
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_38
.doc1.3. Рівняння. Кути. Трикутники
УРОК № 38
Тема. Прямокутник.
Мета: повторити і систематизувати знання учнів про прямокутник і квадрат, одержані в початковій школі; пояснити зв'язок між усіма геометричними фігурами; відпрацювати навички обчислення периметра прямокутника, квадрата; побудови названих фігур за допомогою лінійки; лінійки і транспортира.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
Запитання до класу
-
Яка з ламаних не є границею многокутника (рис. 58)?
-
Н
азвіть вершини, сторони многокутника на рис. 59. Які з кутів цього многокутника гострі? тупі? прямі? Чи може кут многокутника бути розгорнутим?
-
Яка з фігур на рис. 60 зайва? Поясніть, чому, [а) 4), бо вона не є рівною з іншими; б) 3, бо чотирикутник не має прямих кутів].
Рис. 60
II. Систематизація знань учнів
-
Поняття прямокутника
Оскільки
з цим поняттям учні ознайомились у
початковій школі, вчителеві тільки
слід наголосити, що:
а) це чотирикутник, в якого всі кути прямі;
б) 2 сусідні сторони прямокутника зазвичай різні і називаються шириною (менша) і довжиною (більша сторона);
в) 2 пари протилежних сторін у прямокутника рівні (рис. 61);
г) периметр прямокутника: Р = 2(а + b).
-
Поняття квадрата
Вчителеві слід пояснити учням, що взагалі квадрат не є особливим видом чотирикутників, а є тільки різновидом прямокутника (рис. 62), всі сторони якого рівні.
III. Відпрацювання навичок Розв'язання вправ
№ 361 — на побудову прямокутників (Слід зауважити, що взагалі для побудови прямих кутів можна застосовувати транспортир.)
№№ 363 (1,2); 366; 368; 382; 383 — на обчислення периметрів прямокутників.
№ 379 — на просторову уяву:
Додатково: (ігровий момент).
-
Д
ано прямокутник, довжина якого більша за ширину у 2 рази (рис. 63 а). Вчитель витирає всю фігуру, крім бічної сторони (рис. 63 б). Як поновити всю фігуру?
-
Учитель показує учням аркуш паперу, кажучи, що на зворотному боці аркуша намальовано квадрат, і пропонує учням поставити тільки одне запитання, вислухати відповідь і визначити, яка довжина його сторони.
IV. Підсумок уроку
Учні відповідають на запитання № 1-4 № 357.
V. Домашнє завдання
п. 14, № 357 (1-4) усно; №№ 362; 364 (1); 369; 384; на повторення № 391.