Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ігри на знайомство.doc
Скачиваний:
100
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
455.68 Кб
Скачать

Тренінг для молодших підлітків "Чи уміємо ми спілкуватися"

Мета|ціль|: познайомити учасників з|із| основними прийомами по обміну інформацією, формувати уміння її обробляти, знаходити|находити|в отриманій інформації життєво важливі аспекти|поважне| для вирішення актуальних проблем.

Завдання|задачі|: розвивати у учасників пошану|повагу| до інших і самоповагу, навчити долати|переборювати| внутрішній неспокій|занепокоєння|, підтримувати один одного, довіряти і довірятися. Учити|вчити| досягати успіху без суперництва, вірити, що все це необхідно і в школі.

Хід заняття:

Сьогодні ми поговоримо про спілкування. Ваш життєвий досвід|дослід| ще малий, і деколи|почасти| ви не знаєте, як поводитися в різних ситуаціях, як поступати|надходити|, щоб|аби| не було конфліктів. Давайте, перш за все|передусім|, поговоримо, чи конфліктна ви особа|особистість|. Для цього відповідайте на питання анкети.

1. У класі почалася|розпочинала| суперечка|спір| на підвищених тонах. Ваша реакція:

не приймаю участі;

коротко висловлююся в захист тієї точки зору, яку вважаю за правильну;

активно втручаюся і “викликаю|спричиняю| вогонь на себе”.

2. Чи виступаєте|вирушаєте| ви на зборах|зібраннях| (класній годині) з|із| критикою дорослих?

ні;

тільки|лише| якщо маю для цього вагомі підстави;

критикую завжди і по будь-якому приводу.

3. Чи часто ви сперечаєтеся з|із| друзями?

тільки|лише| жартома і те якщо це люди не образливі;

лише по принципових питаннях;

сварки – моя стихія.

4. Ви стоїте в черзі. Як ви реагуєте, якщо хтось лізе вперед?

обурююся в душі, але|та| мовчу: собі дорожче;

роблю|чиню| зауваження – треба ж навчити грубіяна хорошому|доброму| тону;

проходжу|минаю| вперед і починаю|розпочинаю| спостерігати за порядком|ладом|;

5. Удома|вдома| на обід подали несолоний суп. Ваша реакція.

не підніматиму|підійматиму| бучу із-за дрібниці;

мовчки візьму сільницю;

не утримаюся|стримуватимуся| від їдких зауважень, і, мабуть, демонстративно відмовлюся від їжі|їди|.

6. На вулиці або в транспорті вам наступили|настали| на ногу.

з|із| обуренням|збуренням| подивлюся|погляну| на кривдника;

сухо без емоцій зроблю зауваження;

висловлюся, не соромлячись у виразах.

7. Хтось в сім'ї купив річ, яка вам не подобається.

промовчу;

обмежуся коротким, але|та| тактовним коментарем;

висловлю все, що я про це думаю|вважаю|.

8. Не повезло, на вулиці в лотерею ви просаджали купу грошей. Як ви до цього віднесетеся?

постараюся здаватися|видаватися| байдужим, але|та| не дам собі слово ніколи більше не брати участь в цьому неподобстві;

не приховаюрозчарування, але|та| віднесуся до того, що відбувся з|із| гумором, пообіцявши узяти реванш;

програш зіпсує мені настрій, подумаю, як помститися кривдникам.

Ключ|джерело|: 1-й варіант відповіді – 4 очки, 2 – 2 очки, 3 – 0 очок. Йде підрахунок балів. Клас розбивається на три психологічні типи|типів|.

Психолог дає таку інформацію.

22-32 очка. Ви тактовні і миролюбні, йдете|вирушаєте| від суперечок|спорів| і конфліктів, уникайте критичних ситуацій на роботі і удома|вдома|. Вислів “Платон мені друг, але|та| істина дорожча!” не може бути вашим девізом. Вас іноді|інколи| називають пристосованцем. Наберіться сміливості і, якщо обставини зажадають, висловлюйтеся принципово, незважаючи на осіб.

