
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_63
.doc1.5. Ділення з остачею. Площа прямокутника. Прямокутний паралелепіпед і його об'єм
УРОК № 63
Тема. Ділення з остачею. Площа прямокутника. Прямокутний паралелепіпед і його об'єм.
Мета: підготувати учнів до тематичної атестації.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: таблиці «Ділення з остачею», «Площа прямокутника», «Об'єм прямокутного паралелепіпеда».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання (Зібрати зошити)
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Знайдіть частку та остачу від ділення:
1) 49 на 10; 2) 49 на 9; 3) 49 на 7; 4) 49 на 48.
-
Обчисліть значення виразу: 1) 23; 2) 32; 3)1125; 4) (5 – 5)100.
-
Знайдіть периметр квадрата, площа якого дорівнює площі прямокутника зі сторонами 4 см і 9 см.
-
Об'єм прямокутного паралелепіпеда дорівнює 240 см3. Яка з наступник трійок чисел може задавати виміри цього паралелепіпеда?
1) 4 см, 6 см, 12 см; 2) 5 см, 6 см, 8 см; 3) 3 см, 5 см, 10 см.
-
Чому дорівнює сума довжин усіх ребер цього паралелепіпеда? Чи вистачить 200 см2 кольорового паперу, щоб обклеїти модель цього паралелепіпеда з усіх боків?
II. Узагальнення і систематизація знань
Після розв'язання усних вправ учитель ще раз повторює з учнями основний теоретичний матеріал розділу (зручніше буде зробити це за допомогою таблиць «Ділення з остачею», «Площа прямокутника», «Об'єм прямокутного паралелепіпеда»). Ставить запитання:
-
Як знайти ділене, якщо відомий дільник, неповна частка й остача?
-
Деяке число поділили на 7, отримавши в частці 3 і в остачі 8. Чи може таке бути? Чому?
-
Як вимірюється площа фігури? Яка одиниця (виміру) площі в 10 разів більша за 1 мм2 (1 см2, 1 дм2, 1м2)?
-
Які виміри треба зробити, щоб обчислити: 1) площу прямокутника, виготовленого з паперу; 2) площу квадратної ділянки землі? А як обчислити їх периметри?
-
Як виміряти об'єм геометричного тіла? Яку одиницю об'єму отримаємо, якщо 1 мм3 збільшити в 1 000 000 разів?
-
Дано дерев'яну модель прямокутного паралелепіпеда. Які виміри треба зробити, щоб обчислити: 1) його об'єм; 2) площу поверхні; 3) довжину всіх його ребер? Чи зміниться розв'язання задачі, якщо замість паралелепіпеда взяти куб?
Повторивши теоретичний матеріал, учні можуть переходити до розв'язання письмових вправ. (Бажано звернутись до робочих зошитів — тематичне оцінювання № 5.)
Вчитель може організувати роботу учнів на уроці різними способами: самостійна з подальшою перевіркою і поясненнями незрозумілих моментів; робота учнів на місцях з коментарем кого-небудь з учнів з місця; фронтальне розв'язування вправ біля дошки. У будь-якому разі треба стежити за тим, щоб учні якомога частіше повторювали відповідний теоретичний матеріал (у разі пояснень, коментарів тощо).
Додаткові завдання
Завдання 1. Як обчислити кількість коробок із сірниками в ящику, не розпаковуючи його, якщо є одна з таких коробок?
Завдання
2. Коробку,
зображену на рис.
92, необхідно
обклеїти папером так, щоб ліва і права
бічні грані залишилися необклеєними.
Який вираз задає площу необхідного
для цього аркуша паперу (у см2)?
1) (15 + 20) · 2а;
2) (15 + 20) · a;
3) (а + 15) · 20;
4) (а + 20) · 15.
III. Домашнє завдання
Повторити пп. 18-21, №№ 536 (4-6); 539 (знайти 5); 590; 619; 620; 637.