Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скачиваний:
17
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
53.25 Кб
Скачать

1.1. Натуральні числа

УРОК № 7

Тема. Відрізок. Довжина відрізка.

Мета: повторити й уточнити зміст понять «точка», «відрізок», «гео­метрична фігура»; сформувати вміння розпізнавати відрізки, зображува­ти їх за допомогою лінійки, описувати поняття «відрізок», «точка»; повто­рити співвідношення між основними одиницями вимірювання відрізків.

Тип уроку: повторення, систематизація та доповнення знань.

Обладнання: відкидна дошка з розміченими одиничними квадратика­ми (модель аркуша учнівського зошита).

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Оскільки поняття відрізка і його довжини знайомі учням з початкової школи, під час вивчення цієї теми необхідно повторити й узагальнити на­бутий ними раніше досвід. Актуалізацію знань учнів провести під час ви­конання усних вправ.

Усні вправи

  1. Назвіть лінії і фігури, відомі з початкової школи (див. рис).

  1. Виразіть: у міліметрах: а) 4 см; б) 6 см 3 мм; в) 5 дм;

у сантиметрах: а) 3 дм; б) 5 дм 4 см; в) 6 м; г) 900 мм;

у дециметрах: а) 5 м; б) 3 м 7 дм; в) 800 см; г) 1200 мм.

II. Повторення і систематизація знань

Викладати матеріал уроку можна у вигляді практичної роботи. Послі­довно виконуючи завдання, учні разом з учителем повторюють й система­тизують навчальний матеріал.

  1. Позначте в зошиті дві точки А і В. Сполучіть їх між собою двома різни­ ми лініями.

Як сполучити точки А і В найкоротшою лінією? Як тепер називаються точки А і В?

Відповідь. Найкоротша лінія — відрізок АВ (ВА). А, В — кінці відрізка.

  1. Позначте в зошиті точки С і D на відстані 2 клітинок. Чому дорівнює довжина відрізка CD?

Відповідь. Довжина CD дорівнює 1 см або CD = \ см.

  1. Позначте в зошиті точки М і N на відстані 6 клітинок одна від одної; точки Е і F — на відстані 8 клітинок одна від одної. Чому дорівнюють довжини відрізків MN і СD?

Відповідь. MN = 3 см; EF = 4 см.

  1. Подивіться на рисунок 7 (с. 19 підручника) і уявіть, що ми спробували накласти відрізок АВ на відрізок CD. Що при цьому ми помітимо? Як ви вважаєте, яку назву будуть мати ці (і такі самі за властивістю) відрізки? Побудуйте два рівних відрізки у зошиті. Якими будуть їхні довжини? Відповідь. KP = OD = 2 см.

  1. Накресліть відрізок АВ довжиною 5 см. Поставте між точками А і В точку С. Де знаходиться точка С? Які нові фігури при цьому утворили­ся? Відмірте довжини частин і порівняйте їх суму з довжиною відрізка АВ. Що ви помітили?

Відповідь. С лежить між А і В (С належить відрізку АВ). АВ, АС, ВС — відрізки; АВ = 5 см; АС = 2см; ВС = 3 см; АВ = АС + ВС.

Висновки:

  • найкоротша лінія, що сполучає дві різні точки — відрізок;

  • дві точки, сполучені відрізком, називаються кінцями відрізка;

  • відрізки можна вимірювати одиничними відрізками (1см; 1 дм; 1мм тощо);

  • два відрізки, що сумістяться у разі накладання, називаються рівними; рівні відрізки мають однакові (рівні) довжини;

  • точка ділить відрізок на два відрізки; якщо знайти довжину цих відрізків, то їх сума дорівнює довжині даного відрізка.

III. Відпрацювання навичок

 Якщо на попередньому етапі уроку учні показали досить високий рівень знань (виконання практичної роботи не викликало жодних уск­ладнень), то вже на цьому уроці можна розв'язувати з учнями не тільки завдання початкового і середнього рівнів, а й високого.

Усно можна виконати вправу № 54; після розгляду рисунка в) слід звернути увагу на залежність кількості відрізків, на які той ділиться точка­ми, від кількості точок, що лежать на відрізку.

Можна запропонувати учням розв'язати таку логічну вправу. Запишіть пропущене число:

Письмові вправи

 № 56 (! Звернути увагу, що, незалежно від можливих різних варіантів розташування точок, результат не зміниться.)

 № 57; 59 (Відпрацьовуємо навички побудови і вимірювання відрізків; в №59 — розглянути 2 способи знаходження довжини АС — вимірю­ванням та обчисленням; звернути увагу, що обчислення довжини — більш універсальний спосіб.)

 № 68 (Звернути увагу, що вимірюванням знайти відрізок RS немож­ливо. Тому перед розв'язанням ще раз повторити властивість вимірю­вання відрізків.)

Додатково. Якщо залишиться час, розглянути № 70 (Ще раз зверну­ти увагу учнів на те, що задачу треба розв'язати обчисленням, шукані довжини треба знайти, враховуючи, що АС = АВ + ВС, бо точка 5 лежить між A і C, і BD = BC+CD, бо С лежить між В і Д)

IV. Підсумок уроку

Слід ще раз звернутися до рисунків і умовних записів, які було отри­мано під час практичної роботи (див. II), і повторити з учнями основні поняття уроку.

V. Домашнє завдання

п. 3, №№ 55; 58; 60; 69, на повторення № 87 (2).

Додатково № 93, завдання: накреслити лінію, не відриваючи руки від аркуша.

3

С.П.Бабенко УРОКИ МАТЕМАТИКИ 5 клас Урок 7

Соседние файлы в папке Плани-конспекти математика 5 клас