Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

MV_OGD_TOT_2011 (1)

.pdf
Скачиваний:
9
Добавлен:
21.02.2016
Размер:
503.8 Кб
Скачать

Для політропного процесу 3-4 визначаємо проміжну точку 3* при р3* = 20бар. З рівняння політропи – pvn = Const маємо залежність між початковими і кінцевими параметрами в адіабатичному процесі:

v*3 n-1v4

n-1

= p4 n*p3

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p4

n

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

1,3

 

3

 

 

v3

= v4

 

 

*

 

= 9,15

 

 

= 3,62 м

 

/ кг.

20

 

 

 

 

 

p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для побудови графіка у Ts - координатах визначаємо характерні точки процесів, використовуючи отримані значення зміни ентропії у процесах:

s1 = 0 – приймаємо точку 1 за початкову, з неї почнемо відлік; s2 = s1 + s12 = 0 + 33,45 = 33,45 кДж/(кг·К);

s3 = s2 + s23 = 33,45 + 0 = 33,45 кДж/(кг·К); s4 = s3 + s34 = 33,45 + 1,44 = 34,89 кДж/(кг·К).

Визначаємо проміжні точки процесів.

Для ізохорного процесу 1-2 визначаємо проміжну точку 1* при Т1* = 1500К:

S*

=C ln

T2

=10,39 ln

3000

= 7,2 кДж/(кг К)

T*

 

1 2

V

1500

 

 

 

1

 

 

 

Тоді s1* = s2 - s1*2 = 35,45 - 7,2 = 28,25 кДж/(кг·К).

Для політропного процесу 3-4 визначаємо проміжну точку 3* при Т3*=1600К:

S *

=C

nK

ln

T4

=10,39

1,31,4

ln

1320

 

= 0,67 кДж/(кг К)

 

 

 

 

3 4

V

n1 T*

 

1,31 1600

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

Тоді s3* = s4 + s3*4 = 34,89- 0,67 = 34,22 кДж/(кг·К);

Для ізобарного процесу 4-1 визначаємо проміжну точку 4* при Т4*=700 К:

S *

=C ln

T1

=14,55 ln

120

=-25,66 кДж/(кг К)

T*

 

4 1

Р

700

 

 

4

 

 

 

Тоді s4* = s1 - s4*1 = 0 - (-25,66) = 25,66 кДж/(кг·К).

Результати визначення параметрів стану та ентропії в проміжних точках циклу зведемо до табл. 4.

29

 

 

 

Цикл у pv – координатах.

 

 

 

160

Ð, ÁÀÐ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

120

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

 

2*

 

 

 

 

 

 

 

 

40

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 

 

3*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

1

 

 

 

 

 

 

 

 

4

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V, Ì 3/ÊÃ

30

Цикл у Ts – координатах.

T, Ê

3000

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

2500

 

 

 

 

 

 

 

2000

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

1500

 

 

 

 

 

 

3*

 

 

 

 

 

1*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

1000

 

 

 

 

 

 

 

500

 

 

 

 

 

4*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

S,

 

 

 

 

 

 

ÊÄÆ/(Ê÷Ê)

 

 

 

 

 

 

 

0

5

10

15

20

25

30

35

31

Задача № 2 Витікання газу крізь сопло Лаваля

Газ бутан (C4H10) при початковому тиску p1=2500 кПа і температурі t1=1300°С витікає крізь сопло Лаваля в середу з тиском р2=25 кПа. Масова витрата газу складає G=5 кг/с. Розрахувати розміри конічної частини сопла, що розширюється, з кутом конусності α=10°, якщо коефіцієнт швидкості складає φ=0,95. Зобразити сопло схематично в масштабі і побудувати графіки зміни тиску, швидкості, температури і щільності по довжині сопла. Довжину частини сопла, що звужується, прийняти рівною діаметру критичного перетину.

Дано:

 

Робоче тіло C4H10

 

р1 = 2500 кПа

 

t1=1300°С

 

р2=25 кПа

 

G=5 кг/с

 

α=10°

 

φ=0,95

Комбіноване сопло Лаваля

 

Рішення

В першу чергу визначаємо всі задані параметри стану робочого тіла у міжнародній системі одиниць.

р1 = 2500 кПа = 2,5·106 Па;

t1 = 1300°С → Т1 = 1300 + 273 = 1573 К. р2 = 25 кПа = 2,5·104 Па;

1. Для розв’язання завдання необхідно перш за все обчислити індивідуальну газову сталу R, за формолою:

R =

R

=

8314

=143,3 Дж/(кг·К),

 

 

 

58

 

де R - універсальна газова стала, R = 8314 Дж/(кмоль·К);- молекулярна маса бутану, = 58 кг/кмоль.

