- •1 Клас.
- •Хід уроку.
- •Практична робота.
- •Завершення уроку.
- •Урок №2
- •2 Клас.
- •Хід уроку
- •V. Практична робота
- •VI. Завершення уроку
- •Урок №3
- •5 Клас
- •Хід уроку
- •Організаційний момент
- •Повідомлення теми уроку
- •IV. Пояснення нового матеріалу
- •Vі. Закріплення нових знань і вмінь.
- •Viі. Підсумок уроку
- •Урок №7
- •6 Клас
- •Хід уроку.
- •V. Практична робота.
- •VI Закінчення уроку.
- •Урок №5
- •6 Клас
- •Хід уроку.
- •V. Вивчення нового матеріалу.
- •VI Практична робота.
- •Viі. Завершення уроку.
- •Список використаних джерел.
VI Закінчення уроку.
Отінення робіт. Демонстрація робіт. Завдання на наступний урок.
Урок №5
6 Клас
Тема: Символіка орнамента і кольору в народній творчості. Композиції «Український рушник».
Мета: 1. Поглибити знання учнів про українське образотворче мистецтво; познайомити з вишивкою, її символікою; активізувати знання і вміння по стилізації природних форм.
2. Розвивати обране мислення, асоціативну пам‘ять і уяву.
3. Виховувати естетичне відношення навколишнього середовища, творів мистецтва, любов до батьківщини.
Обладнання: матеріали: два аркуші білого паперу, склеєні по вертикалі, кольоровий папір, клей, ножиці.
зоровий ряд: зразки українських рушників.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя з елементами бесіди.
В яких народних ремеслах України приміняються стилізовані форми?
В народі казали, що його можна порівняти з піснею, вишитою на полотні. Про який предмет йде мова?
ІV. Оголошення теми уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимся з ще одним видом української народної творчості – українським рушником. Адже саме в ньому зібрано більша кількість перероблених природних форм, і кожен символв орнаменті має своє певне значення.
V. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров,
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю -
І дитинство, й розлука, і вірна любов.
А. Малишко
В руках народних майстрів простий шматок самотканого полотна перетворюється в справжній витвір мистецтва. Вишивкою, як правило, займалися всі жінки. Це був один із самих поширених домашніх художніх промислів селян. Узори на рушниках – це маючи певне значення символом: ромб з точкою посередині – засіяне поле; вазон з квіткою – дерево миру; людська фігура – знак Берегині; богині домашнього вогнища; розквітлі квіти, зображні як в розрізі, дереві, вазони і букети символізують вічну живу природу. Від краю до центру малюнка орнамент перетворювався в легкий малюнок, який складався з елементів основного.
В залежності від місцевості відрізнявся вибір кольору. Так наприклад, на Київщині часто користувалися нитками червоного, чорного кольорів з невеликою кількістю жовтого; на Полтавщині - блакитного, темно-синього і зеленуватого кольорами; на Волині основний колір був червоний з додаванням чорного, синього і зеленого; на Гуцульщині кольорова гамма базувалася на співвідношенні яскравих фарб – чорної, червоної, оранжевої, жовтої, синьої, фіолетової. Але частіше всього, як бачите, використовували чорний і червоні кольори – символи печалі і любові.
Широка була і сфера використовування рушників і в знак згоди на шлюб дівчина подавала його старостам. Головний убор заміжньої жінки – це довгий (8м) рушник. В нього загортали немовля, яке тільки-но з‘явилося на світ.
