Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

На сортировку / 5 / 77730 / bergenzhanova_RGR2-14

.docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
12.12.2017
Размер:
63.16 Кб
Скачать

2 Есептік-сызба жұмыс. Жылулық желінің пьезометрлік графигін тұрғызу

Жұмыс мақсаты: «Жылумен жабдықтау жүйелерін монтаждау және жөндеу» курсын үйренуде алған теориялық білімдерін бекіту,тереңдету және тапсырмада берілген жылулық желіні гидравликалық есептеуді және желінің пьезометрлік графигін тұрғызуды игеру

Жұмыс тапсырмасы: Құрастырылған жылу желісі бойынша бас магистраль мен тармақтарды гидравликалық есептеп,жылулық желінің пьезометрлік графигін А3 миллиметрлллиметрлік форматқа тұрғызу.

Гидравликалық есептеу 2 этап бойынша орындалады: біріншісі – болжаулық және екіншісі – нақты.

Ықшам аудандарды есептеуде қабылданатын тұрақтылар:

а) RВ=55 Па/м – меншікті сызықты қысым құламасы;

б) ρ=975 кг/м3 – су тығыздығы;

в) АdB = 117*10-3 м0,62/кг0,19 – судың тұрақты коэффициенті;

г) кэ=0,0005 м – құбырдың абсолютті эквивалентті кедір бұдырлығы.

Алдымен бас магистраль есептеледі, содан кейін бас магистральды есептеген әдіс бойынша тармақтар есептеледі.

Бас магистральдың бойында неше ықшамаудан орналастырылғанын анықтап алыңыз.

1-2 ықшамаудан (бөлік):

Жылу желісінің бойында қойылған жергілікті кедергілер саны және шамасы анықталады, мысалы:

а) тармақтың бөлінген жерінде ысырма және тармақтағы ысырма ξ1=0,4;

б) П – тәрізді компенсатор әрбір 100 м сайын құбыр бойынша орналастырылған ξ2=1,2;

в) тармақ басталған жерге орналастырылған үшайыр (тройник) ξ3=3 т.с.с...

Жергілікті кедегрілерді және олардың шамасын А-1 қосымшасынан аласыздар.

GB=182,37 – бөліктегі су шығыны, кг/с;

l12=1220 – бөліктің ұзындығы, м.

Құбырдың ішкі диаметрі, d’, м:

(1)

  1. =0.502 м;

  2. =0.346 м;

  3. =0.502 м;

  4. =0.43 м;

  5. =0.494 м;

  6. =0.45 м.

Стандартқа сәйкес әр ықшам аудан үшін құбырдың нақты диаметрін таңдаймыз:

  1. =0.515 м;

  2. =0.359 м;

  3. =0.515 м;

  4. =0.464 м;

  5. =0.515 м;

  6. =0.464 м.

Сонда, нақты меншікті қысым құламасы RВ’ , Па/м:

(2)

  1. =52 Па/м;

  2. =49 Па/м;

  3. =52 Па/м;

  4. =40 Па/м;

  5. =48 Па/м;

  6. =51Па/м.

Компенсаторлар санын анықтаймыз nk, шт:

nk= (3)

  1. nk=≈11

  2. nk=9

  3. nk=7

  4. nk=≈9

  5. nk= ≈12

  6. nk=9

Осы бөліктегі барлық жергілікті кедергілердің эквивалентті ұзындығын анықтаймыз lэкв, м:

lэкв=60,7*(Σξi*ni)*(d’)1.25 (4)

  1. lэкв=60,7*(13*0.4+13*1.2)*(0.515)1.25= 570.948

  2. lэкв=60,7*(8*0.4+8*1.2)*(0.359)1.25= 229.523

  3. lэкв=60,7*(8*0.4+8*1.2)*(0.515)1.25= 310.42

  4. lэкв=60,7*(9*0.4+9*1.2)*(0.464)1.25= 258.213

  5. lэкв=60,7*(11*0.4+11*1.2)*(0.515)1.25= 367.674

  6. lэкв=60,7*(10*0.4+10*1.2)*(0.464)1.25= 388.025

Тура және кері жылу желісінің берілген бөлігіндегі қысым құламасын анықтаймыз, ΔР12, МПа:

ΔР12= (5)

  1. ΔР12==0,092 МПа;

  2. ΔР12==0,039 МПа;

  3. ΔР12==0,033 МПа;

  4. ΔР12==0,035 МПа;

  5. ΔР12=48.478=0,069 МПа;

  6. ΔР12==0,064 МПа.

