
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_20
.doc1.2. Додавання і віднімання натуральних чисел. Вирази
УРОК № 20
Тема. Додавання натуральних чисел. Властивості додавання.
Мета: закріпити знання учнів про властивості додавання натуральних чисел; відпрацювати навички додавання багатоцифрових натуральних чисел; додавання величин і застосування переставної та сполучної властивостей додавання для раціоналізації обчислень.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: таблиця-схема «Властивості додавання».
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
На дошці скорочено записане розв'язання домашніх вправ (наприклад, в №№ 184,190 вказано тільки порядок виконання додавання, а потім відповідь).
-
№ 184
№ 190
1)
;
2)
;
3)
4)
1)
;
2)
;
3)
;
4)
№ 197 (2)
№ 191
15 год 40 хв + 3 год 50 хв =
=18 год 90 хв =19 год 30 хв, оскільки
90 хв = 1 год 30 хв
№ 201
444 + 44 + 4 + 4 + 4 = 500
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Ігровий момент
Учитель нагадує учням, що найкраще додавання виконується, коли хоча б один з двох доданків — кругле число (закінчується на 0).
Зараз ми проведемо гру: ведучий (спочатку вчитель, а потім будь-хто з учнів) називає одноцифрове (двоцифрове) число, а будь-хто з гравців (учні класу) називають таке, щоб сума двох названих чисел була круглим числом.
(Наприклад, ведучий називає число 27, гравець — 13.)
Можна модифікувати гру так, щоб залучити до неї якомога більше учнів (наприклад, учні розбиваються на 2 команди, одна називає перший, інша — другий доданок, а ведучий перевіряє правильність).
Після виконання № 1 доречними будуть такі завдання:
-
Виконайте додавання, вибравши найбільш зручний порядок виконання дій.
1) (3 + 71) + 19; 2) 16 + (89 + 184);
3) 13 + 18 + 17 + 22; 4) 38 + 47 + 53 + 62.
-
Спростіть вираз:
1) (14 + п) + 16; 2) 17 + (п + 43); 3) 71 + b + 29; 4) с + 293 + 207. Які властивості було вами використано в №№ 2, З?
III. Відпрацювання навичок
Оскільки в більшості учнів вміння виконувати додавання багатоциф-рових чисел сформовані, бажано на цьому уроці організувати роботу так, щоб якомога більше часу учні працювали самостійно.
Розв'язання задач
№№ 179 (2, 4, 6); 183 (2, 4, 6, 8); 189 (2, 4, 6, 8); 194 (2, 4, 6, 8); 186.
IV. Перевірка засвоєння матеріалу та рівня сформованості вмінь і навичок учнів
Тестова самостійна робота
Варіант 1
-
Який із зазначених порядків виконання дій є найзручнішим для обчислення суми 83 + 127 + 273 + 417?
1) (273 + 417) + (127 + 83); 2) (273 + 127) + (417 + 83);
3) (417 + 127) + (273 + 83); 4) (83 + 127) + (417 + 273).
-
У якій з наведених сум вирази в дужках рівні?
1) (0 + 132) + (132 + 1); 2) (731 + 13) + (702 + 42);
3) (67 + 22) + (43 + 45); 4) (30 + 40) + (75 + 0).
-
Яке число треба поставити замість *, щоб сума 224 + * + 1276 дорівнювала 2500?
1) 100; 2) 0; 3) 50; 4) 1000.
-
Яке з наведених чисел дорівнює сумі 4 м 76 см + 3 м 48 см? 1) 7 м 76 см; 2) 7 м 48 см; 3) 8 м 24 см; 4) 7 м 124 см.
Варіант 2
-
Який із зазначених порядків виконання дій є найзручнішим для обчислення суми 158 + 388 + 1012 + 1242?
1) (158 + 388) + (1012 + 1242); 2) (1242 + 1012) + (388 + 158);
3) (1012 + 388) + (158 + 1242); 4) (1242 + 388) + (1012 + 158).
-
У якій з наведених сум вирази в дужках рівні?
1) (203 + 0) + (1 + 203); 2) (135 + 25) + (0 + 160);
3) (290 + 5) + (209 + 95); 4) (707 + 7) + (770 + 70).
-
Яке число треба поставити замість *, щоб сума 240 + * + 637 дорівнювала 1637?
1) 1000; 2) 870; 3) 0; 4) 760.
-
Яка з величин є значенням суми 3 год 28 хв + 5 год 35 хв? 1) 8 год 63 хв; 2) 9 год 3 хв; 3) 8 год 28 хв; 4) 8 год 3 хв.
V. Домашнє завдання
Повторити п. 7, №№ 192; 204; 207.