12-20 очок. Ви славитеся людиною конфліктною. Але|та| це перебільшення. Ви конфліктуєте, тільки|лише| якщо немає іншого виходу, коли всі інші засоби|кошти| вичерпані. Ви здатні|здібні| твердо обстоювати свою думку, не думаючи|вважати|, як це відіб'ється на стосунках до вас товаришів. При цьому ви не “виходите за рамки”, не принижуєтеся до образ. Все це викликає|спричиняє| до вас пошану|повагу|.

До 10 очок. Спори і конфлікти – це ваша стихія. Адже ви любите|кохаєте| критикувати інших, якщо ж почуєте зауваження в свою адресу – можете з'їсти людину живцем. Це критика ради критики. Не будьте егоїстом. Дуже важко доводиться|припадає| тим, хто|КТО| поряд з|поряд із| вами. Ваша нестриманість відштовхує людей. Чи не тому у вас немає справжніх|теперішніх| друзів? Постарайтеся приборкати свій характер|вдачу|.

Всім хочеться стати трішки краще. Це я знаю по собі. Адже є багато можливостей|спроможностей| навчитися жити безконфліктно. Один із|із| способів - уміння робити|чинити| компліменти.

Давайте повчимося говорити один одному приємні слова.

Вправа «Компліменти».

Викликаються|спричиняють| 2 людини – хлопчик і дівчинка|дівчатко|. Роблячи|чинити| вперед по одному кроку, вони говорять один одному компліменти. Хто|КТО| виграє?

Весь клас уважно слухає, коли хлопчик і дівчинка|дівчатко| виходять і встають один напроти|навпроти| одного, говорять компліменти. Виграє той, хто|КТО| більше і красивіше говорить компліменти.

Уміння висловити свою прихильність до співбесідника|співрозмовника| – це ще не все. Молодій людині треба уміти вести діалог, тобто підтримувати бесіду, не відволікаючись від основної теми.

Отже, наступна вправаназивається

Культурна бесіда”.

Дві людини сідають один проти|супроти| одного. Письмово на папері протягом двох хвилин|мінут| кожен повинен викласти тему і мету|ціль| розмови. Наприклад, я хочу знати, який останній фільм подивився|поглянув| мій співбесідник|співрозмовник|, і яка думка у нього склалася про цей фільм.

Психолог формулює для дітей|хлопців| завдання|задачу|: пропонує побудувати|спорудити| бесіду так, щоб можна було уважно вислухати свого партнера, допомогти йому розкрити тему, а заразом|одностайно| вирішити|рішати| і свої завдання|задачі| (час діалогу – 4 хв).

Коли діти|хлопці| пишуть на папері тему і мету|ціль| розмови, психолог з учнями|виучують| проводить фізкультурну хвилинку|мінуту| для дихання (запрошуються два учня, які показують виконання вправ “Кучер” - на вдиху вимовляєте|виголошуєте| “но-но-но|.”, робите|чините| добір повітря і на видиху “тпру”.

“Насос” – 1 людина гойдає|качає| “насос”, при цьому говорить “ш-ш-ш|.” різко видихаючи, а 2 надувається як куля, піднімаючи|підіймати|руки і набираючи повітря, потім на видиху вимовляє|виголошує| “с-с-с|.”, опускаючи руки.

У мові|промові| культурної людини, що уміє спілкуватися, обов'язково мають бути слова ввічливості. Ввічливість – невід'ємна якість спілкування.

Давайте ж пограємо в

Мовний етикет”.

Грають дві людини.

Назвіть|накликайте| слова вітання|привітання|. (Здрастуйте! Добрий ранок! Добридень! Добрий вечір! Вітаю вас! Привіт! Салют!)

Висловіть прохання. ( Ви можете мені сказати?.. Не могли б ви мені?.. Скажіть, будь ласка. Дозволите попросити вас. Не могли б ви?.. Будьте такі люб'язні. Будьте добрі!)

Якими словами краще всього почати|розпочинати| знайомство? (Дозвольте представити|уявляти| вам. Дозвольте познайомити вас. Познайомтеся. Як тебе звуть|кличуть|? Ви знайомі? Дозвольте познайомитися.)

Як прийнято вибачатися в культурному суспільстві|товаристві|? ( Приношу вам свої вибачення. Дозвольте мені вибачитися. Не можу не принести вам свої глибокі вибачення. Пробачте|вибачите| за.)

