
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_99
.doc2.3. Множення і ділення десяткових дробів
УРОК № 99
Тема. Множення десяткових дробів.
Мета: відпрацювати навички виконання множення десяткових дробів сумісно з додаванням і відніманням; повторити алгоритм розв'язування текстових задач на рух в одному напрямку і в протилежних напрямках і задач на складання рівняння.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
І. Відтворення знань учнів
Усні вправи
-
Якому з наступних чисел дорівнює добуток 3,28 · 1000?
1) 32,8; 2) 0,328; 3) 3280; 4) 32 800.
-
Встановіть, яке з наступних чисел є коренем рівняння 4х = 0,36?
1) 9; 2) 0,9; 3) 0,09; 4) 90.
-
Виконайте множення:
1) 8,3 · 2; 2) 8,3 · 0,2; 3) 0,83 · 2; 4) 0,83 · 0,02; 5) 3,01 · 5; 6) 30,1 · 5;
7) 1,6 · 5; 8) 0,16 · 5; 9) 0,16 · 0,5.
-
Уздовж дороги поставили 9 опор лінії електропередач на відстані 0,045 км один від одної. Чому дорівнює відстань між першою і останньою опорою?
-
Петрик заплатив за нову комп'ютерну гру
грошей, що були в нього.
Скільки грошей було в Петрика, якщо в нього залишилось 10,5 грн.?
II. Актуалізація опорних знань
Учитель. Любі діти! Ваші відповіді на запитання усних вправ показують, що ви вже добре засвоїли правила множення десяткових дробів та особливі випадки, пов'язані з множенням десяткових дробів. На сьогоднішньому уроці ми будемо розв'язувати задачі, в яких треба, окрім інших дій, виконувати й множення десяткових дробів. Але спочатку треба буде дещо повторити.
Запитання до класу
-
Два велосипедисти рухаються зі швидкістю 10 км/год і 18 км/год. Яка відстань буде між ними, якщо:
1) вони виїхали з одного міста в протилежних напрямках (див. рис. 131(1));
2) вони виїхали з одного міста в одному напрямку (рис. 131 (2));
3) вони виїхали з двох міст, відстань між якими 100 км, назустріч один одному (рис. 131 (3));
4) вони виїхали з двох міст, відстань між якими 100 км, в одному напрямку, (рис. 131 (4))?
Рис. 131
Після аналізу розв'язання вправ учні узагальнюють використані властивості, застосувавши їх у вигляді формул:
Якщо рух назустріч (у різні боки), то vвіддалення = v1 + v2.
Якщо рух в одному напрямку, то vзближення = v2 – v1 (v2 > v1).
III. Засвоєння навичок та вмінь
Розв'язання вправ
-
Текстові задачі на рух: №№ 901; 903; 905; 915.
-
Обчислення значень виразів, що містять додавання, віднімання і множення десяткових дробів: №№ 907(3).
-
Задачі на складання і розв'язання рівняння:
Від якого числа необхідно відняти 7,8, щоб отримати число, в 4,1 рази більше за 4,5?
-
Вправи на розвиток логічного мислення:
Знайти пропущене число, або букву, або рисунок (рис. 132)
1) |
|
2) |
2 |
|
||
1,25 |
? |
|||||
|
|
3) |
|
|
|
|
|
? |
|
Рис. 132
IV. Домашнє завдання
п. 31, №№ 902; 904; 908 (2); 916.
Підготувати 3-4 приклади для усного обчислення за темою «Множення десяткових дробів, сполучна і розподільна властивість множення», підготуватись до проведення гри «Найкращий рахівник».