Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

На сортировку / 5 / 77728 / ШЫгару / бергенжанова22

.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
12.12.2017
Размер:
37.78 Кб
Скачать

«АЛМАТЫ ЭНЕРГЕТИКА ЖӘНЕ БАЙЛАНЫС УНИВЕРСИТЕТІ»

Коммерциялық емес акционерлік қоғамы

«Өндірістік жылуэнергетикасы» кафедрасы

Есептеу-графикалық жұмыс № 2

Пәні: Жылумен жабдықтау жүйесін құрастыру және баптау

Тақырыбы: Жылулық желінің пьезометрлік графигін тұрғызу

Мамандығы: 5В081200

Орындаған: Халықбай Дидар Тобы: ЭСХк-14-1

Қабылдаған: доцент Бергенжанова Г.Р.

____________ _____________ «____» ____________2017ж.

(бағасы) (қолы)

Алматы, 2017

2 Есептік-сызба жұмыс. Жылулық желінің пьезометрлік графигін тұрғызу

Жұмыс мақсаты: «Жылумен жабдықтау жүйелерін монтаждау және жөндеу» курсын үйренуде алған теориялық білімдерін бекіту,тереңдету және тапсырмада берілген жылулық желіні гидравликалық есептеуді және желінің пьезометрлік графигін тұрғызуды игеру

Жұмыс тапсырмасы: Құрастырылған жылу желісі бойынша бас магистраль мен тармақтарды гидравликалық есептеп,жылулық желінің пьезометрлік графигін А3 миллиметрлллиметрлік форматқа тұрғызу.

Гидравликалық есептеу 2 этап бойынша орындалады: біріншісі – болжаулық және екіншісі – нақты.

Ықшам аудандарды есептеуде қабылданатын тұрақтылар:

а) RВ=55 Па/м – меншікті сызықты қысым құламасы;

б) ρ=975 кг/м3 – су тығыздығы;

в) АdB = 117*10-3 м0,62/кг0,19 – судың тұрақты коэффициенті;

г) кэ=0,0005 м – құбырдың абсолютті эквивалентті кедір бұдырлығы.

Алдымен бас магистраль есептеледі, содан кейін бас магистральды есептеген әдіс бойынша тармақтар есептеледі.

Бас магистральдың бойында неше ықшамаудан орналастырылғанын анықтап алыңыз.

1-2 ықшамаудан (бөлік):

Жылу желісінің бойында қойылған жергілікті кедергілер саны және шамасы анықталады, мысалы:

а) тармақтың бөлінген жерінде ысырма және тармақтағы ысырма ξ1=0,4;

б) П – тәрізді компенсатор әрбір 100 м сайын құбыр бойынша орналастырылған ξ2=1,2;

в) тармақ басталған жерге орналастырылған үшайыр (тройник) ξ3=3 т.с.с...

Жергілікті кедегрілерді және олардың шамасын А-1 қосымшасынан аласыздар.

GB=182,37 – бөліктегі су шығыны, кг/с;

l12=1220 – бөліктің ұзындығы, м.

Құбырдың ішкі диаметрі, d’, м:

(1)

  1. =0.51 м;

  2. =0.346 м;

  3. =0.42 м;

  4. =0.331 м;

  5. =0.409 м;

  6. =0.46 м.

Стандартқа сәйкес әр ықшам аудан үшін құбырдың нақты диаметрін таңдаймыз:

  1. =0.53 м;

  2. =0.377 м;

  3. =0.48 м;

  4. =0.377 м;

  5. =0.426 м;

  6. =0.48 м.

Сонда, нақты меншікті қысым құламасы RВ’ , Па/м:

(2)

  1. =48.996 Па/м;

  2. =38.098 Па/м;

  3. =29.707 Па/м;

  4. =30.105 Па/м;

  5. =48.478 Па/м;

  6. =47.661 Па/м.

Компенсаторлар санын анықтаймыз nk, шт:

nk= (3)

  1. nk==13.16≈13

  2. nk==7.93≈8

  3. nk==8.14≈8

  4. nk==9.11≈9

  5. nk==10.54≈11

  6. nk==9.55≈10

Осы бөліктегі барлық жергілікті кедергілердің эквивалентті ұзындығын анықтаймыз lэкв, м:

lэкв=60,7*(Σξi*ni)*(d’)1.25 (4)

  1. lэкв=60,7*(13*0.4+13*1.2)*(0.53)1.25= 570.948

  2. lэкв=60,7*(8*0.4+8*1.2)*(0.377)1.25= 229.523

  3. lэкв=60,7*(8*0.4+8*1.2)*(0.48)1.25= 310.42

  4. lэкв=60,7*(9*0.4+9*1.2)*(0.377)1.25= 258.213

  5. lэкв=60,7*(11*0.4+11*1.2)*(0.426)1.25= 367.674

  6. lэкв=60,7*(10*0.4+10*1.2)*(0.48)1.25= 388.025

Тура және кері жылу желісінің берілген бөлігіндегі қысым құламасын анықтаймыз, ΔР12, МПа:

ΔР12= (5)

  1. ΔР12==0,092 МПа;

  2. ΔР12==0,039 МПа;

  3. ΔР12==0,033 МПа;

  4. ΔР12==0,035 МПа;

  5. ΔР12=48.478=0,069 МПа;

  6. ΔР12==0,064 МПа.

