
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_68
.doc2.1. Звичайні дроби
УРОК № 68
Тема. Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів.
Мета: формувати поняття «правильний дріб», «неправильний дріб», встановити правила порівняння дробів з однаковими знаменниками; відпрацьовування вміння розрізняти правильні і неправильні дроби, застосовувати правило порівняння дробів із однаковими знаменниками і розв'язувати задачі, в яких передбачені ці дії.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Оскільки на попередньому уроці учнями була виконана і перевірена самостійна робота за темою «Уявлення про звичайні дроби», перевірку виконання домашнього завдання вчитель виконує, зібравши зошити учнів.
II. Актуалізація опорних знань Запитання до класу
-
Як назвати записи:
;
;
?
-
Як називають число, записане внизу (зверху)?
-
Що показує знаменник дробу? Чисельник дробу?
-
На якому з відрізків, зображених на рис. 101, виділено
відрізка? Яку частину відрізка виділено на інших відрізках?
-
Яку частину становить:
1) довжина сторони квадрата від його периметра;
2) доба від високосного року;
3) кут, градусна міра якого 30°, від розгорнутого кута;
4) площа прямокутника зі сторонами 4 см і 25 см від 1 дм2 ?
-
П
орівняйте числа а і b; b і с; с і d; a і d. Запишіть числа в порядку зростання (рис. 102).
III. Формування знань
Запитання до класу
-
На день народження Котигорошка мати спекла пиріг, який порівну поділили між десятьма запрошеними. Але Івасик-Телесик зателефонував, сказавши, що приїхати не зможе. Яку частину пирога отримав кожний з дев'яти прибулих гостей? Яка частина залишилась на долю Івасика-Телесика? Яку частину пирога з'їли всі присутні, якщо ніхто не відмовився і не просив добавки?
[Кожний
отримав
частину; залишилась
частина, з'їли
частин.]
-
На день народження Котигорошка мати спекла йому пиріг, який потім порівну поділила між десятьма гостями. Яку частину пирога з'їв кожний? Яку частину пирога було з'їдено, якщо ніхто не відмовлявся від частування?
[Кожний
отримав
частину, а всього з'їли
частин.]
-
На день народження Котигорошка мати спекла йому два однакових пирога, обидва поділила порівну на 10 рівних частин за кількістю запрошених. Гості з'їли по одному шматочку, а потім двоє з них: Хлопчик-мізинчик та Кіт у чоботях попросили по одному шматочку від другого пирога. Яку частину пирогів з'їли всі гості разом?
[Вони
з'їли
частин пирогів, бо кількість частин
ділення — 10,
а кількість взятих таких частин — 12.]
Отже, виявляється, що:
-
чисельник дробу може бути меншим за знаменник
, якщо кількість узятих частин менша від кількості частин ділення;
-
чисельник дробу може дорівнювати знаменнику
, якщо взяти всі частини ділення, тому
;
-
чисельник дробу може бути більшим за знаменник (якщо взято не один, а декілька однакових предметів, які поділено на рівну кількість частин і взято кількість частин, більших від тієї, що складають цілий предмет).
Тому вчитель вивішує таблицю, (рис. 103) і звертається до таблиці, пояснюючи, яка існує класифікація дробів — на закріплення.
Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів
Правильні
дроби:
,
де а
< b;
;
;
.
Неправильні
дроби:
,
де а
> b;
;
;
.
Порівняння
дробів:
>
,
якщо
а
> с,
>
,
бо
7 > 6;
>
,
якщо
b
<
с,
>
,
бо
10 < 16.
Рис. 103
Усні вправи
-
Які з дробів:
;
;
;
;
;
;
;
;
є правильними? неправильними?
-
Правильний чи неправильний буде дріб
, якщо:
1) у = 10; 2) у = 1; 3) у = 20; 4) у = 12?
-
Які координати мають точки Е, А, В, С, D (рис. 104)?
Які з цих точок лежать праворуч від т. Е;
ліворуч від т. Е; праворуч від т. А; ліворуч від усіх точок?
[Е(1)
або Е
;
A
;
В
;
C
;
D
;
праворуч від Е:
С і
D;
ліворуч
від Е:
А і
В;
праворуч
від А:
точки
В,
Е, С, D;
А
лівіша
від усіх цих точок; D
— правіша
від усіх точок.]
Отже, бачимо, що:
1) всі
правильні дроби менші за неправильні
(
<
тощо);
2) всі правильні дроби менші за 1, а неправильні більші або дорівнюють 1;
3) із
двох дробів з однаковими знаменниками
більший той, в
якого
більший чисельник (
>
,
бо 2 > 1).
VI. Закріплення знань. Відпрацювання вмінь
№№ 694; 696; 698, крім 4), 5), 6); 700; додаткові задачі.
-
Д
ва десятилітрових цебра повністю наповнені водою. З першого спочатку виливають
цебра, а потім
остачі. З другого, навпаки, спочатку виливають
цебра, а потім
остачі. В якому з цебер води залишилось більше?
-
З чисел 1; 4; 5; 7 утворіть:
а) всі можливі правильні дроби;
б) всі можливі неправильні дроби.
-
№ 715 (підручник).
-
Яке число пропущено? (рис. 104)
-
Яке з чисел треба виключити?
;
;
;
.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
-
Якщо в запису
а < b, то дріб
називається....
-
Якщо в запису
а > b або а = b, то
називається ....
-
Яким повинен бути чисельник а, щоб дріб
був:
1) правильним;
2) неправильним;
3) меншим
від
;
4) більшим від 1;
5) більшим
від
?
VII. Домашнє завдання
п. 23, № 695; 697; 699 1); 3), 701, 10.