
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_10
.doc1.1. Натуральні числа
УРОК № 10
Тема. Площина. Пряма. Промінь.
Мета: сформувати уяву учнів про поняття «площина», «пряма», «промінь» як про уявні (абстрактні) поняття математики, які, крім цього, допомагають формувати уявлення учнів про нескінченність; навчити учнів будувати пряму і промінь, розпізнавати їх та виявляти точки, що належать чи не належать прямій (променю).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
Учитель нагадує учням, що на попередніх уроках вони повторили поняття: «відрізок» («довжина відрізка»), «ламана», що відносяться до геометричних фігур, які можна виміряти. Але, крім таких фігур, існують фігури, що виміряти не можна, бо вони нескінченні. Можна уявити собі і виміряти лише їх частини (які і є відрізками). І про ці геометричні фігури піде мова далі.
II. Формування нових знань
Методичні рекомендації
-
Поняття «точка», «лінія», «поверхня».
Перш ніж розглядати з учнями поняття «площина», «пряма», «промінь», доцільно буде познайомити їх з описами більш загальних геометричних об'єктів: поверхня, лінія, точка.
— Кожне геометричне тіло має поверхню. Ось поверхня кулі (учитель гладить кулю долонею). Поверхня куба (показує) складається з шести квадратів. Іноді поверхню уявляють у вигляді дуже тонкої плівки (як мильні пузирі), але це не зовсім правильно, бо будь-яка плівка має товщину, а поверхня — ні. Поверхня — це межа між геометричним тілом і середовищем, що його оточує. Ось поверхня стола, поверхня стіни... Говорять про поверхню води в озері, поверхню Земної кулі.
Дві поверхні можуть перетинатись, у разі перетину вони утворюють лінію. Наприклад, дві поверхні стіни в класі перетинаються по лінії кута.
Лінія, так само, як і поверхня, не має товщини.
Перетин двох ліній утворює точку. Кінці лінії, також є точками. Тому точка, як і лінія, не має ні ширини, ні довжини, ні висоти.
-
Поняття площини.
Спираючись на поняття «поверхня», формуємо уявлення про поняття «площина» (як поверхня, уявлення про яку дають поверхня стола, стіна тощо) і поняття «нескінченності» площини (методичний прийом «уяви», що дану поверхню збільшили в багато разів), тобто властивість, яка означає, що площину можна продовжити в будь-якому напрямку на будь-яку відстань.
-
Поняття прямої і променя.
Викладання цього питання можна проводити за підручником, спираючись на рисунки, що подані в п. 4 підручника (с. 29, 30).
-
Належність точок прямим і променям.
Додатково слід зауважити, що точки як геометричні фігури можуть бути у певний спосіб розташовані щодо площини, прямої і променя, а саме належати чи не належати кожній з цих фігур. (Проілюструвати це можна за допомогою простих демонстрацій з навколишніх предметів.)
III. Закріплення матеріалу
Розв'язування вправ
-
Вправи за готовими рисунками: № 97, 101, 96.
-
Вправи на побудову геометричних об'єктів № 94; 99; 100.
-
Вправи на повторення № 118; 114.
-
Логічні вправи (рис. 5).
Знайдіть пропущене слово (число).
Рис. 5
Методичні рекомендації
На початковому етапі закріплення вивченого матеріалу, коли проводиться фронтальна робота, доцільно попрацювати з рисунком, продубльованим на дошці.
Крім цього, щоб охопити всіх учнів роботою, доцільно проводити традиційну роботу з так званими сигнальними картками.
IV. Підсумок уроку
Виберіть з поданих слів ті поняття, про які йшлося на уроці і спробуйте пояснити, що вони означають: точка; число; цифра; довжина; пряма; лінія; поверхня; промінь; трикутник.
V. Домашнє завдання
п. 4, №№ 95; 98; 102; 119.