- •Міністерство освіти і науки україни
- •3. Розмірні ланцюги.......................................................................................14
- •1 Гладкі циліндричні з’єднання
- •1.1 Посадки із зазором
- •1.2 Посадка з натягом
- •1.3 Перехідна посадка
- •Тоді найбільш імовірнісний натяг
- •2. Калібри для контролю гладких циліндричних деталей
- •3. Розмірні ланцюги
- •3.2 Розрахунок імовірнісним методом (пряма задача).
- •Графічне зображення різьбового профілю показано на рис.1
- •Висновки
- •Перелік посилань
- •Дсту 2500 – 94. Єдина система допусків і посадок. Терміни та визначення. Позначення і загальні норми. К.: Держстандарт України 1994.
- •Гост 24853 – 81(ст сэв 157 – 75). Калибры гладкие для размеров до 500 мм. М.: Изд-во стандартов, 1981.
Тоді найбільш імовірнісний натяг
NPmax = -0,0145 -3σ∆ = -0,0145 - 3 ∙ 0,00592 = -0,03226 мм,
а найбільший імовірнісний зазор
SPmax =-0,0145 + 3σ∆ =-0,0145 + 3 ∙ 0,00592 = -0,00326мм,
значення яких проставлені на рис.1.4.

Рис1.4
Імовірність
натягу в межах 0…0,0145
мм можна визначити за допомогою інтегралу
Фо(z),
де z
= x/
σ∆
=-2,45.
З таблиці значень функції Лапласа
Ф0(2,45)=0,0071
.Таким чином ,імовірність одержання
натягів :
PN =0,0071+0,5=0,5071 або 50,71 %.
Імовірність одержання зазорів PS = 1 – 0,5071 = 0,4929 або 49,29% .
Даний розрахунок є наближеним, оскільки в ньому не враховані можливості зміщення центра групування відносно середини поля допуску внаслідок систематичних похибок.
2. Калібри для контролю гладких циліндричних деталей
Задано циліндричне з’єднання Æ80 H8/h8. Розрахувати калібри.
Розв’язок.
1. Визначаємо за ДСТУ 2500 - 94 [1] граничні відхилення і розміри отвору Æ80H8.
EI
= 0 мкм; D
=
D + EI = 80,0 + 0 = 80,0 мм;
ES
= +46 мкм; D
=
D + ES = 80,0 + 0,046 = 80,046 мм.
За ГОСТ 24853 – 81 [3], табл. 2 знаходимо дані для розрахунку розмірів калібрів: H = 5 мкм; Y = 7 мкм; Z = 7 мкм; a = 0.
Розрахунок виконавчих розмірів виконуємо за формулами, які приведені в [3], табл. 1.
Найбільший розмір прохідного нового калібру - пробки ПР:
ПР
=
D
+
Z + H/2 =80,0 + 0,007 + 0,0025 = 80,005
мм.
Найменший
розмір спрацьованого калібру - пробки
ПР![]()
ПР
=
D
-
Y = 80,0 -
0,007 = 79,993
мм.

Найбільший розмір непрохідного калібру - пробки НЕ:
НЕ
=
D
+
H/2 = 80,046 + 0,0025 =80,0485
мм.
Отже, виконавчі розміри калібру - пробки Æ80H8:
ПР
= 80,005
мм;
ПР
=
79,993 мм;
НЕ
= 80,0485
мм.
Побудуємо схему розміщення полів допусків калібру - пробки Æ80H7 у відповідності до [3], кресл. 1 (рис. 2.1).

Рис.2.1 Схема розміщення полів допусків калібру - пробки Æ80H8.
2. Визначаємо за [1] відхилення і розміри валу (Æ80h8).
es
= 0; d
=
d + es = 80,0 + 0 = 80,0 мм;
ei
= -46 мкм; d
= d + ei = 80,0 + (-0,046)
= 79,954 мм .
За
ГОСТ 24853 -
81 [3], табл. 2 знаходимо дані для розрахунку
розмірів калібрів: H
= 8 мкм; H
= 3 мкм; Y
= 5 мкм; Z
= 7 мкм.
Розрахунок виконавчих розмірів виконуємо за формулами, які приведені в [3], табл. 1.
Примітка. В даній таблиці у формулах розміри отворів і валів позначені однаково - літерою D з відповідними індексами .Для зручності, згідно означення в п. 1.1, будемо використовувати позначення розміру валу d.
Найменший розмір прохідного нового калібру - скоби ПР:
ПР
=
d
-
Z
-
H
/2
= 80,0-
0,007 -
0,004 = 79,989 мм.
Найбільший
розмір спрацьованого калібру - скоби
ПР
:
ПР
=
d
+
Y
= 80,0 + 0,005 = 80,005 мм.
Найменший розмір непрохідного калібру - скоби НЕ:
НЕ
=
d
-
H
/2
= 79,954-
0,004 = 79,950
мм.
Отже, виконавчі розміри калібру - скоби Æ80h7:
ПР
= 79,989
мм;
ПР
=
80,005 мм;
НЕ
= 79,950
мм;
3. Визначаємо розміри контрольних калібрів для калібру - скоби.
Найбільший розмір для контролю прохідного нового калібру - скоби:
К-ПР
=
d
-
Z
+ H
/2
= 80,0
-
0,007 + 0,0015 = 79,995
мм.
Найбільший розмір для контролю непрохідного нового калібру - скоби:
К-НЕ
=
d
+ H
/2
= 79,954
+ 0,0015 = 79,956
мм.
Найбільший розмір для контролю спрацьованого калібру скоби:
К-I
=
d
+
Y
+ H
/2
= 80,0
+ 0,005 + 0,0015 = 80,007
мм.
Отже, виконавчі розміри для контролю калібру - скоби Æ80h8:
К-ПР
= 79,995
мм;
К-НЕ
= 79,956
мм;
К-I
= 80,007
мм.
Побудуємо схему розміщення полів допусків калібру - скоби Æ80h8 у відповідності до [3], кресл. 5 (рис. 2.2).


Рис. 2.2 Схема розміщення полів допусків калібр - скоби Æ80h8.
Ескізи калібру – пробки і калібру – скоби показані на рис. 2.3