Чи є декілька слів підбадьорення|заохочення| у тебе в запасі ? (Не засмучуйтеся. Немає приводу для тривоги|занепокоєння|. Немає нічого поганого в тому, що. Все буде добре. Заспокойтеся.)

Чи є у тебе запас слів подяки|вдячності| ? ( Дякую вам. Спасибі. Дозвольте подякувати| вам. Заздалегідь|наперед| вдячний. Вдячний вам. Прийміть мою подяку|вдячність|.)

Як попрощатися, щоб|аби| людям було приємно знов|знову| зустріти тебе? (До побачення! Сподіваюся|надіюся| побачити вас ще! Доброго шляху|колії|! До завтра! Всього доброго|доброго|! Завжди раді вас бачити! Приємно було познайомитися!)

При спілкуванні дуже часто виникають важкі|скрутні| ситуації, знайти вихід, з|із| яких деколи|почасти| нелегко. Але|та| потрібно. Спробуємо це зробити.

Вправа «Розгляд ситуацій».

Олена (скривджена). Вчора|учора| ти, Андрій, йшов мені назустріч і не привітався|привітався|. Це неввічливо.

Андрій (здивований). А чому я повинен вітатися? Ти мене перша побачила, ось|от| би і привіталася|привіталася|.

Хто|КТО| має рацію? (Хто|КТО| краще вихований, той вітається першим.)

Мовний етикет.

Використовуються тільки|лише| чарівні слова: вітання|привітання| (здрастуйте, привіт, салют, добрий ранок), прохання (ви не могли б., будь ласка, будьте такі добрі.), знайомства (дозволите познайомитися, давайте познайомимося, можна з|із| вами познайомитися і т. д.), вибачення (приношу вам свої вибачення, дозвольте вибачитися, мої глибокі вибачення.), схвалення (не засмучуйтеся, немає приводу для неспокою|занепокоєння|, немає нічого поганого в тому, що., все буде добре), подяка|вдячність| (дякую вам, спасибі, заздалегідь|наперед| вдячний, вдячливий вам), прощання (до побачення, доброго шляху|колії|, до завтра, всього хорошого|доброго|.)

Ситуація.

Катя. Зовсім необов'язково вітатися зі|із| всіма знайомими. Ось|от| у нас сусідка така шкідлива, що я не хочу їй здоров'я бажати. Що ж мені, прикидатися?

Чи має рацію Катя?

Тебе обізвали. Твоя реакція?

Не надам значення.

Відбудуся жартом (демонстративно розкланяюся|кланятимуся| і подякую за “хороші|добрі|” слова).

Віддячу тим же (обізву).

Поскаржуся старшим.

Якими ж якостями характеру|вдачі| повинна володіти людина, яка гідна наслідування, якій можна завжди і у всьому довіритися? Створимо колективний портрет, заздалегідь розіб'ємося на три групи і порадимося.

(В цей час у|біля| дошки одна людина розбирає на дві стопки картки|карточки|, на яких вказані позитивні і негативні|заперечні| якості.)

Позитивні якості: доброзичливість, безвідмовність, тактовність, миролюбність, ввічливість, чесність, великодушність, гостинність, делікатність, добросердість, життєрадісність, ініціативність, дотепність, чуйність, скромність, справедливість, коректність|, непідкупність, патріотизм.

Негативні|заперечні| якості: грубість, нетактовність, нестриманість, прискіпливість|причепливий|, дратівливість, агресивність, заздрісність, байдужість, балакучість, нісенітність, єхидність, жадність, злопам'ятність, легковажність, лицемірство, користолюбство, недбалість, настирливість, образливість.

А зараз я пропоную всім серйозне завдання|задавання|. Протягом 5 хвилин|мінут| 3 групи (по рядах|лавах| в класі) напишуть свої пропозиції|речення| в загальне|спільне| зведення|склепіння| законів спілкування нашого класу. За основу можна узяти досвід|дослід| всього людства. Хтось пригадає заповіді з|із| Біблії, а хтось – поради|поради| психологів.

Закони, про які йде мова|промова|, можна узагальнити і записати, наприклад, так.

Найголовніша людина на світі – це той, хто|КТО| перед тобою. Полюбіть його, знайдіть позитивні якості в ньому. Подаруйте йому знаків уваги і пошани|поваги|.