Тура және кері жылу желісінің берілген бөлігіндегі арын құламасын анықтаймыз, ΔН12, мм.су бағаны:

ΔН12 =ΔР12*100 (6)

  1. ΔН12 =0,092*100=9,2 мм.су бағ;

  2. ΔН12 =0,039*100=3,9 мм.су бағ;

  3. ΔН12 =0,033*100=3,3 мм.су бағ;

  4. ΔН12 =0,035*100=3,5 мм.су бағ;

  5. ΔН12 =0,069*100=6,9 мм.су бағ;

  6. ΔН12 =0,064*100=6,4 мм.су бағ.

3.1 кесте – Гидравликалық есептеу шамалары

Болжаулық есептеу

Нақты есептеу

Бөліктердің №

G, кг/с

L, м

d, мм

d’, мм

R’, Па/м

Lэ, м

ΔPі, Па/м

ΔHі, мм.су бағ

Бас магистраль

1

2

3

357,14

128,57

214,29

1216

793

814

0,51

0,346

0,42

0,53

0,377

0,48

48,996

38,098

29,707

570,948

229,523

310,42

0,092

0,039

0,033

9,2

3,9

3,3

Тармақтар

4

5

6

114,29

200

271,43

911

1054

955

0,331

0,409

0,46

0,377

0,426

0,48

30,105

48,478

47,661

258,213

367,674

388,025

0,035

0,069

0,064

3,5

6,9

6,4

Жылу желісінің эквивалентті нүктелеріне сәйкесті арын шамаларын анықтау керек

ΔНаб=ΔН1 =20 мм. су бағ.

ΔН2=ΔН1 + ΔН12=20+9,2=29,2 мм. су бағ.

ΔН3=ΔН2 + ΔН12=29,2+3,9=33,1 мм. су бағ.

ΔН4=ΔН3 + ΔН12=33,1+3,3=36,4 мм. су бағ.

ΔН5=ΔН4 + ΔН12=36,4+3,5=39,9 мм. су бағ.

ΔН6=ΔН5 + ΔН12=39,9+6,9=46,8 мм. су бағ.

ΔН7=ΔН6 + ΔН12=46,8+6,4=53,2 мм. су бағ.

Артық қысым шамасы:

ΔНизб=ΔН7 – ΔНаб=53,2-20=33,2 мм. су бағ.

Пьезометрлік графикті тұрғызу және абоненттік енгізулерді қосу сұлбасын таңдау

Пьезометрлік графикті тұрғызу үшін бастапқы берілген шамалар:

  1. Геодезиялық сызық z-z=0.

  2. Ғимараттардың максимал биіктігі Н=45 м.

  3. Кері магистральдағы минималды арын Н0 =5 м.

  4. Қажетті статикалық арын ең биік ғимараттан 5 м артық:

Нст =45+5=50 м.

  1. Жылулық пункттен кейінгі желідегі бар арын Н =50+30=80 м.

  2. Бар арын шығыны Δ Н =80-20=60 м.

  3. Барлық абоненттер үшін кірудегі арын ΔНаб =20 м.

Жылулық желінің статикалық арынын Нст =50 м.

Тура және кері желілер үшін арын шығынын екіге бөлеміз, яғни ΔНп=ΔНо =30 м. Сонымен қатар тура және кері коллекторлардағы толық арын Нп=85 м, Но =5 м.

ΔН1п=ΔНп – ΔН, м (7)

ΔН=ΔНіп – ΔН- ΔНаб, м (8)

ΔН1п=85 –0,7=84,3 м

ΔН2п=84,3 –4=80,3 м

ΔН3п=80,3 –1,6=78,7 м

ΔН4п=78,7 –1,9=76,8 м

ΔН5п=76,8 –7,2=69,6 м

ΔН6п=69,6 –4,7=64,9 м

ΔН7п=64,9 –2,3=62,6 м

ΔН8п=62,6 –0,6=62 м

ΔН=62-20 –0,6=41,4 м

ΔН=41,4 –2,3=39,1 м

ΔН=39,1 –4,7=34,4 м

ΔН=34,4 –7,2=27,2 м

ΔН=27,2 –1,9=25,3 м

ΔН=25,3 –1,6=23,7 м

ΔН=23,7 –4=19,7 м

ΔН=19,7 –0,7=19 м

Соседние файлы в папке ШЫгару