
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_74
.doc2.1. Звичайні дроби
Урок № 74
Тема. Мішані числа.
Мета: сформувати поняття «мішане число», «ціла і дробова частина числа»; формування алгоритмів виділення цілої частини з неправильного дробу та запису мішаного числа у вигляді неправильного дробу; навчити учнів застосовувати названі алгоритми під час розв'язування вправ.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Якому з наступних виразів дорівнює дріб
?
1) а + 7; 2) а – 7; 3) а – 7; 4) а : 7.
-
Відповіддю до якої з наступних задач є число
?
1) Зайдіть частку чисел 7 і 5.
2) Скільки шоколадок отримав кожен з 7 учнів, якщо між ними порівну поділили 5 шоколадок?
3) З якою швидкістю йшов пішохід, якщо за 7 годин він пройшов 5 км?
4) З 7 м тканини пошили 5 платтячок. Скільки метрів тканини пішло на кожне платтячко?
5) Розв'яжіть рівняння 6х = 5.
-
Розв'яжіть рівняння:
1)
= 3; 2)
= 3;
3)
3у
= 6;
4)
6y
= 3.
-
Обчисліть:
+
;
+
;
+
;
+
;
+
.
II. Формування знань
Матеріал уроку (поняття мішаного числа та алгоритми подання неправильного дробу у вигляді мішаного числа і навпаки) вчитель викладає близько до тексту підручника за планом:
-
Приклади, що приводять до поняття мішаного числа.
-
Поняття мішаного числа.
-
Які неправильні дроби можна подати у вигляді мішаного числа?
-
Алгоритм подання неправильного дробу у вигляді мішаного числа. Приклад.
-
Алгоритм подання мішаного числа у вигляді неправильного дробу. Приклади.
Слід також мати на увазі, що учні дуже часто плутають, який компонент ділення з остачею чисельника на знаменник писати в цілу частину, який у чисельник, а який у знаменник. Тому на перших уроках можна запропонувати учням таку різнокольорову схему (рис. 118):
-
= 2
7
=
=
Рис. 118
III. Закріплення матеріалу. Формування вмінь учнів
Розв'язування вправ №№ 742; 744; 746; 759; 761; додаткові задачі №№ 1-6.
Оскільки алгоритми перетворень неправильного дробу на мішане число і обернений до нього є досить складними для запам'ятовування, не слід вимагати від учнів відтворювати їх (ці фрагменти тексту п. 26, виділені жирним курсивом). Треба домогтися від учнів розуміння алгоритмів і вмінь застосовувати їх, а для цього найкраще — розв'язати якомога більше відповідних прикладів.
Додаткові задачі
-
За тиждень сім'я спожила 8 кг картоплі. Скільки кілограмів картоплі витратили за 1 день?
-
Турист пройшов 25 км за 4 год. Знайдіть швидкість туриста. Яку відстань він пройде за 2 год?
-
Учень розв'язав 12 рівнянь за 40 хв. Скільки хвилин він розв'язував кожне рівняння? Скільки секунд він витратив на розв'язування кожного рівняння?
-
У Вінні-Пуха декілька банок, які вміщують
кг меду. Скільки знадобиться таких банок, щоб розкласти в них 6
кг меду?
-
Замість квадратиків запишіть такі числа, щоб утворились правильні рівності:
1)
2)
3)
4)
5)
-
Розв'яжіть рівняння: 1)
; 2)
; 3)
.
IV. Підсумок уроку
Запитання до класу
-
Наведіть приклад неправильного дробу, який: 1) можна подати у вигляді мішаного числа; 2) можна подати у вигляді натурального числа.
-
Чи правильна рівність?
1)
;
2)
;
3)
.
V. Домашнє завдання
п. 26, №№ 743; 745 (1, 3, 5); 747; 760; 762.