
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_15
.doc1.1. Натуральні числа
УРОК № 15
Тема. Розв’язування задач.
Мета: закріпити знання правил порівняння натуральних чисел; відпрацювання навичок застосування правила порівняння чисел, а також використання для цього властивостей координатного променя; сформувати вміння робити відповідні символічні записи порівняння чисел; перевірити рівень засвоєння знань і вмінь учнів у ході виконання типової самостійної роботи.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання та актуалізація знань учнів
Класу пропонується відповісти на запитання:
-
Що означає «порівняти» два різних натуральних числа?
-
За допомогою яких знаків записують результати порівняння двох чисел? Як називають відповідні записи?
-
Чи можна порівняти одночасно три числа? Як записати результат порівняння чисел 13, 15, 20?
-
Як порівняти два багатоцифрових числа, якщо:
-
кількість цифр у їх записах різна;
-
кількість цифр у їх записах однакова?
-
Отже, з чого потрібно починати порівняння багатоцифрових чисел?
-
Як можна порівняти два натуральних числа, які розташовані на координатному промені?
II. Відпрацювання навичок. Розв'язування вправ
-
Порівняння чисел за допомогою координатного променя
1) Накресліть координатний промінь і відмітьте на ньому точки, що зображують числа а) 2; 5; 9; б) 1; 8; 3; в) 4; 0 і 7 (візьміть одиничний відрізок, що дорівнює 1 см).
Порівняйте числа, результат запишіть у вигляді подвійної нерівності.
2) № 164. [Треба вимагати від учнів кожного разу давати пояснення, наприклад «число а лежить ліворуч від 5, отже, а < 5».
Після виконання завдань, поданих у підручнику, можна додатково запропонувати виконати порівняння 3-х чисел, наприклад а, 5 і b. У цьому випадку коментар учнів у ході виконання вправ може бути таким: «Число 5 лежить праворуч від а, але ліворуч від b, отже, а < 5 < b» або «5 лежить між числами а і b, тому а < 5 < b».]
-
Застосування правил порівняння натуральних чисел:
№ 168 (перед розв'язанням цієї вправи можна запропонувати учням ознайомитись із прикладами 1 на с. 44.)
№ 170 (звернутись до прикладу № 2 на с. 44.)
III. Самостійна робота (Типові завдання)
Варіант 1
-
Яке з наведених чисел розташоване на координатному промені праворуч від інших?
1) 70 070; 2) 70 770; 3) 70 707; 4) 70 007.
-
У якій з наведених пар чисел замість зірочки (*) слід поставити <?
1) 102 304 * 12 345; 2) 2 002 * 204; 3) 0 * 132; 4) 179 * 0.
-
Яку з наведених цифр треба поставити замість кожної зірочки, щоб нерівність * 3 * 4 > 4 * 3 * була правильною?
1) 5; 2) 4; 3) 3; 4) 2.
-
Який із записів неправильний?
1) 701 701 < 701 107 < 710 017; 2) 710 710 < 717 100 < 771 070;
3) 107 107 < 107 701 < 170 071; 4) 100 177 < 100 717 < 100 771.
Варіант 2
-
Яке з наведених чисел розташоване на координатному промені ліворуч від інших?
1) 5500; 2) 5050; 3) 5005; 4) 5055.
-
У якій з наведених пар чисел потрібно замість зірочки поставити знак >? 1) 720 720 * 727 200; 2) 722 772 * 727 272;
3) 700 720 * 700 072; 4) 722 277 * 772 227.
-
Яку з наведених цифр слід поставити замість кожної зірочки, щоб нерівність 5 * * 2 < 5 * 2 * була правильною? 1) 6; 2) 1; 3) 3; 4) 4.
-
Який із записів неправильний?
1) 987 < 789 < 879; 2) 508 < 580 < 581;
3) 32 + 70 < 320 < 320 + 7; 4) 50 055 < 50 505 < 555 005.
[Коди відповідей: варіант 1: 1. 2) 2. 3) 3. 1) 4. 1)
варіант 2: 1. 3) 2. 3) 3. 2) 4. 1)]
IV. Домашнє завдання
№№ 169; 171; 139; 34. Повторити п. 1-6 .