
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_06
.doc1.1. Натуральні числа
УРОК № 6
Тема. Цифри. Десятковий запис чисел.
Мета: закріпити, розширити і поглибити знання учнів про десятковий запис чисел; вдосконалювати уміння та відпрацьовувати навички розв'язання задач на застосування знань учнів про десятковий запис числа та його властивості; перевірити засвоєння матеріалу під час самостійної роботи.
Тип уроку: закріплення і вдосконалення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Прочитайте числа: 380; 907; 60 239; 999 999.
-
Назвіть число, що: а) йде слідом за 99; б) передує числу 300; в) на 1 більше за 19 999; г) на 1 менше від 700.
-
Яке число записане у вигляді суми розрядних доданків?
а) 70 000 + 5 000 + 200 + 30 + 1; б) 5 000 000 + 500 000 + 5 000 + 5.
-
Поставити замість зірочок такі знаки дій, щоб виконувався порядок дій,
який вказано римськими цифрами (можна користуватися дужками):
а)
;
б)
;
в)
.
-
До якого трицифрового числа треба додати 1, щоб отримати чотири цифрове число?
III. Розв'язування вправ (удосконалення знань, умінь)
Перед розв'язанням вправ учитель ще раз акцентує увагу учнів на тому, що вони знають, які числа є натуральними, як прочитати і як записати прочитане натуральне число, а також, як подати число у вигляді розрядних доданків. Тому на цьому уроці ми будемо розв'язувати більш складні та більш цікаві вправи з цієї теми.
Задачі № 32; 33; 35 (у номері № 35 вказати кількість таких чисел); 36; 38; 39; 40.
Додатково
-
Замість квадратиків запишіть такі числа, щоб усі рівняння мали один і той же корінь 2:
а) 3х + 5 = □; б) 7х – 4 = □; в) □ – 11х = 12.
-
(Ігровий момент)
Учитель. Любі друзі! Зараз ви будете виконувати незвичайну роботу. На дошці записано початок умови деякої задачі і початок її розв'язання. Вам необхідно за цими даними сформулювати повністю задачу та розв'язати її.
Запис на дошці: «За три дні туристи пройшли 75 км».
Розв'язання. Нехай за другий день туристи пройшли х км, тоді за три дні вони пройшли (20 + х + 25) км. Складемо рівняння.
Методичні рекомендації до виконання вправ
-
Оскільки для п'ятикласників ігровий момент дуже важливий в їх діяльності, то для заохочення учнів до роботи можна запропонувати таку гру: на дошці з початку уроку записані декілька чисел, серед яких є числа — розв'язки вправ №№ 32-35; 36; 38; 40 з підручника; кожному з чисел відповідає певна літера. Той, хто першим виконає правильно названі номери, зможе скласти ключову фразу уроку. Наприклад, ключова фраза «натуральне число» може бути «складена» з літер, що відповідають правильним розв'язкам названих завдань:
99 |
1003 |
9 995 |
1 000 005 |
10 000 007 |
9 999 999 |
100 000 000 |
99 999 998 |
6 |
4 |
8 |
4 |
900 |
7 |
101 |
н |
а |
т |
у |
р |
а |
л |
ь |
н |
є |
ч |
и |
с |
л |
0 |
-
Під час фронтального розв'язування вправ біля дошки (якщо така форма роботи буде використана на уроці) слід вимагати від учнів, щоб кожне записане число було прочитане і, якщо дозволяє час, записане у вигляді суми розрядних доданків.
-
Під час розв'язування задач № 36, 38-40 учні на інтуїтивному рівні знайомляться з правилом множення, що застосовується для розв'язання комбінаторних задач. Тому, якщо в учнів виникатимуть труднощі з пошуком правильного способу розв'язування, вчителеві слід на простому прикладі пояснити спосіб міркувань, що лежить в основі розв'язання такого виду задач.
III. Підсумок уроку
Самостійна робота (тестові завдання)
Варіант 1
-
Прочитайте число 3 004 000 000:
а) три мільйони чотириста тисяч; б) три мільйони чотири тисячі;
в) три мільярди чотири мільйони; г) три мільярди чотириста тисяч.
-
Яке з поданих чисел є сумою найбільшого чотирицифрового числа та найменшого п'ятицифрового числа?
а) 100 999; б) 19 999; в) 21 110; г) 9 999.
-
Знайдіть серед поданих чисел таке, що є сумою всіх трицифрових чисел, у запису яких використано лише цифри 0 і 5.
а) 1 610; б) 1 060; в) 2 110; г) 2 220.
Варіант 2
-
Прочитайте число 40 040 000 000:
а) сорок мільярдів чотириста тисяч; б) чотири мільярди сорок мільйонів;
в) чотириста мільйонів чотириста тисяч; г) сорок мільярдів сорок мільйонів.
-
Яке з поданих чисел є різницею між найбільшим шестицифровим та найменшим п'ятицифровим числом?
а) 999 899; б) 899 999; в) 989 999; г) 988 888.
-
Знайдіть серед поданих чисел таке, що є сумою всіх трицифрових чисел, у запису яких використано лише цифри 0 і 8:
а) 3 376; б) 2 576; в) 2 568; г) 2 496.
(Слід зазначити, що на цьому ж уроці треба перевірити виконання самостійної роботи і проаналізувати найбільш типові помилки.)
IV. Домашнє завдання
п. 1, 2, №№ 34; 37; 41; на повторення № 18.