Шукайте те, що вас зближує, прагніть не суперечити|перечити| співрозмовникові|співрозмовникові| по будь-якому приводу.

Прагніть не відзиватися про людей погано, ні в чому не звинувачуйте співбесідника|співрозмовника|.

Будуйте спілкування на рівних, не дивіться на співбесідника|співрозмовника| звисока.

Бережіть|зберігайте| співрозмовника|співрозмовника|, позбавте його від образ і звинувачень|обвинувачень|.

Не сперечайтеся за дрібниць.

Не сперечайтеся з|із| тим, з|із| ким|КТО| сперечатися марно.

Не сперечайтеся з|із| тим, кому|КТО| важливіше|поважний| за спори, а не істина.

Уникайте категоричності, особливо в запереченнях.

Шукайте можливість|спроможність| погодитися, а не заперечити.

Прагніть не до перемоги, а до істини і миру|світу|.

На закінчення хочу дати вам декілька рецептів поведінки.

Неввічливо під час розмови відводити кого-небудь|абикого| убік, щоб|аби| говорити з|із| ним наодинці;

неввічливо підслуховувати|підслухувати|, про що говорять двоє осторонь|збоку|, - в таких випадках слід просто відійти від них подалі|чимдалі|.

Ніколи не шепочіться|шепчіть| в гостях. Не переривайте хто, що говорить. Якщо хтось заговорить одночасно з вами, припинитеся і дайте йому закінчити фразу.

У суспільстві|товаристві| і за столом не демонструйте байдужість, хоча краще мовчати, чим говорити дуже|занадто| багато.

Ніколи не говоріть іншим того, що було б неприємно вислухати вам самим. Грубі, різкі слова часто повертаються бумерангом і б'ють того, що самого говорить.

Рефлексія

Я думаю|вважаю|, що після|потім| сьогоднішнього заняття ми ще раз задумаємося|замислимося| про наше відношення|ставлення| до близьких нам людей.

КОНФЛІКТ І СПІЛКУВАННЯ

Мета: сприяти усвідомленню учнями власного досвіду та індивідуальних стереотипів поведінки в конфлікті;

формуванню в школярів системи демократичних цінностей, заснованих на принципах толерантності і мирного вирішення конфліктів;

формуванню навичок взаємодії і співпраці, розширення «репертуару» реакцій дітей на конфліктну ситуацію;

розвитку уміння спілкуватись;

отриманню уявлення про роль і функції третьої сторони в конфлікті і практиці посередництва.

Тип: тренінг

Обладнання: кортки із зображенням годинника, «бейджі», листочки з клейкою основою, фломастери, плакат «П’ять сходинок подолання конфліктів», емблеми трійок ( «Акули», «Черепахи», «Ведмежата», «Лисиці», «Мудрі сови» ), лото «Ти-Я», картки із ситуативними діалогами, вислови про конфлікт, книжечки-пам’ятки для учасників тренінгу.

ПЛАН ТРЕНІНГОВОГО ЗАНЯТТЯ

1 етап: Мотивація діяльності

( учні сидять трійками, всього – 15-16 дітей)

Усі ми різні, і наші інтереси часто не відповідають інтересам інших, тому нам часто приходиться вступати в конфлікти. Нерозуміння, образа, страх, незадоволення – все це сигнал про те, що у вас з кимсь загострились стосунки. Будь-які зіткнення інтересів називають конфліктом.

Гра «Годинник»

Учитель пропонує дітям взяти на столах годинники і за 1 хвилину призначити зустрічі своїм однокласникам на 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Необхідно на картці-годиннику записати прізвища 4 друзів, з якими зустрінуться.

З метою створення комфортних і розкутих умов для спілкування, активного включення в роботу починає гру «Годинник»:

1. Учасники отримують «бейджі» і листочки. Оголошується зустріч о 11.00 год. Учні формують пари і відповідають один одному на питання:

üЯк ти хочеш, щоб тебе сьогодні називали?

( відповідь записують на листочку і вставляють у «бейдж» ).

2. Оголошується зустріч о 12.00 год. Створюються нові пари. Учитель ставить завдання:

üПовторити правила тренінгу, розказавши їх один одному.

