
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_08
.doc1.1. Натуральні числа
УРОК № 8
Тема. Відрізок. Довжина відрізка.
Мета: закріпити і поглибити знання учнів про властивість вимірювання відрізків (у тому числі застосування цієї властивості для розв'язування задач); доповнити знання учнів про ламану та її довжину.
Тип уроку: закріплення і вдосконалення знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Слід зазначити, що розв'язання вправ обов'язкового рівня вчитель перевіряє під час перевірки зошитів. Фронтально треба перевірити завдання достатнього та високого рівнів (№ 69; 93), записавши розв'язання на дошці.
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
С
кільки відрізків зображено на рис.1? Назвіть кінці.
-
Виразіть у сантиметрах: а) 5 дм 3 см; б) 3 м 2 см; в) 1 м 1 дм; г) 360 мм.
-
Ручка коштує 1 грн., олівець на 7 к. менше. Скільки коштує 3 таких олівці?
III. Доповнення знань учнів
Робота з підручником (п. 3., с. 19).
Запитання до класу
-
Скільки відрізків зображено на рис. 8?
-
Чи можна провести відрізок так, щоб усі точки на рис. 8 лежали на цьому відрізку? (Ні, вважають, що такі точки не лежать на одній прямій.)
-
Чи є на рис. 8 точка, що була б кінцем більш, ніж 2-х відрізків?
-
Чи відрізняється кількість відрізків і розташування точок на рис. 9 від кількості відрізків і розташування точок на рис. 8? (Так само, як і на рис. 8, на рис. 9 маємо 4 відрізки, точки не лежать на одній прямій, але точка А є кінцем 3-х відрізків.)
Тому фігура на рис. 8 є ламаною, на рис. 9 — не є ламаною.
Після
цього слід запропонувати учням накреслити
ламану в зошитах (одночасно зображуючи
рисунок на дошці (рис.
2))
і
потім зробити деякі записи:
ABCDE — ламана.
Точки А, В, C, D, E — вершини, відрізки АВ, ВС, CD, DE — ланки. Точки А і Е— кінці ламаної. Сума АВ + ВС + CD + DE — довжина ламаної.
Кінці А і F збігаються. Ламана ABCDEF — замкнена.
IV. Закріплення знань, відпрацювання навичок
Усні вправи
-
Назвіть ланки ламаної MNPKT і її вершини. Скільки ланок може мати ця ламана?
-
МN = 11 мм; NP = 13 мм; PK = 9 мм; КT = 17 мм. Яка довжина ламаної MNPKT у сантиметрах?
-
Ч
ому дорівнює довжина ламаної, що складається з 7 рівних ланок довжиною 9 см?
-
На відрізку DC позначили точку А (рис. 3). Чому дорівнює довжина DC, якщо відстань між серединами відрізків AD і АС дорівнює 15 см?
Вправи для письмового виконання
№ 62; 65; 76; 78 (а; в); завдання на повторення № 79.
Додатково: № 85; 89.
V. Підсумок уроку
Отже, сьогодні на уроці ми познайомилися з математичним поняттям «ламана» і поняттями, що є супутніми до неї.
Розгадавши наведену анаграму, ми назвемо ці поняття:
АМАЛАН; ВАЖИНОД; ШИРЕВНА.
VI. Домашнє завдання
п. 3, № 63; 64; 66; 77; 90.