
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_30
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 30
Тема. Рівняння.
Мета: відпрацювання навичок учнів застосовувати набуті знання для розв'язання рівнянь і задач за допомогою рівнянь.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: набір карток для гри «Математичне лото».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Розв'яжіть рівняння:
1) х + 17 = 23; 2) 30 – х = 18; 3) х – 11 = 69; 4) 20 + х = 7.
-
Чи є серед чисел 1; 2; 3; 5; 10 корінь рівняння 2х – 11 = 4?
-
Учитель. Друзі! На дошці записано розв'язання деякої задачі: Нехай хлопчик заплатив за морозиво х к., тоді у нього залишилось (99 – х)к. Складемо рівняння:
99 – х = 26;
х = 73.
Відповідь. 73 копійки. Хто з вас може скласти задачу за даним розв'язком?
II. Застосування знань
-
Розв'язання рівнянь та задач за допомогою рівнянь
Оскільки на цьому уроці учні працюють з матеріалом, який уже досить добре відпрацьовано, для пожвавлення роботи і заохочення учнів, першу частину цього етапу уроку можна присвятити грі «Індивідуальне лото».
Методика проведення гри
У спеціальному конверті учням пропонується набір карток. Зазвичай їх більше, ніж відповідей на великій картці, яку також вкладено в конверт. Наприклад, на великій карті намальовано 6 прямокутників, а в учня 7-8 карток таких самих розмірів, що й записані на них вправи. Учень дістає з конверта картку, розв'язує рівняння і накриває нею відповідний результат. Картки накладають лицьовим боком униз. Якщо всі рівняння розв'язані правильно, то зворотні боки карток, що накладені на велику картку, складають якийсь умовний шифр: рисунок, креслення, літеру. Вчитель, проходячи по рядах, легко визначає результати роботи учнів. За бажанням роботу учнів можна оцінити.
Наведемо приклад карток і великої картки:
-
20 + x = 70
42 – x = 7
у – 60 = 31
(48 – x) + 24 = 63
516 – (у + 145) = 276
(y + 83) – 112 = 243
-
Якщо до числа а додати 13, то сума буде на 27 менша за 50. Знайдіть а
Знайти значення змінної х, при
якому рівність буде правильною
8 + 14 · 8 = 10 · х
Велика картка
-
272
9
50
10
12
35
-
Розв'язання завдань тестової роботи
Варіант 1
-
Знайдіть невідомий доданок 150 + х = 450 + 100:
1) 300; 2) 400; 3) 600; 4) 700.
-
Знайдіть невідомий від'ємник 280 – х = 150 + 10:
1) 440; 2) 430; 3) 30; 4) 120.
-
Яке з рівнянь має коренем число 104?
1) 238 + у = 416; 2) т – 2092 = 1067; 3) 987 – (х + 364) = 519; 4) х · х = 104.
-
Яке з рівнянь відповідає умові задачі: Петрик задумав число. Якщо від цього числа відняти 187 і отриману різницю відняти від числа 370, то одержимо 245. Яке число задумав Петрик?
1) (х – 187) – 370 = 245; 2) 370 – (х – 187) = 245;
3) (187 – х) – 370 = 245; 4) 370 – (187 – х) = 245.
5.* Знайдіть задумане число (розв'яжіть рівняння).
Варіант 2
-
Знайдіть невідомий доданок х + 137 = 67 + 220:
1) 287; 2) 250; 3) 150; 4) 83.
-
Знайдіть невідоме зменшуване х – (300 – 158) = 358:
1) 216; 2) 316; 3) 500; 4) 658.
-
Яке з наведених рівнянь має корінь 403?
1) 356 + b = 782; 2) т – 202 = 259; 3) 517 – (т + 79) = 35; 4) х · х = 403.
-
Яке з рівнянь відповідає умові задачі: Марійка задумала число. Якщо від цього числа відняти 138 і до отриманої різниці додати 214, то одержимо 400. Яке число задумала Марійка?
1) 400 – (138 + х) = 214; 2) (х – 138) – 214 = 400;
3) 400 – 138 – х = 214; 4) (х – 138) + 214 = 400.
5.* Розв'яжіть це рівняння.
-
Коди відповідей
1
2
3
4
5*
В1
2
4
3
2
312
В2
3
3
3
4
324
ІІІ. Підсумок уроку
По закінченні виконання тестових робіт учитель збирає контрольні аркуші з варіантами відповідей (правильні обведені, неправильні викреслені), а завдання залишається в учнів.
Після цього вчитель відкриває дошку із заздалегідь приготовленими правильними варіантами відповідей, учні перевіряють свої роботи, відмічаючи в тестах ті завдання, в яких вони припустились помилки. Розв'язання незрозумілих завдань учитель пояснює і нагадує учням, що вони мають можливість заробити більш високу оцінку, але для цього їм треба вдома виконати ті завдання, в яких вони помилились (тестові завдання учні беруть додому).
VI. Домашнє завдання
п. 10, № 287 (6); 291 (2); 294, 309; принести лінійку, олівець.