
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_106
.doc2.3. Множення і ділення десяткових дробів
Урок № 106
Тема. Ділення десяткових дробів.
Мета: завершити формування основних умінь теми: виконання ділення десяткових дробів окремо і сумісно з іншими арифметичними діями; здійснити діагностику засвоєння знань і умінь на цьому етапі вивчення теми.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
І. Розминка
Усні вправи
-
Заповніть ланцюжок обчислень:
-
На полиці супермаркету стояло 630 банок консервів, з яких 0,3 становили овочеві консерви. Скільки банок овочевих консервів стояло на полиці?
-
Цукор становить 0,3 маси абрикосів. Скільки кілограмів абрикосів містять 12 кг цукру?
-
У скільки разів число:
1) 36 більше за 1,2; 2) 7 більше за 5; 3) 0,8 менше від 16;
4) 0,03 менше від 1,5?
-
Заповніть таблицю:
-
Власна швидкість
Швидкість течії
Швидкість за течією
Швидкість проти течії
25 км/год
2,5 км/год
12,7 км/год
16,3 км/год
II. Перевірка домашнього завдання
Учитель пропонує учням серед закодованих чисел (кожному числу ставиться відповідно певна літера) знайти правильні відповіді до вправ домашньої роботи в такому порядку: № 950; 952; 954; 956; 983; 964 (3) і скласти ключове слово [«яблуко»]
Числа, записані на дошці:
-
32
96
12
3,2
1250
768
125
1200
116,28
11,1
257,3
3,8
М
Б
В
Я
Л
Н
І
У
К
О
Г
А
III. Відпрацювання навичок. Розв'язування вправ
Коментар. Цей урок є шостим у темі «Ділення десяткових дробів», тому основні вміння, передбачені програмою, мають бути сформованими. Завдання уроку полягає в повному повторенні та узагальненні знань і вмінь учнів, тому на уроці повинні бути розв'язані завдання таких типів:
-
Приклади на всі арифметичні дії з десятковими дробами: №961 (приклади 1 і 2 можна виконати за варіантами).
-
Рівняння, що передбачають застосування кількох правил, що виражають залежності між компонентами арифметичних дій: № 963 (11; 12).
-
Задачі на знаходження числа за його дробом і знаходження дробу від числа: додаткова задача 1.
Додаткова задача 1
Маса колібрі — найменшої пташки на Землі — 1,8 г, що складає 0,0002 маси страуса— найбільшого птаха. Маса півня становить 0,05 маси страуса. Знайдіть масу страуса і масу півня.
Всі завдання, окрім № 989, є стандартними, тому роботу з їх виконання треба організувати так, щоб якомога більшу частину роботи учні виконувати самотужки. (Можна організувати роботу за варіантами, записати кодовані відповіді — після виконання кожного завдання учень шукає отриману відповідь у наведеному запису, що містить кілька чисел. Якщо число, отримане учнем, є серед наданих, — він переходить до наступного завдання, якщо ні, — перевіряє своє розв'язання і шукає помилку, також можна залучити до роботи «консультантів» — 6 учнів, які розв'язують по одному завдання за дошкою, і коментують розв'язання).
№ 989 після виконання попередніх вправ розбирається фронтально.
№ 989.
Розв'язання.
Вся
книжка — 1, тому якщо хлопчик прочитав
0,35,
а потім ще 0,1 книжки, всього він прочитав
0,35 + 0,1 = 0,45 книжки.
Половина
книжки — це
,
або 0,5 книжки, тобто 0,45 книжки менше від
0,5 книжки на 0,5 - 0,45 = 0,05 книжки, що становить
15 сторінок.
Отже,
0,05 =
книжки становить 15 сторінок, а вся
книжка:
15 : 5 · 100 = 300 (сторінок).
Відповідь. 300 сторінок.
IV. Контроль засвоєння знань
Самостійна робота
Варіант 1 [2]
-
Виконайте дії: 1,24 : 3,1 + 12 : 0,25 – 2 : 25 + 18 : 0,45.
[1,29 : 4,3 + 18 : 0,15 + 9: 45 - 1,4 : 0,35]
-
Розв'яжіть рівняння: (1,24 – х) · 3,6 = 3,888. [(х + 7,2) · 4,2 = 30,996]
(Під час роботи кожний учень заповнює лист відповідей, який залишається у нього після того, як роботу буде здано на перевірку.)
V. Підсумок уроку
По закінченні виконання роботи учні здають зошити, записавши листи відповідей і учитель називає правильні відповіді, з'ясовуючи, які завдання (частини завдань) викликали труднощі в учнів з тим, щоб звернути на них увагу на наступних уроках з вивчення теми.
VI. Домашнє завдання
п. 31, №№ 962; 964 (4; 6); 985; 987.