
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_75
.doc2.1. Звичайні дроби
Урок 75
Тема. Мішані числа.
Мета: доповнити знання учнів про алгоритми дій додавання і віднімання мішаних чисел; сформувати вміння виконувати додавання і віднімання мішаних чисел і розв'язувати завдання, в яких передбачено використання цих дій.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
-
Запишіть неправильний дріб у вигляді мішаного числа
.
-
Запишіть частку у вигляді дробу і виділіть з отриманого дробу цілу і дробову частину від ділення 25 : 8 [7 : 2].
-
Запишіть число у вигляді неправильного дробу 9
.
-
Запишіть число 3 [5] у вигляді дробу із знаменником 7 [4].
-
Яке найбільше натуральне число задовольняє нерівність
?
II. Актуалізація опорних знань
-
Обчисліть, використовуючи властивості додавання:
1) 23 + 45 + 77; 2) (217 + 528) + (12 + 113).
-
Як у вигляді дробу із знаменником 3 записують число:
1) 5; 2) 10; 3) 17; 4) 120?
-
Заповніть ланцюжок обчислень:
-
Порівняйте значення виразів: 1)
і
; 2)
і
.
III. Засвоєння знань
-
На прилавку лежить 3
головки сиру і поруч 2 такі ж. Скільки сиру на прилавку? Розв'язання. Зрозуміло, що треба додати 3
і 2 (рис. 119)
Знайдемо
кількість цілих головок сиру: 3 + 2 = 5.
Потім до цього числа додамо
головки:
5 +
= 5
.
Отже, 3
+ 2 = 5
.
-
На прилавку лежить 3
головки сиру і поруч ще 2
головки. Скільки сиру лежить на прилавку? (Рис, 120).
Розв'язання.
Для
розв'язання задачі додамо 3
до 2
.
Спочатку знайдемо кількість цілих
головок: 3 + 2 = 5.
Потім
додамо
,
склавши
.
Отже,
.
Тобто, щоб додати два мішаних числа, треба окремо додати їх цілі та дробові частини.
На закріплення бажано розглянути приклади.
-
Виконайте додавання:
1) 8 +
;
2) 5
+ 3
;
3)
+
;
4) 5
+3
;
5) 5
+
3
.
(У прикладі 4) подайте розгорнутий запис перетворень:
,
бо
.
)
-
Перевірте додаванням правильність виконання віднімання: 1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
Розв'язання.
1)
правильно, бо
;
2)
правильно, бо
;
3)
правильно, бо
;
4)
правильно, бо
.
Отже, можна відмітити, що:
-
якщо дробова частина зменшуваного більша від дробової частини від'ємника або дорівнює їй, то, щоб відняти два мішаних числа, треба від цілої і дробової частин зменшуваного відняти відповідно цілу і дробову частини від'ємника;
-
в інших випадках — від цілої частини зменшуваного «позичаємо» 1 та подаємо її у вигляді неправильного дробу із знаменником, що дорівнює знаменнику дробової частини.
IV. Закріплення знань та формування вмінь
Розв'язування вправ №№748; 750 (1;3; 5; 7; 9; 11; 13); 752 (1,2). Додаткова задача № 4.
Методичні рекомендації
Додавання
мішаних чисел взагалі не викликає в
учнів труднощів, окрім випадку, коли в
сумі з'являється неправильний дріб
(особливо, коли учні намагаються додавати
усно). Тому треба наполягти на письмовому
розв'язуванні завдань і кожного разу
перевіряти, чи не записана сума у вигляді
а,
де
—
неправильний дріб.
Щодо віднімання мішаних чисел, то вчитель повинен вимагати від учнів попереднього аналізу умови прикладів, ставлячи запитання такого, наприклад, змісту:
-
Чи є дробова частина у зменшуваному та від'ємнику?
-
Якщо так, то чи дробова частина зменшуваного дорівнює дробовій частині від'ємника або є більшою від неї? Якщо так, то віднімаємо за правилом. Якщо ні, то 1 або 2.
-
«Позичаємо» в цілій частині зменшуваного 1 і подаємо її у вигляді
, де а — знаменник дробової частини від'ємника.
Додаткова задача
З чисел
2;
8
;
1
;
5
;
3
;
4
виберіть такі, щоб їх сума була натуральним
числом. Чи буде сума усіх шести доданків
натуральним числом?
V. Домашнє завдання
п. 26, № 749; № 751 (1, 2, 3,4, 6); 752 (3); повторити 767.