
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_70
.doc2.1. Звичайні дроби
Урок № 70
Тема. Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів.
Мета: доповнити знання учнів правилом порівняння дробів із однаковими чисельниками; навчити застосовувати вивчені правила порівняння дробів під час розв'язування задач; перевірити якість засвоєння теми під час самостійної роботи.
Обладнання: таблиця «Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів».
Тип уроку: застосування знань, умінь учнів.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Назвіть у порядку зростання чотири перших неправильних дроби:
1) із знаменником 5; 2) із чисельником 5.
-
Доведіть, що число
менше від числа
.
-
Баба Палажка мала одного півня, 14 курок і 7 качок. Яку частину всіх птахів: 1) становив півень; 2) становила одна качка; 3) становили всі кури?
-
П
етрик Тяпляпкін — відмінний хокеїст. Нещодавно він брав участь у матчі за честь школи. Гра тривала 2 періоди по ЗО хвилин. Третину матчу Петрик підбирав собі ковзани, клюшку і вдягався у хокейну форму,
матчу він сидів на лаві запасних. Решту часу Петрик грав. Скільки шайб він закинув?
-
Знайдіть координати точок E, A, B, C, D (puc.l05).
II. Засвоєння знань
-
Н
а кожний день народження Котигорошка мати пече його улюблений пиріг. Минулого року Котигорошко запросив 8 гостей, а в цьому році їх було 12. В якому році — у цьому чи минулому — кожному з гостей вдалося покуштувати більше пирога (відомо, що ніхто з гостей не відмовився від ласощів, причому кожного разу пиріг ділили на рівні частини за кількістю запрошених).
Усі учні
розуміють, що йдеться про порівняння
дробів
і
(рис. 106).
Розглянувши
рис. 106, учні «здогадуються», що
>
,
бо 8 < 12 (ціле однакове, частин ділення
менше у першому з дробів).
Учитель звертає увагу на те, що було порівняно дроби із різними знаменниками і чисельником 1. Чи можна порівнювати дроби із різними знаменниками, але однаковими чисельниками?
Після цього запитання розбирається приклад 1 (п. 23) підручника (с. 172) і формулюється відповідне правило. При цьому вчителеві слід звернути увагу, що це правило відрізняється від правила порівняння дробів із однаковими знаменниками:
-
однакові знаменники
однакові чисельники
, якщо а > с (знаки однакові)
, якщо b < c (знаки різні)
III. Застосування знань, умінь і навичок
Розв'язування вправ
-
№ 698 (4-6).
4)
,
бо 15 > 13; 5)
,
бо 5 < 6; 6)
,
бо 23 < 24.
-
Розташуйте дроби в порядку зменшення:
1)
;
;
;
;
;
б)
;
;
;
;
.
-
Н
азвіть чотири дроби, менші від
.
-
Яке з даних чисел тре ба обрати (рис. 107)?
IV. Перевірка засвоєння матеріалу
Тестові завдання
Варіант І
-
Яка з нерівностей неправильна?
1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
-
Яка з точок А, В, С, D розміщена праворуч від інших на координатному промені?
1)
А
;
2) В
;
3) С
;
4) D
.
-
К
оордината якої із зображених на рис. 108 точок дорівнює
?
1) М; 2) В; 3) Т; 4) К.
-
Назвіть ті з наведених значень т, при яких дроби
і
одночасно правильні:
1) 5; 6; 7; 8; 9; 2) 6; 7; 8; 3) 5; 6; 7; 8; 4) 6; 7; 8; 9.
-
Розгляньте дроби
;
;
;
;
і з'ясуйте, скільки серед
них правильних:
1) 1; 2) 2; 3) 3; 4) 4.
Варіант 2
-
Знайдіть правильну відповідь:
1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
-
Яка з точок М, К, Т, Р розміщена ліворуч від інших на координатному промені?
1)
М
;
2) К
;
3) Р
;
4) Т
.
-
Координата якої з точок дорівнює
(рис. 109)? 1) A; 2) B; 3) C; 4) D.
-
Виберіть ті з наведених значень к, при яких дроби
та
одночасно неправильні:
1) 4; 5; 6; 2) 5; 6; 3) 4; 5; 6; 7; 4) 5; 6; 7.
-
Розгляньте дроби
;
;
;
;
;
і встановіть, скільки серед них неправильних:
1) 1; 2) 3; 3) 4; 4) понад 4.
Коди відповідей: варіант 1. 1. 1); 2. 1); 3. 3); 4. 2); 5. 3);
варіант 2. 1. 1); 2. 3); 3. 3); 4. 3); 5. 2).
V. Домашнє завдання
Робочі зошити: тема 19 (с. 65), №№ 241, 247, 248 (усно); № 254-257; додатково № 258, 259.