3. Оголошується зустріч о 13.00 год. Для новоутворених пар пропонується дати відповідь на питання:

üЩо ви очікуєте від заняття?

( учні на спільному листочку записують свої побажання, наклеюють на дошці).

П’ять стратегій поведінки в конфлікті.

Учні знову сідають на місця трійками (за результатами попереднього тесту, проведеного на вступному занятті з теми «Конфлікт і спілкування»):

«Акули» - спроба досягти свого будь-якою ціною, змусити іншого прийняти твої умови.

«Черепаха» - спроба триматися подалі від суперечок і конфліктних людей, ховаються у свій панцир.

«Ведмежата» - готові відмовитись від своєї мети на користь інших, тільки б зберегти гарні стосунки.

«Лисиці» - пошуки такого рішення, яке б задовольнило обох.

«Мудрі сови» - повага до своїх і чужих потреб, готовність до співпраці, прагне об’єднати зусилля для вирішення проблеми і максимально задовольнити потреби кожного.

Учитель озвучує п’ять стратегій поведінки в конфліктних ситуаціях.

2 етап: Навички керування конфліктом ( інформаційна частина ).

1. Учитель пропонує зіграти в гру «Барготи та рутери» (вплив стереотипу на спілкування):

Педагог читає казку:

«Барготи та рутери»

( казка написана барготом)

Барготи живуть в країні, яка називається Баргонія. Мешканці Баргонії - прекрасні люди! Діти там майже ніколи не б’ються, а дорослі спокійно працюють. Їдять вони здебільшого рис, але тарілки бар готів ніколи не бувають пустими. Погода в Баргонії не змінюється весь рік – там тепло і сонячно.

Рутери живуть в країні, яка називається Рутрією. Її мешканці - дуже погані люди. Діти завжди сваряться, дорослі не працюють, ніколи не миряться і завжди б’ються.Погода в Рутрії завжди холодна, дощова.

Завдання: намалюйте баргота і рутера ( пропоную і гостям).

· Якщо уявити, що у вас виник конфлікт із одним із цих казкових героїв, то хто це буде – баргот чи рутер?

· Наведіть приклад з життя, коли через «навішування ярликів» виникають конфлікти між людьми і нерозуміння в спілкуванні.

1. Робить підсумок почутого.

- Пропонує висловити пропозиції. «Як нам обом отримати те, що хочемо?» Стимулює пошук рішення, акцентуючи на реальних потребах і інтересах сторін ( 4 сходинка).

- Ваш однокласник повернув вам підручник з плямою. ___________________________________________________________________________________________________________________________

3. Ви приходите на урок після хвороби. Виявляється, що було не тільки усне домашнє завдання. На жаль, учора ваш однокласник не сказав про письмову роботу. ____________________________________________________________________________________________________________________________

6. На перерві учень зачепив випадково ваш портфель і порвав його. __________________________________________________________________________________________________________________________________

7. Ви розбили улюблену чашку сестри. Вона починає на вас кричати. __________________________________________________________________________________________________________________________________

8. Мама попросила вас прибрати в коридорі. Коли повернулась з роботи, то побачила, що ви не виконали доручення. __________________________________________________________________________________________________________________________________

4 етап: Рефлексія

1. Що нового ви дізналися/навчилися на занятті?

2. Яка з поданих фраз вам найбільше подобається і чому?

На дошці вислови, які вчитель пропонує прочитати учням

Якщоуваснемаєконфліктів, перевірте, чиєуваспульс.

Справжня перемога тоді, коли ніхто не відчуває себе переможеним. Будда

üХто роздмухує полум’я суперечки, той не має скаржитися, якщо іскри потрапляють йому в обличчя.

3. Чи зміниться ваш спосіб спілкування під час суперечок?

4. Зніміть з дошки свій листочок з очікуваннями, якщо ви задоволені результатом заняття,

ваші очікування здійснились.

5. Діти дарують гостям книжечки з висловами про конфлікти.

