
Плани-конспекти математика 5 клас / urok_19
.doc1.2. Додавання і віднімання натуральних чисел. Вирази
УРОК № 19
Тема. Властивості додавання натуральних чисел.
Мета: повторити і систематизувати знання учнів про переставну і сполучну властивості додавання; сформувати навички застосування властивостей додавання під час розв'язання вправ на додавання.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: схема «Властивості додавання».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
№ 197
-
1)
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
-
Знайдіть суму доданків: 24 і 36; 18 і 22; 13 і 47; 51 і 49.
-
Плитка шоколаду коштує 2 грн. 40 к., а тістечко — 70 к Скільки коштують: 1) плитка шоколаду і тістечко; 2) плитка шоколаду і два тістечка; 3) дві плитки шоколаду і тістечко?
-
Сума двох чисел більша за одне з них на 237. Чому дорівнює друге число?
III. Повторення і систематизація знань учнів
Під час повторення матеріалу зручно буде спиратися на таблицю-схему (див. табл.).
Властивості додавання
1. Переставна а + b = b+ a. |
Приклад: 64 + 23 = 23 + 64 |
2. Сполучна (a + b) + c = b + (a + c) = a + (b + c) |
Приклад: 1) (64 + 23) + 77 = 64 + (23 + 77) = = 64 + 100 = 164. 2) 136 + (а + 214) =136 + (214 + а) = = (136 + 214) + а = 350 + а. 3) 37 + 29 + 13 + 41 = = (37 + 13) + (29 + 41) = -50 + 70 = 120 |
IV. Формування навичок Усні вправи
-
Знайти суму найбільш зручним способом.
1) 26 + 19 + 34 + 51; 2) 32 + 29 + 28 + 41; 3) 630 + 40 + 160 + 70:
-
Збільшити суму чисел 37 і 18 на 13.
Письмові вправи
№183 (1,3,5,7).
Слід ще раз звернути увагу на необхідність вибрати найбільш «зручний» порядок дій («зручність» зумовлена бажанням отримати «кругле» число).
№189 (1,3,5,7).
Спростити вираз — тобто виконати дії можна лише додавши числові доданки. Для цього і застосовуємо переставний і сполучний закони додавання.
№ 193.
Розв'язання прикладів № 1,2,6,7 можна зробити у вигляді спрощення виразів із застосуванням переставного і сполучного законів додавання.
[Нехай перший доданок а, а другий — b, їх сума а + b.
1) (а + 12) + b = (а + b) + 12 — сума збільшиться на 12;
2) (a + 23) + (b + 17) = (a + b) + 40 — сума збільшиться на 40 тощо.]
№ 199, 200.
Розв'язання можна супроводити розповіддю про Карла Гаусса.
V. Домашнє завдання
п. 7, №№ 18455 190; 191; 197 (2). Додатково № 201.