2. Визначаємо коефіцієнт Пуассона k:

для багатоатомних газів, до яких належить і бутан C4H10 - k=1.33;

3. Обчислимо відношення тиску на виході з сопла та на вході в нього:

β= p2 = 2,5 104 = 0.01 p1 2,5 106

32

Висновок: т.к. β = 0,01< βКР = 0.55 то за допомогою комбінованого сопла Лаваля можливо отримати надзвукову швидкість руху газу.

4. З рівняння стану для ідеальних газів визначаємо щільність ρ1, кг/м3 у першому перетині сопла:

ρ =

p

=

 

2,5 10

6

=11.09 кг / м3

,

1

 

 

 

R T1

 

 

 

1

 

143.3 1573

 

де p1- початковий абсолютний тиск газу, Па; Т1 - початкова температура газу, К.

5.Використовуючи критичне відношення тиску і густини, обчислимо щільність газу у критичному перетині ρКР , кг/м3:

1 1

ρКР = ρ1 β КР k =11.09 0.551.33 = 7.07 кг / м3

6.Знайдемо щільність газу у вихідному перетині сопла ρ2 , кг/м3 з рівняння адіабати:

 

 

 

1

1

 

ρ

 

= ρ

β

 

=11.09 0.01

 

= 0.348 кг / м3

2

k

1.33

 

1

 

 

 

 

 

7. Швидкість у горловині сопла wКР, м/с, визначаємо з рівняння для критичної швидкості:

w

=

 

2kRT1

 

=

 

2 1,33 143,3

1573

 

= 507,3 м/с

k +1

1,33+1

 

кр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

де Т1 – початкова температура робочого тіла - бутану, К.

8. Швидкість в вихідному перерізі сопла обчислюється з виразу при повному розширенні газу до тиску навколишнього середовища p2:

 

 

2kRT1

 

 

 

 

 

k1

 

 

2 1,33 143,3

1573

 

 

 

2,5 104

 

1,331

 

 

w

=

1

p2

k

 

=

1

1,33

 

 

=1112 м/с.

k −1

 

 

 

 

 

1,33−1

 

 

2,5 106

 

 

 

2Т

 

 

 

p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Дійсну швидкість газу на виході з сопла визначимо з наступного рівняння:

w2 = ϕ w2Т = 0,95 1112 =1057 м/с.

Де φ – коефіцієнт швидкості сопла.

10. Далі визначаємо площу критичного перетину fКР, використовуючи рівняння масової витрати газу:

33

fKP =

G

=

5

 

= 0,0014 м2.

ρKPwKP

7,07 507,3

 

 

 

11. Обчислюємо діаметр критичного перетину сопла :

d

 

=

 

4 fКР

 

=

 

4 0,0014

 

= 0,042 м = 42 мм.

кр

π

3,14

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Визначаємо площу вихідного перетину сопла f2, та обчислюємо його діаметр:

 

 

 

f2

=

 

 

G

=

5

 

 

= 0,0136 м2.

 

 

 

ρ2w2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0,348 1057

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d

 

=

4 f2

=

 

4 0,0136

 

= 0,132 м = 132 мм.

2

 

π

 

 

3,14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. Тепер необхідно обчислити дліну частини сопла, котра розширюється. Для цього використовують наступний вираз:

l =

d2 dкр

=

132

− 42

= 514 мм = 0,514 м.

 

α

 

 

10

 

 

 

 

 

 

2

tg

 

 

2 tg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

2

 

 

де α – кут конусності сопла, град.

14. Визначимо температуру газу на виході з сопла, використовуючи рівняння стану ідеального газу:

 

p2

 

 

2,5 104

T2 =

 

 

=

 

= 501K

R ρ

2

143.3 0.348

 

 

 

 

 

15. Обчислюємо температуру газу у критичному перетині сопла:

TКР

=T1

 

2

=1573

 

2

 

=1350 K

 

1.33

 

 

 

 

k +1

+1

16. Визначимо тиск газу у критичному перетині сопла:

pКР = p1 βКР = 2.5 106 0.55 = 1.375 106 Па

Тепер всі параметри робочого тіла та геометричні характеристики сопла визначені, зображаємо сопло схематично в масштабі і побудуємо графіки зміни тиску, швидкості, температури і щільності по довжині сопла.

