Тема. Повторення вивчених букв Мета: повторити та закріпити вивчені букви, удосконалювати навички написання слів, речень;
розвивати усне зв’язне мовлення, фонематичний слух, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, бережливе ставлення до квітів.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, звукові моделі, фішки для звукових моделей, макет галявини з квітами (троянда, нарцис, чорнобривці, мак, ромашка, фіалка, барвінок), макети трьох ваз різних розмірів, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I.Організаційний момент
Пролунав веселий дзвоник. Скликав всіх він на урок. Сіли рівно. Посміхнулись. Працювати час настав.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
1 Бесіда
Ось почну урок я свій Із таких чудових слів:
Ряст, барвінок, мак, троянда, Лілія, півонія, нарцис, І ромашка, і фіалка,
Йчорнобривці запашні.
—Як назвати одним словом їх усіх?
—Які квіти згадуються у віршику?
—Які інші квіти ви знаєте?
—Назвіть свою найулюбленішу квітку.
—Де ростуть ці квіти?
—А чи можемо ми їх зараз побачити? Чому?
—Я вам пропоную поглянути на дошку. Від тепла, що панує
унашому класі, а також у ваших серцях, розквітла ось така чудова
галявина. (Учитель розкриває дошку, на ній — галявина, вкрита квітами.)
—Скільки квітів на галявині? Ми доберемо квіточку до квіточки і зробимо букет.
—А куди ми його поставимо? (На дошці з’являється кілька ваз різних розмірів.)
—Щоб вибрати гарну вазу, вам потрібно дати відповіді на питання.
2Бліц-опитування
—Назвіть букву, яку писали на минулому уроці письма.
—Які звуки вона позначає?
—Наведіть приклади слів із нею, укажіть позицію звуків [р],
[р′].
—У назвах яких квітів є ці звуки?
—Молодці! Вазу ви обрали. До вази потраплять тільки ті квіти, які приготували для вас завдання.
II.Основна частина
Виконання завдань у зошиті (с. 50).
1Робота з анаграмами
— Послухайте вірш і скажіть, про яку квітку йдеться у ньому.
Ромашки рвати ми ходили Над річкою в рясній траві. І раптом равлика зустріли Із ріжками на голові.
Учні на галявині знаходять ромашку, вчитель читає завдання, квітку ставлять у вазу.
—Прочитайте слова в першому рядочку. Переставте літери відповідно до цифр.
—Які слова утворилися?
—Запишіть ці слова в зошит.
2Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
—Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-
дання плаката.)
Конспекти уроків навчання грамоти
373
Розміщення зошита на парті
—Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри-
муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
—Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-
ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Письмо слова папір
Фіолетові заграви Фарбували в лузі трави. Фіолетовий фломастер Фарбувати також майстер. Фіолетові фіалки Фарбував для нас, Оксанко.
—Яка квітка згадується у вірші?
—Чи знаєте ви, коли цвітуть ці квіти?
—Так, ранньою весною. Ось тому і називають їх первоцвітами.
Учні знаходять фіалку і ставлять у вазу.
—Зачитайте слово, написане в другому рядку.
—Яка буква в ньому повторюється? Які звуки вона позначає?
—Яка звукова модель підходить до слова папір?
Учитель на галявині бере квіти і говорить:
Ці троянди я зриваю, А на них блищать перлини, Квіти вмилися росою
Удосвітнії години.
Фізкультхвилинка (музична)
Руки вгору підіймаєм,
Атоді їх опускаєм,
Атоді скоріш, скоріш Тупай, тупай веселіш.
4 Розвиток мовлення
Стоїть півень на току У червонім ковпаку. (Мак)
374
Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр
Учні на галявині беруть квітку, а вчитель зачитує завдання.
—Розгляньте малюнок у зошиті.
—Кого ви бачите? Хто такі корівки? Яка від них користь?
—Що потрібно, щоб корівки давали багато такого корисного
—Скільки цих квіток на галявині? Зберіть їх і поставте у вазу.
—Отже, і завдань буде три.
1)Письмо речення Он корова
—Прочитайте речення. Скільки слів у ньому? Доповніть речення іншими словами.
2)Письмо складів Му-му!
—Зачитайте запис у наступному рядочку. Кому він належить?
—Які розділові знаки ви бачите? Прочитайте з відповідною інтонацією.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Приготуйте ваші руки — Чарівні хай зринуть звуки, Звуки Баха, звуки Ліста. Уявіть, ви — піаністи. Ваші пальці, мов спішать, Бо по клавішам біжать. Раз і два, і три підряд, Тільки з музикою в лад.
Гра «Чий голосок»
Хто кричить: Кря-кря! Ме-ме!
Пі-пі! Гав-гав! Мяв-мяв!
3)Письмо речення Молока кому?
