
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_80
.doc2.2. Поняття про десятковий дріб. Порівняння, округлення, додавання і віднімання десяткових дробів
УРОК 80
Тема. Уявлення про десяткові дроби.
Мета: формувати поняття про десятковий дріб; уміння записувати й читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів десяткового дробу.
Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць розряду тисяч, однієї одиниці розряду сотень, п'яти одиниць розряду десятків і чотирьох одиниць? [3 1 5 4]
-
Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?
[3 5 14: маємо 5 сотень замість однієї, отже, збільшиться на 4100=400; маємо один десяток замість п'яти, отже, зменшиться на 4 10=40, тому взагалі збільшиться на 360].
-
Знайти значення степеня: 101, 102, 103, 104,10п, якщо п — натуральне число.
-
1) Яку частину метра становить 1 см, 3 дм, 4 мм?
2) Яку частину тонни становить 1 кг, 5 ц, 346 кг?
3) Яку частину квадратного метра становить: 1 дм2, 8 см2?
[1)1 см =
м,
3 дм =
м, 4мм =
м;
2) 1 см =
м, 5 ц =
т, 346 кг =
г;
3) 1 дм2
=
м2,
8см2
=
м2.]
II. Формування знань
Оскільки в 5 класі поняття десяткового дробу розглядається після поняття звичайного дробу, формування уявлення про десятковий дріб базується на уявленні про звичайні дроби, а саме десятковий дріб розглядається як «скорочена» форма запису звичайного дробу, тобто запис, в якому знаменник відсутній і знаменником якого є степінь числа 10. (Вимагати від учнів заучувати визначення, що дано в підручнику нас. 190не слід) Тому відразу слід звернути увагу на два моменти:
1) Десятковим
дробом можна записати як правильні
дроби (
= 0,3;
= 0,07), —
тоді в цілій частині ми маємо 0 (нуль
цілих), так і неправильні дроби,
(попередньо виділивши в них цілу частину,
і мішані числа (
= 4
= 4,3).
2) Під час запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно одразу перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника із кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість нулів перед чисельником у дробовій частині).
При цьому учні часто не розуміють, що означає «приписати нуль перед чисельником у дробовій частині десяткового дробу.
Тому для попередження такого моменту можна запропонувати учням завдання:
1) Запишіть число 17. Допишіть два нулі перед числом 17; нуль після числа 17.
2) У запису 0,17 назвіть цілу та дробову частину. Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17 у дробовій частині.
3) Запишіть
у вигляді десяткового дробу:
;
;
;
.
4) Прочитайте десяткові дроби: 1,6; 12,8; 5,24; 6,325; 0,5; 0,05; 0,005. Друга частина теми присвячена питанню розрядів десяткових дробів.
Важливість цього питання полягає в тому, що, засвоївши будову десяткового дробу розрядами, учні не будуть припускатися помилок під час перетворення звичайного дробу на десятковий. Щоб полегшити засвоєння цього питання, можна запропонувати учням декілька пропедевтичних вправ.
-
Прочитайте число 70 549. Як зміниться число, якщо збільшити на 1:
1) останню цифру; 2) передостанню цифру; 3) всі цифри числа.
-
Прочитайте дроби: 0,5; 0,05; 0,005; 0,0005.
Після виконання вправ учні самі можуть здогадатися, що десятковий дріб також є позиційним записом (кожна цифра має певне значення залежно від того, на якому місці (в якому розряді) в запису десяткового числа вона стоїть) і назви розрядів: 1-й розряд після коми — десятих, другий — сотих, третій — тисячних і т. д. (тобто назви «повторюють» назви розрядів натурального числа).
III. Закріплення знань та формування вмінь
На цьому уроці учні розв'язують базові завдання на запис і читання десяткових дробів. Слід зауважити, що під час виконання вправ на запис числа, записаного словами десятковим дробом, поданий у підручнику текст краще читати вчителю, роблячи, де потрібно, паузу.
Учням пропонується розв'язати вправи: №№ 770 (1-10); 771 (усно); 773; 775 (1-8); 777.
IV. Підсумок уроку
Учитель ще раз нагадує учням, що на уроці вони познайомились зі «скороченою формулою» запису деяких дробів (мішані числа) і (як і під час виконання домашнього завдання) вчилися записувати і читати десяткові дроби.
V. Домашнє завдання
п. 27, №№ 722 (1-8); 774 (1-3); 776 (1-6); 778.