ТРЕНІНГ «ВЧИМОСЯ СПІЛКУВАТИСЯ»

Актуальність тренінгу:

Проблема спілкування традиційно перебуває в центрі уваги вітчизняних соціальних психологів у зв'язку з її значимістю у всіх сферах життєдіяльності людини й особистісному розвитку. Людина не може жити серед людей без спілкування, розвиватися й творити. «Живе, безпосереднє, повсякденне спілкування – джерело думок, педагогічних відкриттів, радостей, сумів, розчарувань, без яких немислима творчість…» - писав В.А.Сухомлинський

У структурі міжособистісного спілкування виділяють основний зміст спілкування, а саме: передачу інформації, взаємодію, пізнання людьми один одного. Тому важливо вміти спілкуватися, грамотно доносити свої думки, щоб тебе могли зрозуміти. «Тонкість почуттів, - говорив великий педагог В.А.Сухомлинський, - виховується тільки в колективі, тільки завдяки постійному духовному спілкуванню з людьми…» (с.512)

Мета тренінгу: розвиток комунікативних навичок.

Завдання:

відробити навички переконання,

відробити вміння знайти аргументи на користь своєї позиції,

розвити вміння знаходити підхід до людей,

підкреслити важливість інтонацій у процесі комунікації,

розвиток уміння невербального засобу спілкування,

навчити ефективним способам спілкування.

Кількість :10-16 людей.

Здрастуйте, шановні хлопці та дівчата, сьогодні я проведу для Вас тренінг, який буде присвячений спілкуванню, яке пронизує все наше життя.

Спілкування – це обмін відомостями за допомогою мови або жестів. У процесі спілкування між учасниками комунікації відбувається обмін різного роду інформацією.

Геніальний педагог Василь Олександрович Сухомлинський у своїй книзі «Серце віддаю дітям» писав: «Мудре й добре слово радує, дурне й зле, необдумане й безтактне приносить лихо. Словом можна вбити й пожвавити, ранити й вилікувати, посіяти сумління й безнадійність і одухотворити, розсіяти сумніви і повалити в зневіру, створити посмішки й викликати сльози, породити віру в людину й зародити невір'я, надихнути на працю й привести в заціпеніння сили душі» (ІІ, с.298). Тому сьогодні ми з вами будемо вчитися спілкуватися, щоб уникнути самітності й черствості душі.

Давайте познайомимося з вами, для цього ми представимося один одному.

Вправа «Це моє ім'я»

По колу кожний по черзі називає своє ім'я. Потім він повідомляє про своє ім’я що-небудь.

Наприклад, він може спробувати відповісти на такі питання:

чи знаю я, хто його для мене вибрав?

чи знаю я, що означає моє ім'я?

хто ще в сім'ї носив це ім'я?

Зараз ми потренуємося переконанню.

Вправа «Сім богатирів»

Одна учасниця буде відігравати роль царівни. Хто хоче спробувати? Інші поділитеся на команди по 3-4 учасника. Давайте, для того щоб потренувати уміння переконувати, згадаємо й розіграємо казку О.С. Пушкіна про мертву царівну й сім богатирів. Зокрема, той епізод, де сім богатирів, у яких жила царівна, умовляють її вийти за одного з них заміж і залишитися з ним назавжди. У нашій казці буде те ж саме, але богатирі, що пройшли ряд тренінгів, ще й володіють даром переконання, зможуть краще, ніж казкові, переконати царівну відмовитися від королевича Єлисея й залишитися в їхньому будинку. Кожна міні-група повинна буде підготувати самі привабливі речення для того, щоб умовити царівну залишитися в них, показати їй усі переваги такого кінця казки.

Вам надається 5 хвилин на підготовку, після чого один посланник від кожної групи виступає, звертаючись до царівни зі своїми аргументами.

Після виступів царівна говорить про те, чи захотілося їй залишитися в богатирів, які плюси й мінуси побачила вона у виступах кожного.

Звертаючись до незнайомої людини, важливо, щоб слова були доброзичливими, доречними, щоб погляд і посмішка, і весь вигляд розташовували на вашу користь. При розмові потрібно дивитися людині в очі, а погляд повинен бути доброзичливим і ясним. «Кожне наше слово повинне нести в собі добро, справедливість, красу,- писав В.Сухомлинський ( ІІ,с.366)

Вправа «Моя проблема в спілкуванні»

Випишіть на окремих аркушах паперу в короткій, лаконічній формі відповідь на запитання: «У чому полягає твоя основна проблема в спілкуванні?». Аркуші не підписуються, вони звиваються й складаються в загальну купу. Потім кожний учасник довільно бере будь-який аркуш, читає його й намагається знайти рішення, за допомогою якого він зміг би вийти з даної проблеми. Група слухає його пропозиції й оцінює, чи зрозуміла відповідна проблема й чи дійсно пропоноване рішення сприяє її вирішенню.

