 
        
        Плани-конспекти математика 5 клас / urok_35
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 35
Тема. Вимірювання кутів. Види кутів.
Мета: ознайомити учнів із поняттям порівняння кутів і їх видами залежно від величини кутів; навчити розпізнавати прямі, гострі і тупі кути на рисунку та визначати вид кута за його градусною мірою.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: демонстраційний транспортир; таблиця-схема «Кути. Види кутів», різнокольорові моделі розгорнутого кута, гострих кутів, прямих кутів; модель циферблата годинника.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
- 
Назвіть усі кути, що є на рисунку 47. 
- 
На рис. 48  ABD
	= ABD
	= CBF
	=
	100°. Обчисліть градусні міри кута ABF
	і
	DBF.
	Градусна
	міра якого кута дорівнює 180° (на
	рис. 48). CBF
	=
	100°. Обчисліть градусні міри кута ABF
	і
	DBF.
	Градусна
	міра якого кута дорівнює 180° (на
	рис. 48).
- 
Дано паперову модель кута (рис. 49). Як побудувати на ній зображення бісектриси кута: 1) за допомогою транспортира; б) без допомоги транспортира. 
 
		 
		
- 
Дані довжини відрізків: АВ = 4 см; MN = 39 мм; РК = 1 дм 2 см. Розташуйте відрізки в порядку спадання їх довжин. 
Наприкінці розв'язання усних вправ учитель пропонує класу запитання (для узагальнення знань).
- 
Який кут називають розгорнутим? 
- 
В яких одиницях вимірюють кути? 
- 
Яка градусна міра розгорнутого кута? 
- 
Як називається прилад, що використовують для вимірювання кутів? 
- 
Який промінь називається бісектрисою кута? 
- 
На які частини ділить кут промінь, що проходить між сторонами кута? 
ІІІ. Формування знань
- 
Поняття рівних кутів. Запитання до класу 
- 
Як встановити, чи рівні 2 відрізки (без накладання)? Що для цього треба знати? [Якщо довжини відрізків рівні, то й самі вони рівні.] 
- 
Як встановити, чи рівні 2 кути (без накладання)? Що для цього треба знати про кути? [Рівні кути мають рівні градусні міри.] 
- 
Я  кщо кщо A
		= 30º,
		а кут A
		= 30º,
		а кут B
		= 40º,
		чи
		рівні вони? Який кут більший? Який кут
		менший? [ B
		= 40º,
		чи
		рівні вони? Який кут більший? Який кут
		менший? [ B
		> B
		> A,
		тому
		що             40° >
		30°, A,
		тому
		що             40° >
		30°, A
		< A
		< В,
		тому
		що 30° < 40°]. В,
		тому
		що 30° < 40°].
- 
Як порівняти кути, маючи їх зображення? [Накласти один на другий, як показано на рис. 50  2
		> 2
		> 1]. 1].
Завдання класу
- 
Візьміть модель розгорнутого кута. Скільки градусів має цей кут? [180°] 
- 
На які два кути ділиться розгорнутий кут бісектрисою? Побудуйте ці кути, використовуючи модель розгорнутого кута. 
Д ва
рівних кути по 90° будують так: модель
розгорнутого кута складають навпіл,
як показано на
рис. 51.
ва
рівних кути по 90° будують так: модель
розгорнутого кута складають навпіл,
як показано на
рис. 51.
- 
Порівняйте моделі кутів, що лежать у вас на столах (тупі – одного кольору, гострі – іншого) з утвореним кутом. [Тупі – більші, гострі – менші.] 
Учитель вивішує таблицю «Кути. Вимірювання кутів» (рис. 52).
Отже:
- 
розгорнутий кут дорівнює 180°; 
- 
прямий кут дорівнює 180° : 2 = 90°; 
- 
гострий кут менший, ніж прямий (90°); 
- 
тупий кут більший, ніж прямий (90°), але менший, ніж розгорнутий (180°) (учні роблять відповідні записи в зошитах). 
- 
	     AOB
				–
				розгорнутий
				кут AOB
				–
				розгорнутий
				кут AOB
				=180° AOB
				=180° KMN
				–
				прямий KMN
				–
				прямий KMN
				= 90º KMN
				= 90º CDE
				–
				гострий CDE
				–
				гострий CDE
				<
				90º CDE
				<
				90º ХYК
				–
				тупий ХYК
				–
				тупий90° <  XYK
				< 180° XYK
				< 180°
Рис. 52
- 
Первинне закріплення 
Завдання 1. Розподіліть кути відповідно до понять: 90°, 180°, 35°, 135°, 179°, 91°, 89°, 1°.
- 
	розгорнутий прямий гострий тупий 
Завдання 2. Знайдіть довкола вас предмети, що містять прямі кути.
Завдання 3. Визначте вид кута, що утворюють годинникова і хвилинна стрілки годинника, який показує: 1) 9 год; 2) 10 год; 3) 19 год; 4) 18 год.
Отже:
- 
Як називається кут, величина якого 90°? Як він позначається на рисунку? 
- 
Який кут називають гострим? 
- 
Який кут називають тупим? 
III. Закріплення і вдосконалення знань. Формування вмінь
Розв'язання вправ
№313
№ 321. Повторити, що порівняння кутів зазвичай виконують, порівнюючи їх градусні міри.
№ 324. Повторити аксіому вимірювання кутів.
[Розв'язання.
Промінь
ОА
проходить
між сторонами кута ВОМ,
отже,
 ВOM
=
ВOM
=
 BOA
+
BOA
+ 
 AOM,
тому
AOM,
тому
 BOA
=
BOA
= 
 BOM
–
BOM
– 
 AOM
= 90º
–
62° = 28°;
AOM
= 90º
–
62° = 28°;
ОА
проходить
між сторонами кута 
 BOC,
отже,
BOC,
отже,
 BOC
=
BOC
= 
 BOA
+
BOA
+ 
 AOC,
тому
AOC,
тому
 AOC
=
AOC
= 
 BOC
–
BOC
– 
 BOA
= 74°
–
28° = 46°.
BOA
= 74°
–
28° = 46°. 
В ідповідь.
ідповідь.
 AOC
= 46°]
AOC
= 46°]
 № 326. Дозволяє закріпити знання учнями класифікації кутів. № 334 (на повторення) Додатково: логічна вправа. Знайдіть пропущене число (рис. 53),
IV. Домашнє завдання
п. 12, №№312; 314; 320; 325.
	
		 
		
