
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_73
.doc2.1. Звичайні дроби
УРОК 73
Тема. Дроби і ділення натуральних чисел.
Мета: показати зв'язок між дією ділення і звичайними дробами; виробити навички записування частки у вигляді дробу натурального числа та дробу з довільним наперед вказаним знаменником.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
-
Пиріг розрізали на 8 рівних шматків.
-
Яку частину пирога становить 1 шматок?
-
Яку частину пирога становлять 3 шматки?
-
Яку частину пирога становлять усі шматки?
-
[1);
2)
;
3)
.]
Отже,
якщо ціле розділити на b
рівних
частин і взяти а
таких
частин, отримаємо дріб
.
II. Засвоєння нових знань
Учитель пропонує учням розв'язати задачі.
-
Розділити порівну 6 плиток шоколаду між трьома дітьми. Розв'язання. Зрозуміло, що 6 ділиться на 3 наділо, тому 6 : 3 = 2 (шматки) кожному.
-
Розділити порівну 3 плитки шоколаду між трьома дітьми. Розв'язання. Зрозуміло, що 3 ділиться наділо на 3, тому 3 : 3 = 1 (шматок)
кожному.
-
Р
озділити порівну 2 плитки шоколаду між трьома дітьми (рис. 116). Розв'язання. Оскільки 2 не ділиться наділо на 3, поділимо кожну плитку шоколаду на 3 рівних частини і дамо кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна
частина — це
плитки,
а 2 таких частини — це
плитки. Отже, розділивши 2 плитки на 3,
отримали
.
-
Розділити порівну 5 плиток шоколаду між трьома дітьми (рис. 117). Розв'язання. Оскільки 5 не ділиться на 3, кожну плитку шоколаду
поділимо
на 3 рівних частини і дамо кожному з
дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна
частина — це
,
а 5 таких частин — це
.
Отже, розділивши 5 плиток на 3, отримали
.
Таким
чином, можна сказати, що: 2 : 3 =
;
5 : 3 =
.
І взагалі,
а
:
b
=
,
де
а
і
b
— будь-які
натуральні числа, якщо і не дорівнює 0,
тобто риску дробу можна замінити на
знак ділення.
Завдання 1 (на закріплення). Записати у вигляді дробу частку:
1) 2 : 5; 2) 1 : 10; 3) 15 : 8; 4) 7 : 1; 5) 7 : 7; 6) 12 : 4; 7) 15 : 5.
Розглянувши з учнями приклади 4) 5) 6) 7), вчитель повинен звернути увагу учнів, що в кожному з них ділення виконується наділо, тобто дріб дорівнює натуральному числу:
4) 7 : 1 =
=
7; 5) 7 : 7 =
= 1; 6) 12 : 4 =
= 3; 7) 15 : 5 =
= 3.
Тобто, «прочитавши» ці рівності справа наліво, маємо, що натуральне число можна записати дробом, причому (див. приклади 6, 7) — не одним.
7 =
;
1
=
;
3
=
=
і
т. д.
Завдання 2. Заповнити пусті місця в таблиці.
-
Частка
Дріб
Ділене
Дільник
Чисельник
Знаменник
5 : 8
3
14
6
11
Після закріплення зв'язку між діленням і звичайними дробами, учні за підручником знайомляться із застосуванням цього правила для розв'язання рівнянь (п. 25, приклад на с. 181) і, записавши приклад у зошит, починають розв'язувати задачі самостійно.
III. Закріплення знань. Формування вмінь
Розв'язування вправ
№ 735; 737; 740, додаткові задачі 1, 2, 3, 4.
Завдання 1. Виконайте ділення з остачею:
1) 2738 на 125; 2) 3049 на 134.
Завдання 2. На скільки однакових частин треба розрізати пиріг, щоб ти міг роздати його порівну своїм друзям, якщо тобі заздалегідь невідомо, скільки їх буде — троє чи четверо?
Завдання
3. Сад
площею 420 м2
засаджено яблунями, сливами і вишнями,
причому яблунями засаджено
площі саду, а сливами —
площі.
Яка площа саду засаджена вишнями?
Завдання 4. Розв'яжіть рівняння: 7х = 13; 5х + х = 5.
IV. Підсумок уроку
Виконайте ділення:
1) 14 : 2; 2) 14 : 14; 3) 14 : 3; 4) 14 : 15; 5) 14 : а, а ≠ 0, дорівнює 0;
6) а : 14; 7) m : n, n не дорівнює 0.
Отже, тепер ми знаємо, що можна поділити будь-яке натуральне число на інше (окрім 0), причому в окремих випадках отримаємо натуральне число, а в інших — маємо дріб.
V. Домашнє завдання
п. 25, №№ 734; 736; 738; 739.