—Не читаючи наступного речення, назвіть знак, що стоїть
укінці.
—Що він означає? Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
Конспекти уроків навчання грамоти
375
6 Гра «Утвори і запиши слово»
Барвіночку синьоокий Простелився на всі боки: До травиці, до росиці. До глибокої криниці.
А. Камінчук
Учні на галявині беруть барвінок, ставлять у вазу, а вчитель читає завдання.
—Утворіть і запишіть слова.
—Із записаними словами складіть речення.
7 Письмо слова просо
Пережили літню спеку, До морозу недалеко, А вони веселі, жваві, Чорнобривці кучеряві.
Учні беруть чорнобривці, ставлять у вазу, а вчитель читає завдання.
—Прочитайте слово, записане в останньому рядочку.
—Що таке просо?
Просо — злакова рослина, з зерен якої одержують пшоно; а також — зерно цієї рослини.
На долину туман упав, Мак червоний в росі скупав. По стежині дівча ішло, Тепле літо в очах цвіло.
5 Читання слів, утворених з букв слова ластівкаСловникова робота
•Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку вироб ляють бджоли.
•Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.
•Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.
•Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на Півночі; суцвіття верби.
6Звуко-буквений аналіз слова сітка
7Самостійна робота в зошитах для читання
1)Запис звукових схем слів за варіантами
I варіант: плита, тісто; II варіант: туман, тік.
2)Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах)
3)Аналіз помилок
VI. Підсумок уроку
—Яку букву ви сьогодні вивчали?
—Які звуки позначає буква т («те») на письмі?
—Назвіть слова з буквою т («те»).
Конспекти уроків навчання грамоти
379
Урок 82 (письмо)
*Т. В. Павленко
Тема.
Письмо рядкової букви т («те»), складів та слів із нею
Мета:
вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви т («те»), писати її в рядках
зошита, у складах та словах; розвивати мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні
здібності; виховувати чуйність, доброту, гуманне ставлення до всього живого, бажання
працювати.
Обладнання: конверт із завданням, зображення: трьох друзів, чарівника, хлопчика, риболова, криптограма слова ластівка.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Повідомлення теми і мети уроку
—Діти, пропоную вам завітати до редакції газети «Допомога», яка отримує листи із проханням про допомогу. Листів приходить дуже багато, і працівники не встигають відповісти на всі прохання. Допоможемо редакції?
III. Робота над матеріалом уроку
1Лист 1
—Першийлист—відтрьохдрузів.Нещодавновонибулиукра- їні букв, але забули, яка буква живе у якому місті. Допоможіть їм пригадати.
• У першому місті живуть букви, які мають похилу паличку (к,
н, п).
• У другому — коротку паличку із заокругленням внизу (а, и, і,
л, м, н).
• У третьому — коло (о, а).
2Лист 2
1)Читання листа вчителем
—Другий лист — від чарівника. У ньому він просить перетворити грибочок так, щоб у нього замість однієї ноги стало три. Як це зробити?
Підказка: яка буква схожа на грибок і має одну ніжку? (т)
—Подивіться на рукописну букву т («те»), скільки у неї ніжок? (3)
—Отже, ви знаєте, що відповісти чарівнику. Але щоб написати йому відповідь, необхідно навчитись писати малу рядкову букву т
—Рядкова буква т («те») складається з трьох коротких прямих ліній, з яких друга починається із заокруглення, а третя має заокруглення вгорі і внизу.
Алгоритм написання рядкової букви т («те»)
1.Ведемо від верхньої до нижньої рядкової лінії вниз на себе коротку пряму лінію
2. Повертаємося по писаному майже до верхньої робочої лінії
3. Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої лінії робочого рядка
4. Ведемо вниз на себе коротку пряму до нижньої рядкової лінії
5. Повертаємося по писаному майже до верхньої робочої лінії
6. Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої лінії робочого рядка
7. Ведемо вниз на себе коротку пряму лінію до нижньої рядкової лінії
8. Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо праворуч
9. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка
3)«Письмо» букви у повітрі під рахунок
4)Робота у прописах
•Учні обводять букву т («те») у прописах.
•Декілька учнів пишуть букву на дошці.
•Аналіз написаного.
•Самостійне написання букв у прописах.
3
Лист 3
т
і
т
о
т
м
с
т
і
н
л
м
т
л
т
у
—Наступний лист надіслав мер міста З’єднане. У цьому місті живуть слова та буквосполучення, але вони розсипались і не знають, що їм робити. Підкажіть, яким буде тип з’єднання цих букв.
—Останні два буквосполучення пропишіть у прописах, але стежте за з’єднанням.
Пальчикова гімнастика
Вихідне положення: вказівний палець і мізинець випрямити. Середній і безіменний — притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.