле»

Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу

Хід уроку

Магнітне поле. Магнітна індукція поля

Магнітне поле — це вид матерії (вид електромагнітного поля), основною особливістю якої є діж рухомі тіла або частинки, які мають електричний заряд, та на частинки, які мають магнітний мол

Силова характеристика магнітного поля — магнітна індукція (В).

Лінії магнітної індукції — неперервні лінії, до ні до яких у кожній точці збігаються за напрямом із вектором магнітної індукції. Ці лінії завжди замкнені, оскільки магнітне поле вихрове

Модуль магнітної індукції дорівнює відног максимальної сили, з якою магнітне поле діє = хомий позитивний заряд (сила Лоренца), до ве­ни цього заряду та швидкості його руху (ри

Одиниця магнітної індукції в СІ — тесла (Тл)

Магнітне поле прямого проводу зі струмом

За допомогою залізних ошурок можна виявити основні особли­вості магнітного поля, що створюється проводом зі струмом. Мож­на помітити, що поблизу проводу ошурки утворюють концентричні кола. Якщо замість ошурок помістити кілька маленьких магнітних стрілок, то вони розташуються уздовж уявних кіл. Л Силові лінії магнітного поля прямого проводу зі струмом ма­ють вид концентричних кіл.

Напрямок силових ліній магнітного поля можна визначити за допомогою правила свердлика:

якщо обертати свердлик так, щоб напрямок його поступаль­ного руху збігся з напрямком струму, то напрямок обертання ручки буравчика покаже напрямок ліній магнітної індукції.

Для знаходження напрямку силових ліній магнітного поля можна скористатися і правилом правої руки:

якщо правою рукою «обхопити» провідник так, щоб великий палець був спрямований у напрямку струму, то чотири пальці покажуть напрямок силових ліній магнітного поля.

Магнітне поле котушки зі струмом

Насипавши на скло залізні ошурки й підключивши котушку до джерела струму, можна побачити картину магнітного поля котушки зі струмом.

Як видно з рисунка, магнітне поле котушки зі струмом подібне до поля смугового магніту. Усередині котушки магнітне поле прак­тично однорідне.

Для знаходження напрямку силових ліній магнітного поля можна скористатися і правилом «обхвату» правою рукою для ко­тушки зі струмом:

-якщо правою рукою «обхопити» котушку зі струмом, розташу­вавши чотири пальці у напрямку струму, то відігнутий вели­кий палець укаже напрямок силових ліній усередині котушки. Силові лінії магнітного поля є уявними лініями, і тому поба­чити їх безпосередньо не можна. Дрібні залізні ошурки намагні­чуються в магнітному полі, перетворюючись на маленькі магнітні стрілки. А ці малюсінькі стрілки орієнтуються уздовж ліній маг­нітної індукції, роблячи їх теж видимими.

Що ми дізналися на уроці

  • Паралельні провідники зі струмом притягуються, якщо стру­ми в провідниках течуть в одному напрямку, і відштовхуються, якщо струми течуть у протилежних напрямках.

  • 1 А — це сила такого постійного струму, що при проходженні по двох' паралельних прямолінійних нескінченно довгих про­відниках дуже малого перерізу, розташованих у вакуумі на відстані 1 м один від одного, викликає між провідниками силу взаємодії, рівну 2 -ІО"7 Н на кожен метр довжини.

  • Гіпотеза Ампера: властивості постійних магнітів обумовлені циркулюючими в Них однаково спрямованими незатухаючими «молекулярними» струмами.

  • Силові лінії магнітного поля прямого проводу зі струмом мають вид концентричних кіл.

  • Якщо обертати свердлик так, щоб напрямок його поступально­го руху збігся з напрямком струму, то напрямок обертання руч­ки буравчика покаже напрямок ліній магнітної індукції.

  • Якщо правою рукою «обхопити» провідник так, щоб великий палець був спрямований у напрямку струму, то чотири пальці покажуть напрямок силових ліній магнітного

  • • Якщо правою рукою «обхопити» котушку зі струмом, розташу­вавши чотири пальці у напрямку струму, то відігнутий великий палець укаже напрямок силових ліній усередині котушки.

Задачі із самостійної роботи № 12 «Магнітні взаємодії. Магнітне поле»

Середній рівень

  • У чому виявляється магнітна дія електричного струму? Пояс­ніть свою відповідь.

  • Як за допомогою компаса можна визначити полюси магніту? Поясніть свою відповідь.

Достатній рівень

1. а) Де розташовані полюси смугового магніту; дугоподібного? б) Який напрямок має струм у провіднику, напрямок силових лі­ній магнітного поля якого зазначено стрілками на рисунку?

2. а) Як взаємодіють різнойменні й однойменні полюси магнітів? б) За напрямком магнітних силових ліній, зображених на ри сунку, визначте напрямок кругового струму в кільці.

Високий рівень

1. а) У затисків акумулятора не виявилося позначок про те, який

з них «плюсовий», а який — «мінусовий». Чи можна визна­чити полюси, маючи компас? б) Як пояснити наявність магнітного поля навколо постійного магніту на основі молекулярної теорії будови речовини?

2. а) Чи діятиме магніт на магнітну стрілку, якщо між ними по-

містити руку? Залізний лист? б) Чи відхилиться магнітна стрілка, якщо її розмістити побли­зу пучка рухомих частинок: а) електронів; б) атомів; в) по­зитивних іонів?

15 білет

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]