Головну роль у спілкуванні відіграє мовлення. У процесі «говоріння» важливо буквально все: як звертаються до співрозмовника, що говориться спочатку, а що потім, чи відповідають слова тону висловлень і т.д. Ще Сухомлинський відзначав, що слово – найтонший дотик до серця…(II,с.298). Дивно, що люди, знаючи про своє невміння привселюдно виступати й усіляко прагнучи навчитися цього, практично не замислюються, чи вдається їм успішно спілкуватися з оточуючими людьми – друзями, колегами, родичами і т.п. Тим часом частіше в житті буває, що ми прагнемо сказати одне, а, самі того не усвідомлюючи, говоримо інше або взагалі не знаходимо слів для вираження якоїсь важливої думки або почуття.

Найважливіша невербальна складова процесу спілкування – уміння слухати. Коли людина уважно слухає іншу людину, у неї буквально все : очі, поза, вираз обличчя звернені до мовця, що, у свою чергу, впливає на співрозмовника, допомагає йому сформулювати свої думки, розкритися, бути максимально щирим. Неуважність, байдужість можуть привести до зворотнього результату.

Вправа «Уміння слухати»

Учасники групи сидять у колі.

Інструкція: Зараз ми зробимо невелику прогулянку на березі моря. Сядьте, будь ласка, зручніше й повільно закрийте очі. Зверніть увагу на ваш подих, відчуйте його: повітря проходить через ніс, горло, попадає в груди, наповнює ваші легені. Відчуєте, як з кожним подихом у ваше тіло попадає енергія й з кожним видихом ідуть непотрібні турботи, переживання, напруга... Зверніть увагу на ваше тіло, відчуйте його – від ступень до верхівки. Ви сидите на стільці (у кріслі), чуєте якісь звуки, відчуваєте подув вітерцю на вашому обличчі. Може бути, вам захочеться змінити позу, зробіть це. А тепер уявіть, що ви виявилися біля моря. Ви повільно йдете по берегу. Оберніться уважно навколо: які вас оточують кольори, звуки, запахи... Подивіться на небо, на море. Зверніть увагу на ваш стан: які емоції, почуття у вас виникають, як вони змінюються під час прогулянки. Ви нікуди не поспішаєте й можете спокійно йти далі. Можливо, ви захочете зайти у воду й викупатися або посидіти на березі. Зробіть це...

А тепер настав час повернутися в цю кімнату, у наше коло. Зробіть це в зручному для вас темпі: можете відразу відкрити очі або посидіти ще із закритими.

Зараз ми поділимося один з одним своїми враженнями, кожний по черзі розповість про ті образи, переживання, які в нього виникали під час нашої «прогулянки», а інші будуть уважно слухати оповідача, не задаючи питань, не коментуючи й не інтерпретуючи почуте. Постарайтеся вловити ті моменти, коли ви перестаєте слухати. На кожне оповідання витратьте приблизно 3-4 хвилини.

Наш тренінг добігає кінця.

Рефлексія наприкінці тренінгу:

«Отже, підведемо підсумки...», «Давайте ще раз визначимо, що ми обговорювали...»

Нас оточує багато цікавого, причому увесь світ навколо нас рухається й квапиться. Рухається все життя: відпочинок, робота, рідні, друзі, тобто все наше оточення не стоїть на місці. Але не забувайте, що все рухається навколо вас, ви цілком можете керувати всіма подіями. Саме головне – це правильне й легке спілкування з оточуючими людьми й усім світом, мистецтво спілкування дуже важливе, тому що «слово - найтонкіший і найгостріший інструмент» (ІІ,с.161). Причому навчитися правильному, невимушеному й легкому спілкуванню, щоб усі вас зрозуміли й запам'ятали надовго, неважливо, хто це буде, друзі або вороги, потрібно знайти підхід до всіх, з усіма легко спілкуватися. Я бажаю вам успіхів, до побачення

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]