Тура және кері жылу желісінің берілген бөлігіндегі арын құламасын анықтаймыз, ΔН12, мм.су бағаны:

ΔН12 =ΔР12*100 (6)

  1. ΔН12 =0,092*100=9,2 мм.су бағ;

  2. ΔН12 =0,039*100=3,9 мм.су бағ;

  3. ΔН12 =0,033*100=3,3 мм.су бағ;

  4. ΔН12 =0,035*100=3,5 мм.су бағ;

  5. ΔН12 =0,069*100=6,9 мм.су бағ;

  6. ΔН12 =0,064*100=6,4 мм.су бағ.

3.1 кесте – Гидравликалық есептеу шамалары

Болжаулық есептеу

Нақты есептеу

Бөліктердің №

G, кг/с

L, м

d, мм

d’, мм

R’, Па/м

Lэ, м

ΔPі, Па/м

ΔHі, мм.су бағ

Бас магистраль

Тармақтар

Жылу желісінің эквивалентті нүктелеріне сәйкесті арын шамаларын анықтау керек

ΔНаб=ΔН1 =20 мм. су бағ.

ΔН2=ΔН1 + ΔН12=20+9,2=29,2 мм. су бағ.

ΔН3=ΔН2 + ΔН12=29,2+3,9=33,1 мм. су бағ.

ΔН4=ΔН3 + ΔН12=33,1+3,3=36,4 мм. су бағ.

ΔН5=ΔН4 + ΔН12=36,4+3,5=39,9 мм. су бағ.

ΔН6=ΔН5 + ΔН12=39,9+6,9=46,8 мм. су бағ.

ΔН7=ΔН6 + ΔН12=46,8+6,4=53,2 мм. су бағ.

Артық қысым шамасы:

ΔНизб=ΔН7 – ΔНаб=53,2-20=33,2 мм. су бағ.

Пьезометрлік графикті тұрғызу және абоненттік енгізулерді қосу сұлбасын таңдау

Пьезометрлік графикті тұрғызу үшін бастапқы берілген шамалар:

  1. Геодезиялық сызық z-z=0.

  2. Ғимараттардың максимал биіктігі Н=45 м.

  3. Кері магистральдағы минималды арын Н0 =5 м.

  4. Қажетті статикалық арын ең биік ғимараттан 5 м артық:

Нст =45+5=50 м.

  1. Жылулық пункттен кейінгі желідегі бар арын Н =50+30=80 м.

  2. Бар арын шығыны Δ Н =80-20=60 м.

  3. Барлық абоненттер үшін кірудегі арын ΔНаб =20 м.

Жылулық желінің статикалық арынын Нст =50 м.

Тура және кері желілер үшін арын шығынын екіге бөлеміз, яғни ΔНп=ΔНо =30 м. Сонымен қатар тура және кері коллекторлардағы толық арын Нп=85 м, Но =5 м.

ΔН1п=ΔНп – ΔН, м (7)

ΔН=ΔНіп – ΔН- ΔНаб, м (8)

ΔН1п=85 –0,7=84,3 м

ΔН2п=84,3 –4=80,3 м

ΔН3п=80,3 –1,6=78,7 м

ΔН4п=78,7 –1,9=76,8 м

ΔН5п=76,8 –7,2=69,6 м

ΔН6п=69,6 –4,7=64,9 м

ΔН7п=64,9 –2,3=62,6 м

ΔН8п=62,6 –0,6=62 м

ΔН=62-20 –0,6=41,4 м

ΔН=41,4 –2,3=39,1 м

ΔН=39,1 –4,7=34,4 м

ΔН=34,4 –7,2=27,2 м

ΔН=27,2 –1,9=25,3 м

ΔН=25,3 –1,6=23,7 м

ΔН=23,7 –4=19,7 м

ΔН=19,7 –0,7=19 м

Осыған сәйкес тармақтар да есептеледі.

Пьезометрлік график 3.1 суретте келтірілген.

Соседние файлы в папке 77730