34

Графіки зміни тиску, швидкості, температури і щільності по довжині сопла.

35

Задача № 3 Розрахунок турбокомпресора системи наддуву

Турбокомпресор системи наддуву двигуна внутрішнього згорання з об'ємною подачею Q=200 м3/год адіабатно стискує повітря з початковою температурою t1=10°С і тиском p1=100 кПа і подає його в двигун під тиском р2=200 кПа. Визначити температуру газу в кінці стиску і ефективну потужність приводу компресора, якщо його внутрішній відносний ККД складає ηК=0,75, а механічний ККД всього агрегату - ηМ=0,98. Для приводу компресора застосована осьова газова турбіна, що працює на вихлопних газах двигуна. Тиск газів перед турбіною складає р3=300 кПа, а їх температура – t3=800°С. Знайти кінцеву температуру і тиск газів на виході з турбіни, якщо її внутрішній відносний ККД складає ηТ=0,85. Прийняти для вихлопних газів k = 1,33 і R = 260 Дж/(кг·К).

Дано: Q=200 м3/год t1=10°С p1=100 кПа р2=200 кПа ηК=0,75 ηМ=0,98 р3=300 кПа t3=800°С ηТ=0,85

kВГ = 1,33

RВГ = 260 Дж/(кг·К)

Рішення

1. Обчислюємо щільність повітря ρ1, кг/м3, на вході у турбокомпресор, за рівнянням стану для ідеального газу:

ρ1

=

р1

 

=

100000

=1,232 кг/м3

,

 

 

 

 

 

R T

286,7 283

 

 

 

П

1

 

 

 

 

де p1- початковий тиск повітря, Па;

RП – газова стала повітря, RП = 286,7 Дж/кг·К Т1 - початкова температура повітря, К.

2. Визначаємо адіабатну температуру повітря на виході з турбокомпресора, Т2ад, К, зі співвідношення температур і тиску в адіабатному процесі:

 

 

 

 

 

кП 1

 

 

 

1,41

 

 

 

 

р2

 

кП

 

200000

 

 

 

 

 

 

1,4

 

 

Т2ад

= Т1

 

 

 

 

 

= 283

 

 

 

 

= 344,9 К

р1

 

 

100000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Де kП – коефіцієнт Пуассона. Для повітря (переважно двовтомні гази) kП= 1,4. 36

3. Визначаємо температуру повітря на вході до камери згоряння ДВЗ, Т2, К, використовуючи ККД процесу стиску у компресорі:

Т2 = Т1 + Т2ад Т1 = 283+ 344,9 283 = 365,5 К ηК 0,75

де ηК - внутрішній відносний ККД компресора.

4. Обчислюємо масову витрату повітря, G, кг/год:

G = Q ρ1 = 200 1,232 = 246,4 кг/год

де Q – об'ємна подача компресора, м3/год.

5. Визначаємо механічну роботу копресора, lK, Дж/кг:

lK = CP (T2 T1) =1005 (365,5283) = 82913 Дж/кг

Де СР - масова ізобарна теплоємність повітря СР = 1005 (Дж/(кг·К))

6. Знаходимо потужність приводу компресора, NK, Вт, використовуючи наступний вираз:

NK = G lK = 246,4 82913 = 5675 Вт 3600 3600

7. Знаходимо потужність турбіни, NТ, Вт:

NT = ηNK = 5675 = 5791 Вт

M 0,98

де ηМ - механічний ККД всього агрегату турбокомпресора.

8. Визначаємо роботу турбіни, lТ, Дж/кг:

lT = 3600 NT = 3600 5791 = 84605 Дж/кг G 246,4

9. Обчислюємо абсолютну кінцеву температуру газів, Т4, К:

T

= T

(lT (k 1))

=1073

(84605 (1,331))

= 992,3 К

 

 

4

3

 

k R

 

1,33 260

 

 

 

 

10. Визначаємо кінцеву адіабатну температуру газів на виході з турбіни, Т4ад, К:

37

T

= T

(T3 T4 )

=1073−

(1073−992,3)

= 978,1 К

 

 

4

3

ηt

0,85

 

 

 

 

 

Де ηt внутрішній відносний ККД турбіни.

11. Наприкінці обчислюємо тиск газів на виході із турбіни, р4, Па:

 

 

T4ад

 

k

 

 

1,33

 

 

 

 

k1

 

 

978,1

 

 

 

 

 

 

 

1,331

 

p4

= p3

 

 

 

= 300000

 

 

= 206556 Па

Т3

1073

 

 

 

 

 

 

 

38

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]