
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_66
.doc2.1. Звичайні дроби
УРОК № 66
Тема. Уявлення про звичайні дроби.
Мета: закріпити знання учнів щодо читання, запису звичайних дробів та розв'язування задач на знаходження дробу від числа, а також доповнити ці знання алгоритмом розв'язання задачі на знаходження числа за його дробом.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Письмову частину домашнього завдання вчитель перевіряє лише у слабких учнів, зібравши їхні зошити перед уроком. На уроці перевіряються засвоєння теоретичних знань та способів дій. Учням пропонується виконати усні вправи.
-
Прочитайте дроби, назвіть у кожному з них чисельник і знаменник:
1)
;
2)
;
3)
;
4)
;
5)
.
-
Наведіть приклад дробу:
1) знаменник якого на 5 більший за чисельник;
2) чисельник якого втричі менший від знаменника.
-
Петрик пофарбував паркан за 4 год. Яку частину паркану він пофарбував за 3 год?
-
Сад прямокутної форми має довжину 40 м, ширину 30 м. Вишні займають
саду. Скільки арів засаджено вишнями?
-
Порівняйте:
1)
дм і 5 см; 2)
год і 18 хв; 3)
т
і 695 кг; 4)
прямого
кута і 49°.
II. Актуалізація опорних знань
Здійснюється під час виконання учнями усних вправ, якщо вчитель вимагає від них робити пояснення.
III. Доповнення знань
-
Відомо, що однієї банки фарби вистачає, щоб пофарбувати 100 м2 підлоги. Яка частина фарби залишиться після того, як пофарбують підлогу в кабінеті шириною 5 м і довжиною 8 м?
-
Пофарбувавши 10 м2 підлоги, з'ясували, що витрачено
банки фарби. Чи вистачить цього, щоб пофарбувати підлогу, якщо кімната має розміри 5 м х 8 м?
[Розв'язання.
1)
10 : 2 = 5 (м2)
— на скільки вистачить
банки;
5 · 5 = 25 (м2) — на скільки вистачить усієї банки;
5 · 8 = 40 (м2) — площа підлоги;
25 < 40, отже, не вистачить.]
Після розв'язання задач учитель наголошує, що поняття звичайних дробів допомагає розв'язувати як задачі на знаходження якоїсь частини (дробу) від даного числа, так і обернені задачі (за дробом знайти число), розбираються задачі № 2, 3, що розв'язані в п. 22 підручника.
IV. Закріплення знань. Розв'язування вправ
-
Найпростіші задачі на знаходження числа за його дробом № 666, 668.
-
№ 675, 679 — арифметичні задачі на знаходження дробу від числа.
-
№
685 — задачі на рух із застосуванням алгоритму знаходження числа за його дробом.
-
№ 687 — комбінована задача (знайти дріб від числа і потім число за його дробом).
Додаткові (логічні) вправи
-
Я
ке з поданих чисел треба вибрати? (рис. 98)
-
Знайти пропущене число (рис. 99)
V. Домашнє завдання
п. 222, № 667; 669; 676; 678; 686; на повторення № 691 (2).