
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_72
.doc2.1. Звичайні дроби
УРОК № 72
Тема. Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками.
Мета: відпрацювати і вдосконалити навички розв'язання завдань, що передбачають виконання дій додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками.
Тип уроку: застосування навичок і вмінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Якщо можливо, то слід організувати парну роботу учнів з перевірки правильності виконання домашнього завдання. Вчитель заздалегідь (за відкидною дошкою) записує правильні відповіді, учні перевіряють наявність правильних відповідей один в одного. Під час перевірки вчитель (або учень-консультант) коментує розв'язання (якщо є така необхідність).
Записи за дошкою можуть виглядати так:
-
1)
1) х =
-
; х =
(ост.)
(км)
2)
2) х =
-
; х =
на дві машини
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Виконайте дії:
1)
+
;
2)
-
;
3)
+
;
4)
-
.
-
Розв'яжіть рівняння: 1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
.
-
Назвіть усі пари (правильних) дробів зі знаменником 9, сума яких дорівнює
.
-
Виконайте дії: 1) 37 + 25 – 17; 2) 37 + (25 – 17); 3) 37 – (25 – 17).
III. Вдосконалення вмінь
Вчитель нагадує учням, що так само, як дії додавання і віднімання натуральних чисел-використовують у розв'язуванні рівнянь і текстових задач, так додавання і віднімання дробів використовують у розв'язуванні рівнянь і текстових задач. Після чого учні розбирають розв'язання прикладу (п. 24) з підручника і рівняння № 726 (1; 3).
Коментар до приклада (п. 24). Можна роботу організувати так, щоб учні спробували розв'язати запропоновану задачу самі і цілком ймовірно, що хтось з них запропонує інший спосіб розв'язання цієї задачі.
1) 32 : 8 =
4 (хв) — становить
всього часу;
2) 4 · 3 = 12 (хв) — витрачено на розв'язування задачі;
3) 4 · 2 = 8 (хв) — витрачено на розв'язування рівняння;
4) 12 + 8 = 20 (хв) — витрачено на розв'язування задачі і рівняння. Але вчитель повинен показати учням, що спосіб розв'язування, поданий в підручнику, більш раціональний.
№ 726. 1) Окрім правила знаходження невідомого від'ємника, застосовується на інтуїтивному рівні правило рівності двох дробів з однаковими знаменниками:
;
;
;
х
= 27.
Відповідь. 27.
3) Повторити, як одне за одним застосовуємо правила невідомого зменшуваного і невідомого доданка:
;
;
;
;
.
Відповідь.
.
Після цього учні розв'язують №№ 718 (5, 6); 726 (2; 4); № 728; додаткові задачі 1-2 (дивись нижче).
Задача
1. Стьопа
Смєкалкін записав три числа
,
,
і склав з них деякий числовий вираз,
його значення дорівнює
.
Який числовий вираз склав Стьопа?
Задача 2. Яке число пропущено (рис. 115)?
IV. Підсумок уроку
Текстові завдання
Варіант 1
-
Виконайте дії:
: 1) 0; 2)
; 3)
; 4)
.
-
Розв'яжіть рівняння
,
і знайдіть суму їх коренів:
1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
-
Яке з поданих чисел задовольняє нерівність
?
1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
Варіант 2
-
Виконайте дії:
:
1)
;
2)
;
3)
0; 4)
.
-
Розв'яжіть рівняння
,
і знайдіть різницю їх коренів: 1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
-
Яке з поданих чисел задовольняє нерівність
?
1)
;
2)
;
3)
;
4)
.
V. Домашнє завдання
п. 24, №№ 727; 729; 731, повторити п. 17, приклади 2 і 3.