Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5.pdf
Скачиваний:
42
Добавлен:
17.02.2016
Размер:
670.05 Кб
Скачать

Урок 5

Тема. Імена та назви. Легенди про походження

географічних назв (на матеріалі історії рідного краю). Історики про походження українського народу

Мета: показати роль імен та назв в історії, опрацювати легенди про походженнягеографічнихназв,визначитипоняття«топоніміка»,«слов’яни», «сіверяни»; визначити джерела походження українського народу, назви «Україна», розвивати просторові вміння, відрізняти художній та науковопопулярний історичний текст, складати простий план, робити елементарні узагальнення, виховувати повагу до історії рідного краю.

Обладнання: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005; роздавальний матеріал, атласи «Історія України. 5 клас».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.

Поняття: «топоніміка», «етноніміка», «слов’яни», «племена».

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація знань учнів

Робота біля дошки

Скласти таблицю «Нумізматика. Геральдика. Сфрагістика» з до­ поміжними словами: сургуч, монета, тризуб, монетарня, схематичні зображення, печатка, герб.

Нумізматика

Геральдика

Сфрагістика

 

 

 

Робота в парах

Учні перевіряють одне в одного знання понять минулого уроку. Скласти розповідь за опорними словами: скіфи, Північне Причорномор’я,кочівники,войовничийнарод,житланаколесах,во-

лодарі степу, могили-кургани, Борис Мозолевський.

Орієнтовна відповідь

У ч и т е л ь. Скіфи мешкали в Північному Причорномор’ї. Вони були кочівниками: шукаючи нових пасовиськ для своєї худоби, вони постійно переходили з місця на місце. Це був мудрий, волелюбний, але водночас войовничий народ. Свої житла вони будували на коле­ сах, оскільки постійно переїжджали. Витривалі й сміливі, вони кілька століть володарювали в степу. Упродовж століть сусідні наро­ ди визнавали їх непереможними. Коли ж від ворожого меча гинув воїн-скіф, за ним тужила вся Скіфія. Над небіжчиком, розкішно спорядженим у потойбічний світ, насипали високу могилу.

Борис Мозолевський — археолог, який відкрив людству найди­ вовижнішу скіфську пам’ятку, нагрудну прикрасу — золоту пекто­ раль. Цей витвір давніх майстрів розповів нам про життя скіфів, до­ поміг уявити, як вони сприймали світ.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і цілей уроку.

17

ІV. Вивчення нового матеріалу

Працюємо з поняттями

У ч и т е л ь. Досліджуючи минулі часи, історики раз у раз на­ трапляють на всілякі назви. Одні з них стосуються міст, містечок, сіл, річок, озер тощо, є географічними назвами — топонімами. На­ зви народів — етноніми.

Учитель наводить приклади.

На закріплення учні виконують завдання.

Розділити наведені слова відповідно до понять по стовпчиках.

Топоніми

Етноніми

 

 

Чернігів, українці, Десна, Галичина, поляни, білоруси, Дніпро.

Формуємо просторові уміння

У ч и т е л ь. Наші предки — найдавніші слов’яни. Вони ділились на 3 гілки. Свою землю та себе самих вони називали Русь та русичі. Разом з учнями заповнюємо схему.

Слов’яни

Західні

 

Південні

 

Східні

Працюємо з історичною картою

Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґене­ за, 2005. — С. 31; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 35.

1.Визначити, які племінні об’єднання мешкали на території Ук­ раїни. (Поляни, деревляни, волиняни, хорвати, уличі, тиверці, сіверяни)

2.Для назви різних частин нашої країни з давніх часів використо­ вують такі назви, як Волинь, Полісся, Поділля, Галичина, Ліво­ бережжя, Чернігово-Сіверщина та ін.

3.Знайдіть на карті міста, які розташовані в межах кожної з істо­ рико-етнографічних земель.

4.Якими історико-етнографічними землями протікають найбіль­ ші річки України?

5.Які племена проживали на території Чернігово-Сіверщини, Київщини?

6.Звідки ж походить назва міста Київ?

Працюємо з текстом підручника

За текстом підручника В. Власова, О. Данилевської «Вступ до іс­ торії України» (К.: Ґенеза, 2005. — С. 34–35) дати відповідь на запи­ тання й виконати завдання на С. 34 після тексту.

V. Узагальнення нових знань

Поставте у правильному порядку букви та отримайте імена зас­ новників Києва.

КЩЕ, ВИХОР, ИЙК, ІЛБИДЬ.

VІ. Домашнє завдання

Прочитати текст підручника, переповісти, дати відповіді на за­ питання (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 5, С. 29–32; запитання на С. 36.; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 6, С. 34–37; запитання 3–6

на С. 38).

18

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]