
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_39
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 39
Тема. Трикутник і його види.
Мета: ознайомити учнів із поняттям класифікації, а також з класифікацією трикутників; засвоїти поняття про гострокутний, прямокутний і тупокутний трикутники; рівнобедрений та рівносторонній трикутники; навчити учнів розрізняти види трикутників; будувати трикутник певного виду; знаходити периметр трикутників.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-схема «Види трикутників».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Запитання до класу (стосовно домашнього завдання)
-
За якою формулою обчислювали периметр прямокутника в № 364? (1)
[Р = 2(а + b); Р = 2 · (13 + 17) = 60 мм] Виразити периметр прямокутника в сантиметрах [Р = 6 см].
-
Чи можуть бути рівними сторони квадрата і хоча б дві сторони прямокутника? Чому? Чи можуть бути рівними сума двох сторін квадрата і двох сторін прямокутника?
[Так,
якщо, Ркв.
= Рпрямокутника,
то
2акв.
= апр.
+
bпр.,
тобто
2акв. = 42 + 14 = 56 см, акв. = 28 см.]
-
У скільки разів довжина прямокутника повинна бути більшою за ширину, щоб його можна було поділити на 2 рівних квадрати? [в 2 рази]. Чи може такий прямокутник мати периметр 12 см?
[Так, а = 4 см, b = 2 см; 2(а + b) =
= 2(4 + 2) = 12см, див. рис. 64.
Сторони квадрата АВ = 2см, Р = 4 · АВ = 4 · 2 = 8 см].
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Які кути на рис. 65 гострі? тупі? Які з них рівні, якщо ОС — бісектриса кута АОВ; OD — бісектриса кута СОВ? Як це позначити на рисунку?
-
Н
азвіть кути і сторони трикутників на рис. 66. Знайдіть периметр ABC, якщо ВС = 6 см, СА = 8 см, CM = MB, CM = 5 см, М — середина АВ.
-
Які рисунки пропущені? (рис. 67)
III. Формування нових знань
Мотивація навчальної діяльності
Після виконання усної вправи 3 (див. вище) учні повторюють, що, залежно від градусної міри (величини), кути поділяються на 4 групи — гострі, прямі, тупі і розгорнуті. Вчитель повідомляє учням, що такий розподіл якої-небудь групи об'єктів на малі групи за певними ознаками називається класифікацією. Класифікація не є суто математичним поняттям, бо з класифікацією учні мають справу як на інших уроках (на уроках з мови — поділ приголосних на дзвінкі й глухі; складів — наголошені й ненаголошені; частин мови: іменники, займенники, прислівники, дієслова тощо; на уроках біології — представники рослинного і тваринного світу тощо), так і в повсякденному житті (приклади класифікації предметів побуту можна запропонувати учням навести самостійно).
Тому на цьому уроці ми ознайомимося зі способами класифікації відомих нам геометричних фігур — трикутників.
Класифікація трикутників
Під час пояснення цього матеріалу зручно буде користуватися таблицею-схемою «Класифікація трикутників».
Класифікація трикутників
-
За кутами
За сторонами
гострокутний
прямокутний
тупокутний
різносто-ронній
рівнобедре-ний
рівносто-ронній
Особливо слід звернути увагу на назву сторін рівнобедреного трикутника і запис формули периметра рівнобедреного і рівностороннього трикутників (нові поняття).
Тому на дошці і в зошитах слід зробити відповідні записи і рисунки (рис. 68).
|
|
|
ABC — різносторонній. Якщо АВ = с, ВС = а, АС = b, то Р = а + b + с |
ABC — рівнобедрений, АВ = ВС - бічні сторони, АС— основа. Якщо АВ = ВС = а, АС = b, то Р = 2а + b |
ABC— рівносторонній. АВ = ВС = АС = а, Р = 3а |
Рис. 68
IV. Закріплення знань. Формування вмінь
№ 358 — класифікація трикутників за сторонами і кутами.
Слід звернути увагу учнів, що будь-який трикутник може бути класифіковано за двома ознаками одночасно (наприклад, рис. 120 г) — QRS тупокутний і рівнобедрений).
№ 359 — обернений до № 358 — за описом треба зробити рисунок.
№№ 363 (з), 370, 372 — закріплюють знання учнями формул для обчислення периметра трикутника і роботи з ними.
№ 374. Закріплює знання формули периметра трикутника (як суми довжини сторін) і усвідомлення того, що формулу Р = a + b + с можна розглядати як рівняння і знаходити будь-яку з невідомих сторін за допомогою правила знаходження невідомого доданка (а = Р - (b + с)).
Додатково: на розвиток просторової уяви № 380.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу (№ 357 (5—8))
-
Які бувають види трикутників залежно від виду їх кутів?
-
Який трикутник називають прямокутним? гострокутним? тупокутним?
-
Які бувають види трикутників залежно від кількості рівних сторін?
-
Який трикутник називають рівностороннім? рівнобедреним? різностороннім?
VI. Домашнє завдання
п. 14, №№ 357 (усно); 360; 364 (г); 371; 375;
додатково: побудуйте за допомогою транспортира кути 50°; 40°; 110°; 90°.