
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_40
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
Урок № 40
Тема. Трикутник і його види.
Мета: подальше закріплення знань учнями класифікації трикутників, доповнення їх алгоритмами побудови трикутників за двома сторонами і кутом між ними та за стороною і прилеглими кутами; формування вмінь розв'язування задач на побудову і вдосконалення вмінь розв'язувати задачі на обчислення периметрів прямокутника, квадрата і трикутника.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Запитання до класу
-
Назвіть вид трикутника (рис. 69). [1) Різносторонній прямокутний; 2) різносторонній тупокутний; 3) рівнобедрений гострокутний трикутник.]
-
Який вигляд має трикутник зі сторонами 14 см, 17 см і 17 см? Як скласти вираз для обчислення його периметра?
[Рівнобедрений, основа — 14 см, бічна сторона— 17 см, Р = 217 + 14 = 48 (см).]
-
І ст. — 12 (см)
ІІ ст. – 3 · 12(см)
III ст. – 3 · 12 – 8 (см)
Як описати словами залежність між сторонами трикутника?
Що
являє собою значення виразу 12+3 12+(3
12-8)=76 (см)?
-
Р = а + b + с
с = Р – (а + b) = Р – а – с
Знайдіть значення с, якщо Р = 9 см; а = 3 см; 6=4 см.
II. Доповнення знань
Мотивація навчальної діяльності
У ч и т є л ь. На попередньому уроці ми з'ясували, як можна класифікувати (поділяти на види) трикутники і інші об'єкти. Ми також навчились креслити трикутники певного виду (рівнобедрені, прямокутні тощо).
Як побудувати трикутник не просто певного виду, а щоб сторони мали певну довжину, а кути (кут) певну градусну міру?
Побудова трикутників
На цьому етапі доречно організувати роботу учнів з підручником. Після розбору прикладів 1 і 2 (с. 98-99) зробити такі самі побудови в зошитах. Записи в зошитах можуть мати такий вигляд:
Приклад 1 |
Приклад 2 |
||
|
АС = 4 см АВ = 2 см
|
|
АС = 8 см
|
Після цього, проаналізувавши побудову, доходимо висновку, що:
-
за двома сторонами і кутом між ними побудову трикутника виконують у такому порядку: будуємо кут; на його сторонах відкладаємо 2 відрізки відомої довжини;
-
за стороною і двома прилеглими до неї кутами побудову трикутника виконують у такому порядку: будуємо сторону; від неї відкладаємо 2 кути.
III. Закріплення матеріалу
№ 376 (1-6). Побудова трикутників за двома сторонами і кутом між ними та за стороною і прилеглими до неї кутами.
№ 365. Побудова трикутника, вимірювання відрізків і кутів, обчислення периметра трикутника.
Додатково: № 430 — на обчислення периметра трикутника. № 378 — на розвиток просторової уяви учнів.
IV. Домашнє завдання
п. 14, № 377; 373; 367; повторити п. 10,392 (4) на розв'язування рівнянь.